Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Sve skretnice će biti sa drvenim pragovima,i R-300....tako da će se morati raditi neke preinake u stanicama kao i poligonacija kontaktne mreže....

Mašine za polaganje kolosijeka odlaze za RS,a dolazi mašina za rešetanje zastorne prizme, i tako će se vršiti rotacija mašina.....
Pozdrav iz Mostara
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by 441-905 »

Danas sam malo gledao trasu pruge od Mostara do Čapljine na satalitu. Interesuje me ,postoji li ikakva šansata da na postojećoj trasi nakon remonta prosječna brzina podigne na 90 km/h ili više?
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Naravno da postoji šansa, to nije šansa to bi po pravilu i trebala biti brzina za 120 Km/h čak i za 140 km/h, jer ovaj remont se radi po najvećim standardima i s najboljim materijalima tako kada se vrši generalni remont neke pruge onda ta nova pruga mora moći podnijeti brzinu od 140 km/h. Takvi su standardi UIC za nove trase pruga a i sami znamo da će u budućnosti ta pruga biti jedna od najvažnijih u ovom dijelu Europe. Sam razlog stavljanja šina UIC 60 je povećanje brzine.

Hvala!
User avatar
lopina
Posts: 400
Joined: Sat Jul 10, 2010 3:15 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by lopina »

Danas poslijepodne, prošao je teretni voz na čijem je čelu bila lokomotiva 441-121.U toj kompoziciji bile su uvrštene dvije mašine vlasništva kompanije Swietelsky koje su bile na remontu pruge u Hercegovini, jedan veliki žuti vagon i dva plava kontejnera.Ako se ne varam, mašine su se zaputile u Banja Luku na drugi remont!




Pozdrav!
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by rasha »

igorailwayman wrote:Naravno da postoji šansa, to nije šansa to bi po pravilu i trebala biti brzina za 120 Km/h čak i za 140 km/h, jer ovaj remont se radi po najvećim standardima i s najboljim materijalima tako kada se vrši generalni remont neke pruge onda ta nova pruga mora moći podnijeti brzinu od 140 km/h. Takvi su standardi UIC za nove trase pruga a i sami znamo da će u budućnosti ta pruga biti jedna od najvažnijih u ovom dijelu Europe. Sam razlog stavljanja šina UIC 60 je povećanje brzine.

Hvala!
Ne može biti 120km/h iz prostog razloga jer su krivine suviše oštre. Možda na nekim kraćim delovima. Ali na većini deonice koja će se remontovati, ukoliko se ne bude menjala trasa, brzina neće moći biti iznad 80-90km/h.
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by Otpravnik vozova »

rasha wrote:
igorailwayman wrote:Naravno da postoji šansa, to nije šansa to bi po pravilu i trebala biti brzina za 120 Km/h čak i za 140 km/h, jer ovaj remont se radi po najvećim standardima i s najboljim materijalima tako kada se vrši generalni remont neke pruge onda ta nova pruga mora moći podnijeti brzinu od 140 km/h. Takvi su standardi UIC za nove trase pruga a i sami znamo da će u budućnosti ta pruga biti jedna od najvažnijih u ovom dijelu Europe. Sam razlog stavljanja šina UIC 60 je povećanje brzine.

Hvala!
Ne može biti 120km/h iz prostog razloga jer su krivine suviše oštre. Možda na nekim kraćim delovima. Ali na većini deonice koja će se remontovati, ukoliko se ne bude menjala trasa, brzina neće moći biti iznad 80-90km/h.
Ako je to tako, onda sam pravo razočaran. Uostalom čemu toliki posao za pišljivih povećanih 10-20 km/h. Jednostavno ne mogu da vjerujem to! [-(
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

igorailwayman wrote: Sam razlog stavljanja šina UIC 60 je povećanje brzine.
Hvala!
To jest jedan od razloga, ali brzine se određuju prema najslabijoj karici, a to su u našem slučaju oštre krivine. Mi imamo jako puno krivina koje su za standarde pruga visokih brzina "oštre". To su prvenstveno standardne krivine R-300, a ima ih nešto i R-250 :-ss . Kod vanjskih dijelova krivine se pravi nadvišenje kolosijeka koje omogućava prolaz kroz krivinu sa većom brzinom, ali i to ima svoje limite zbog teretnih vozova, koji nekada idu jako sporo na tim dijelovima i time prave enormni-dodatni pritisak na unutrašnju šinu. To bi bio jedan od zadataka jače šine UIC-60, kao i da prevede prugu u jaču kategoriju nosivosti, dozvoljenog opterećenja po osovini i dužnom metru...Tovarenje vagona sa više tereta!
Dakle brzine veće zbog remontovane pruge, ali u odnosu na remontovanu prugu sa šinama S-49, neznatno, zanemarljivo povećanje koje naravno, neće biti izvršeno iz razloga koje sam već prije govorio.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Nisam je ni mislio de će na čitavoj dionici Sarajevo - Čapljina biti brzina od 120 km/h, nego na većini dionica što na kraju kada se svede na prosjek to će biti oko 100 km/h, ili čak i više.

Remont se radi po takvim standardima da jednostavno mora biti znatno veća brzina i biti će. Sačekajmo malo kada se završi kompletno jedna dionica, dosada nije ništa 100 % završeno.

Vršene su studije i jednostavno se nebi krenulu u remont ako se na brzini neće dobiti ništa. Na predhodnom remontu Bradina - Konjic se nažalost to desiloo što neki misle da će se i sada desiti a to je da se na brzini nije dobilo ništa nego samo na tome da voz ne iskoči iz šina. Ovaj remont je u startu puno bolji i kvalitetniji pa onda sačekajmo njegov kraj pa onda tvrdimo.

Dakako da imamo krivine po kojima se ne može voziti više od 70 km/h ali kvalitetnim remontom se i to riješi barem na 80 km/h. I pruge za brzinu od 120 km/h se odavno ne smatraju brzim prugama. To su nazovimo ih tako pruge srednje brzine a brze su preko 160 km/h.

Evo jedna tabela karakteristike šina u odnosu na osovinski pritisak i brzinu:

Image

Hvala!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

igorailwayman wrote:Nisam je ni mislio de će na čitavoj dionici Sarajevo - Čapljina biti brzina od 120 km/h, nego na većini dionica što na kraju kada se svede na prosjek to će biti oko 100 km/h, ili čak i više.
Hvala!
Jako mi se sviđa što sa optimizmom gledaš u budućnost...
Da, u nekim jačim krivinama se brzina ograničava, i zove se tako: Ograničena brzina! Radi se ponekad na par mjesta na pruzi...ali isparcelisati brzinu na mnogo mjesta, tamo gdje ima puno tih krivina, na taj način nije praksa nigdje.
A onda i one druge stvari: Neispravni SS uređaji, odroni, kosine, klizišta, potopljeni tuneli...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Da naravno treba gledati u sadašnjosti realno (imamo katastrofalne SS uređaje i pojedine dotrajale tunele i mostove), dok budućnost treba posmatratioptimistično.

Ali generalni remont podrazumijeva i obnovu SS uređaja i ojačavanje mostova, vijadukata i obnovu tunela. A sada se postavlja pitanje hoće li se većina tih stvari uraditi tokom ovog remonta do 2012 godine ili ćemo još malo sačekati, ali to će zasigurno biti u bliskoj budućnosti jer nema drugog izlaza transportna potražnja je velika i biti će sve veća..

Hvala!
Post Reply