Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Evo par sličica novo postavljene pruge dionica Mostar-Raštani
Image

Image

Image

Image
Pozdrav iz Mostara
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by 441-905 »

archie wrote:
ivan6879 wrote:Danas sam cuo da ce posle Bacevica raditi prugu od Grabovice do Raske Gore.Zasto?Nemam pojma.
Kako sam ja shvatila,do subote bi trebali završiti ovu planiranu dionicu,onda mašine idu za Doboj, a nama dolazi druga za ispiranje starog tucanika i 20 Fad za odvoz novog iz Raštana kako bi to završili. Imali su mali zastoj s pragovima i nedostatkom pribora, ali danas bi trebali početi dovoziti nove pragove.
Hoće li se to onda od naredne sedmice početi rešetanje i podbijanje na dionicama koje su odrađene ili ... ?
aventis
Posts: 2
Joined: Wed Apr 14, 2010 7:03 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by aventis »

aventis wrote:Je li može neko da mi napiše koji dijelovi pruge su remontovani u BiH (FBiH i RS) i koji se planiraju remontovati. Slika bi bila još poželjnija ako je neko raspoložen :) . Hvala
Iko :) .
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by 441-905 »

aventis wrote:
aventis wrote:Je li može neko da mi napiše koji dijelovi pruge su remontovani u BiH (FBiH i RS) i koji se planiraju remontovati. Slika bi bila još poželjnija ako je neko raspoložen :) . Hvala
Iko :) .
Kolega aventis na predhodnim stranicama su napisane trase koje su remontovane. Na ŽFBiH:

Raška Gora-Raštani
Raštani-Mostar( koliko sam razumio stanica je preskočena)
Mostar-Baćevići(u toku je remont)
mariola
Posts: 13
Joined: Fri Jul 24, 2009 2:26 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by mariola »

Pozdrav forumasima,

Da li ima nekih konkretnih indikacija koliko ce ovaj remont imati utjecaj na povecanje postojece brzine vozova i ako hoce kad ce to stupiti u funkciju?
Isto tako me interesuje kad ce se krenuti u kompletnu popravku / zamjenu / instalaciju SS uredjaja. (SA -Capljina). Da li popravka ovih uredjaja ima utjecaj na brzine (vjerovatno glupo pitanje).

Zadnji put sam se vozio tom prugom 2001. g. (SA-Ploce sa svedskim vagonima). Sjecam se, a i podosta me iznenadilo, kako je na djelu od Mostra do Jablanice voz isao dosta brzo, s obzirom na uslove pruge.
Pratim ove forume non stop, ne mislim da se nesta puno to popravilo od mog zadnjeg putovanja osim Bradina - Konjic.

Inace ovo super izgleda (i can't believe it's happening) :-) ..plus Talgo i Koncar ... crazy !!!

..i svaka cast i poseban pozdrav svima vama sa fotoaparatima koji ste na terenu.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

mariola wrote:Pozdrav forumasima,
Da li ima nekih konkretnih indikacija koliko ce ovaj remont imati utjecaj na povecanje postojece brzine vozova i ako hoce kad ce to stupiti u funkciju?
Isto tako me interesuje kad ce se krenuti u kompletnu popravku / zamjenu / instalaciju SS uredjaja. (SA -Capljina). Da li popravka ovih uredjaja ima utjecaj na brzine (vjerovatno glupo pitanje).
Dobrodošao mariola!
Evo i jednog od odgovora koje si postavio...prenijeto iz druge teme. Ugovor potpisan prije 6-7 mjeseci?
Bo Bo wrote:INVESTICIJE U ŽELJEZNIČKOM SEKTORU FBiH: ZA VEĆU SIGURNOST 11,7 MILIONA EURA

Predsjednik Uprave Željeznica FBiH Narcis Džumhur i generalni direktor BHŽJK Ivan Knezović potpisali su danas u Sarajevu Ugovor za podršku i instaliranje sistema stanične signalne opreme za dionicu Konjic – Čapljina s predstavnicima njemačke firme „Thales Rail Signalling Solutions GmbH“ Henrikom Klanerom i Jeanom Jacquesom Kolbom.

Ugovor vrijedan 11.742.602, 72 eura finansiran je iz Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Evropske investicijske banke (EIB), a rok za njegovu implementaciju je dvije godine.

Pomoćnik ministra za saobraćaj i komunikacije FBiH Izet Mehinagić naglasio je da je ovaj ugovor izuzetno važan i s aspekta razvoja naše privrede jer će kao podizvođači u tim poslovima biti angažirane naše firme i radnici.

Ivan Knezović je kazao da je Thales renomirani svjetski proizvođač signalno-sigurnosnih uređaja, a
Narcis Džumhur je dodao da će sa Thalesovim uređajima željeznički saobraćaj biti mnogo sigurniji, i dobiti veću propusnu moć.

Ulaganjem u obnovu željezničkog sektora, ŽFBiH slijedi direktive i zahtjeve EU čijim se standardima želi približiti.

/Fena
I ono ti pitanje uopšte nije glupo. Brzine itekako zavise od stanja SS uređaja, pogotovo u staničnim područjima, a i na otvorenoj pruzi je trenutno ograničenje od 70 km/h posljedica neispravnosti tih uređaja. Barem tako mislimo jer je ta brzina zakovana i na ŽFBH i na ŽRS gdje su uređaji neispravni, i pored dijelova pruge koji svojim stanjem mogu podnijeti veću brzinu.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by Otpravnik vozova »

Evo moj skromni doprinos temi i nadam se da će vam se svidjeti. Naime, iskoristio sam fotografije sa ove teme i napravio jedan album. Možda će neko reći, vidi samo pokupio fotke i stavio, ali vjerujte (pošto nisam baš dobro vješt ovom programu u kojem sam radio) napatio sam se prilično.
Vjerujem da će sad slike biti preglednije, a posebno što će biti lakše kada želite nekom pokazati slike sa remonta i to sve imate na jednom mjestu + muzika. :D
Usput da kažem da mi se slike sa ove teme mnogo sviđaju. Bravo ela i ostali! ;)
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

Otpravnik vozova wrote:Evo moj skromni doprinos temi i nadam se da će vam se svidjeti. Naime, iskoristio sam fotografije sa ove teme i napravio jedan album. Možda će neko reći, vidi samo pokupio fotke i stavio, ali vjerujte (pošto nisam baš dobro vješt ovom programu u kojem sam radio) napatio sam se prilično.
Napatio se jesi, al nije uzalud!
Izvrstan dinamični pregled zbivanja uz zaista pravu muziku, željezno čvrstu i jasnu kao i sama šina. Hvala!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Ćiro_bos wrote:
Otpravnik vozova wrote:Evo moj skromni doprinos temi i nadam se da će vam se svidjeti. Naime, iskoristio sam fotografije sa ove teme i napravio jedan album. Možda će neko reći, vidi samo pokupio fotke i stavio, ali vjerujte (pošto nisam baš dobro vješt ovom programu u kojem sam radio) napatio sam se prilično.
Napatio se jesi, al nije uzalud!
Izvrstan dinamični pregled zbivanja uz zaista pravu muziku, željezno čvrstu i jasnu kao i sama šina. Hvala!
pozdrav...
Bravo majstore, klip je fenomenala :x , samo što nam nisi otkiro ranije da imaš ovaj talent. Pozz Bo Bo :) .
Image
ivan6879
Posts: 96
Joined: Mon Jul 27, 2009 4:39 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by ivan6879 »

Otpravnik vozova 5+ ekstar uradjeno i hvala.
Post Reply