Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Guma i jest najbolje rješenje između kolosijeka, a na prilazu s drumske strane nikako nebi trebala biti guma. Sto se mene tiče, kako sam već rekao, prilaz s puta nije dobar i ovi betonski blokovi su razmaknuti jedan od drugog i nisu ni estetko niti neko funkcionalno rješenje. Obično se radi s 2-3 betonska bloka određene širine s jedne i druge strane prijelaza. Također sirina gumiranog dijela između kolosijeka je šira od dijela kojeg pokriva put što hoće reći da je prijelaz na samoj pruzi trebao biti širi, odnosno pristup s puta treba biti širi, neovisno o kakvoj je kategorizaciji puta riješ
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Dusko_BG wrote:Nema na cemuCiro, bice ih jos.Kazem novi zbog nove opreme.Inace pp bas ima dosta a pruga sva u krivinama.Kada vozovi budu isli brze moglo bi biti jos vise problema .Izmedju BL i Josavke voz je stajao na dva pp-a.
Trenutno, postoj li kakav vid zaštite na ovom putnom prelazu? Kakvi su planovi za osiguranje pp nakon remonta? Ova slika mi je zapela za oko. Kanala na lijevoj stani je zatvoren, predpostavljam kablovi od signalizacije ili nešto drugo.
Pozdrav Bo Bo ;)
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Remont pruge u BiH

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:Ovde imaju dva takva gdje je i sa strane gumirano...i to je još veći belaj. Materijal se podvuče pod gume i napravi prave džombe...Samo u sredini je dobro rješenje...
Ako je i preduzeče koje održava ceste korektno uradilo svoj dio posla (asfalt do gume) onda nema kakav materijal da se podvlači.Kad budem imao priliku slikaću vam jedan ovdašnji prelaz,više od 10 godina besprekorno služi svojem namenu (bez nekog posebnog uzdržavanja),a dok nisu dali tu gumu uvijek je bilo popravljanja i pritužbi od strane korisnika ceste...

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Remont pruge južno od Mostara se bliži kraju,ostalo je još uraditi završnu mašinsku regulaciju kolosijeka,postaviti skretnice,i kilometarske i hektometarske oznake
Image

Image

Image

Image

Image
Pozdrav iz Mostara
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Trenutačno se radi na rešetanju zastorne prizme između stanica Grabovica-Drežnica
Image
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Dobro izgleda, sliku su dobre s obzirom na vremenske uslove. Interesuje me dali su nove šine i pragovi postavljeni na cijeloj dionici od Mostara do Čapljine? Da li se u stanicama rade svi kolosjeci ili samo prolazni?

U nekoliko navrata komentarisali smo da su pojedini djelovi na pruzi preskakani, tipa tunela Mostar, neke stubove za kontaktnu mrežu je trebalo izmjestiti. Da li je to sada sve uredno završeno?

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Sve je odrađeno do Državne Granice,samo još ovo što sam gore napisao nedostaje,nadati se da će do polovine ove godine biti gotova dionica Raška Gora-Čapljina-Državna Granica.
Pozdrav iz Mostara
mimo
Posts: 3
Joined: Sun Mar 20, 2011 6:34 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by mimo »

Pozdrav ja sam novi na forumu i evo par slika sa krana koji je dosao nedavno :)
Image

zatim mjenjalo se sinsko polje na mostu i pomaganje STEP-u
Image
Image

Image
Image
Image
juce se radila skretnica na ulazi u Mostar i danas takodje u dobra doba je zavrsena
pozz svima
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

mimo wrote:Pozdrav ja sam novi na forumu i evo par slika sa krana koji je dosao nedavno :)
Dobro nam došao!
Hvala za slike, daj još i slika i informacija, ako je moguće.
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by 441-905 »

Modernizacija željeznica: Obnova pruge na dionici Konjic - Čapljina ulazi u završnicu

Obnova željezničke pruge na dionici od Konjica od Čapljine dužine 100 kilometara ušla u završnu treću fazu, te se očekuje da će se putnici obnovljenim prugama voziti do kraja godine.

Ugovorena vrijednost obnove pruge iznosi 126,5 miliona konvertibilnih maraka, a radove izvodi konzorcij austrijskih kompanija Switelsky i Alpine Bau, koji su ovaj posao dobili na međunarodnom tenderu. Regionalni projekat modernizacije željeznica u Bosni i Hercegovini finansira se kreditima Evropske banke za obnovu i razvoj i Evropske investicijske banke.

Građevinski radovi na dionici Konjic-Čapljina spadaju u grupu velikih opravki koji obično znače potpuno zamjenu gornjeg sloja, od šina, praga, kolosječnog pribora i zastora.

"Do sada je u građevinskom dijelu završeno oko 55 posto ugovorenih radova, što znači da je položen novi kolosjek i zamjenjena zastorna prizma (tucanik) u dužini od 53 km. Također, zamjenjen je sam zastor u dužini 6 kilometara", kazao je za eKapiju Samir Kadrić, savjetnik za informisanje u Javnom preduzeću "Željeznice Federacije BiH".

Pored građevinskih radova, na istoj dionici u toku su radovi na singalizaciji koji podrazumijevaju izgradnju novih, kao i regeneraciju upotrebljivih sigurnosnih staničnih sistema, putnih prelaza, međustanična zavisnost i električno napajanje signalno-sigurnosnih uređaja.

Željeznički saobraćaj za vrijeme radova na ovoj dionici nije obustavljen. U toku dana daju se desetosatni intervali za izvođenje radova, a preostali dio se koristi za propuštanje uglavnom teretnih vozova.

Zbog remonta, u situacijama kada se ne može obezbijediti prolaz voza, putnici se prevoze autobusima na određenim relacijama.

"U budućim projektima rekonstrukcije pruga planiramo, osim obnove i modernizacije, povećati brzine, ugraditi savremene signalno-sigurnosne uređaje koji su kompatibilni GSM-R tehnici, optičko povezivanje, izgradnju cestovnih prelaza van nivoa i slično", istakao je Kadrić, dodajući da sve ovo pretpostavke za uvezivanje pruga ŽFBiH u savremenu mrežu željeznica zemalja Evropske unije.
Post Reply