Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
archie
Posts: 35
Joined: Mon Nov 30, 2009 2:19 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by archie »

Image
Image


Danas se radilo rešetanje u Raštanima, išlo je jako sporo i radili su prolazni kolosjek.Mašine su se kvarile i ako bude ovaj tempo biće veselo.
ivan6879
Posts: 96
Joined: Mon Jul 27, 2009 4:39 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by ivan6879 »

Kazu da ce raditi 300 metara dnevno.Mora se to slikati.
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

ivan6879 wrote:Kazu da ce raditi 300 metara dnevno.Mora se to slikati.
300 metara,nekako mi to malo izgleda,ako bude tako mogao bi se ovaj remont otegnuti do 2013....Dionica Raška Gora-Baćevići je trebala biti predata koncem mjeseca Septembra,ali po svoj prilici da neće......
Pozdrav iz Mostara
damtin13
Posts: 19
Joined: Sun Jul 26, 2009 6:48 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by damtin13 »

Može li mi neko odgovoriti da li voze vozovi za Ploče ili ima nekog presjedanja u kombinaciji sa autobusima, i na kojim relacijama?
Trebao bih na more, pa mi je potrebna tačna informacija ako neko zna.

Hvala
SARAJEVO
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Remont pruge u BiH

Post by admin »

damtin13 wrote:Može li mi neko odgovoriti da li voze vozovi za Ploče ili ima nekog presjedanja u kombinaciji sa autobusima, i na kojim relacijama?
Trebao bih na more, pa mi je potrebna tačna informacija ako neko zna.

Hvala

391 brzi SARAJEVO-PLOČE Polazak iz Sarajeva u 7:05 (Presjedanje u Konjicu u autobus u Čapljini ponovo u Voz)

397 brzi ZAGREB-SARAJEVO-PLOČE Polazak iz Sarajeva u 18:18 (Direktno bez presjedanja)

390 brzi PLOČE-SARAJEVO Polazak iz Ploča 17:00 (Presjedanje u Čapljini u autobus u Konjicu ponovo u Voz)

396 brzi PLOČE-SARAJEVO-ZAGREB Polazak iz Ploča 6:20 (Direktno bez presjedanja)
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by rasha »

Ćiro_bos wrote: To jest jedan od razloga, ali brzine se određuju prema najslabijoj karici, a to su u našem slučaju oštre krivine. Mi imamo jako puno krivina koje su za standarde pruga visokih brzina "oštre". To su prvenstveno standardne krivine R-300, a ima ih nešto i R-250 :-ss . Kod vanjskih dijelova krivine se pravi nadvišenje kolosijeka koje omogućava prolaz kroz krivinu sa većom brzinom, ali i to ima svoje limite zbog teretnih vozova, koji nekada idu jako sporo na tim dijelovima i time prave enormni-dodatni pritisak na unutrašnju šinu. To bi bio jedan od zadataka jače šine UIC-60, kao i da prevede prugu u jaču kategoriju nosivosti, dozvoljenog opterećenja po osovini i dužnom metru...Tovarenje vagona sa više tereta!
Dakle brzine veće zbog remontovane pruge, ali u odnosu na remontovanu prugu sa šinama S-49, neznatno, zanemarljivo povećanje koje naravno, neće biti izvršeno iz razloga koje sam već prije govorio.
pozdrav...
Kod krivina R-300, sa maksimalnim nadvišenjem spoljne šine (15mm) maksimalna brzina je 80km/h, a kod R-250 70km/h. Do duše, ako ne grešim, krivina R-250 ima samo na Bradini (zato je i posle remonta brzina samo 70km/h). Izgleda da je ipak bolji potez bio umesto Talga kupiti Pendolino, kao Slovenci. Jer on bi mogao minimum 85km/h kroz R-250 krivine, i minimum 100km/h kroz R-300 krivine. Al', šta je-tu je...
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by eddielexx »

rasha wrote:
Ćiro_bos wrote: To jest jedan od razloga, ali brzine se određuju prema najslabijoj karici, a to su u našem slučaju oštre krivine. Mi imamo jako puno krivina koje su za standarde pruga visokih brzina "oštre". To su prvenstveno standardne krivine R-300, a ima ih nešto i R-250 :-ss . Kod vanjskih dijelova krivine se pravi nadvišenje kolosijeka koje omogućava prolaz kroz krivinu sa većom brzinom, ali i to ima svoje limite zbog teretnih vozova, koji nekada idu jako sporo na tim dijelovima i time prave enormni-dodatni pritisak na unutrašnju šinu. To bi bio jedan od zadataka jače šine UIC-60, kao i da prevede prugu u jaču kategoriju nosivosti, dozvoljenog opterećenja po osovini i dužnom metru...Tovarenje vagona sa više tereta!
Dakle brzine veće zbog remontovane pruge, ali u odnosu na remontovanu prugu sa šinama S-49, neznatno, zanemarljivo povećanje koje naravno, neće biti izvršeno iz razloga koje sam već prije govorio.
pozdrav...
Kod krivina R-300, sa maksimalnim nadvišenjem spoljne šine (15mm) maksimalna brzina je 80km/h, a kod R-250 70km/h. Do duše, ako ne grešim, krivina R-250 ima samo na Bradini (zato je i posle remonta brzina samo 70km/h). Izgleda da je ipak bolji potez bio umesto Talga kupiti Pendolino, kao Slovenci. Jer on bi mogao minimum 85km/h kroz R-250 krivine, i minimum 100km/h kroz R-300 krivine. Al', šta je-tu je...
eeeeeeeee, da je pameti u Zeljeznicama, sve bi bilo drukcije...
Ja znam da nerviram starije forumase koji su idealizirali zeljeznice isve to, ali treba biti realan, sve sto se desilo u ZBH od kraja rata je promasaj...
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by rasha »

Pa nije baš promašaj, evo ulaže se. Ide se napred. Videćemo rezultate istog. Do duše, za iste pare se moglo možda više uraditi. Međutim, te pare za koje je nabavljen Talgo ne bi dobili da je nabavljan Pendolino, jer je kredit španski. Uradilo se ono što se moglo. Ono što je činjenica je i da ni Pendolino ne bi mogao remontovanim delom pruge brže od običnog voza bez posebne signalizacije za njega, pored one za vozove bez nagibne tehnike, koja je takođe veliki trošak, a koja sigurno neće biti ugrađivana ovim remontom. Tako da za jedno 5-6 godina kada će se valjda remontovati sve pruge, treba nabaviti vučne glave za dnevne Talgo garniture, i to nikako one high speed, nego neka jeftinija varijanta za max 200km/h, jer više neće biti ni potrebno jer u planu OBB-a pruga Beč-Graz-Maribor je za max 200km/h, a u Sloveniji, Hrvatskoj, Mađarskoj, Srbiji do 160km/h. Tada treba ugraditi i posebnu signalizaciju za njega. Tako ja vidim jedan logičan smer kretanja.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

archi wrote:Danas se radilo rešetanje u Raštanima, išlo je jako sporo i radili su prolazni kolosjek.Mašine su se kvarile i ako bude ovaj tempo biće veselo.
Nadam se da će ovo biti privremenog karaktera, i da će to brže krenuti u danima koji su pred nama.

Želio bih reći par rečenica apro po ulaganja i investiranja. Na željeznici je problem ako se sredstva ne ulažu, odmah je frka, svi se žale, kažu zapuštena željeznica, kad se ulaže opet je frka, moglo se bolje, pametnije, racionalnije lova uložiti, projekti se u startu osuđuju na propast.

Helem svi se pitaju, a niko se ne pita ni zašta, i tako je kako je. Pozzz Bo Bo ;) .
Image
ivan6879
Posts: 96
Joined: Mon Jul 27, 2009 4:39 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by ivan6879 »

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Post Reply