Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

Trebate imati na umu da se kod ovakvih povećanja brzina planski ide i na "peglanje" krivina koje u najviše slučajeva ograničavaju tu brzinu, znači da im se radijus povećava, naravno to gdje ima mjesta za takve izvedbe...To je unaprijed planirano za rekonstrukciju pruge od Doboja do Bos. Šamca, koji bi bio jedini komad pruge u BiH sa brzinama 160 km/h. Ipak je to koridor Vc, pa će neke stvari u tom cilju morati raditi i niže od Doboja!
Naravno, to sve kad bi bilo...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Ja mogu samo da kažem svoje mišljenje o pruzi Čapljina-Sarajevo,kad bi dostigli predratni nivo brzina bilo bi to extra.Mislim na one dionice gdje je brzina bila 100 km/h,Sarajevo-Blažuj i Mostar-Baćevići. Možda bi to moglo ići na nekih 110-120 km/h.
O peglanju krivina što je govorio Ćiro,mislim da je na ovoj pruzi to neizvodivo po sadašnjoj trasi.
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Masinac je rekao:
Na dionici od Drivuše prema Zenici , na pruzi kakva je , radi se proba zaustavnih puteva za lokomotive koje idu za TCDD na brzinama od 120 km/h , s tim da za vrijeme probe ima na putnom prelazu iza mosta čuvar prelaza.
Čitajući ovaj post otvaram jedno novo pitanje. Postoji li mogućnost za veće brzine od 70 km/h po našim prugama pri postojećoj infrastrukturi na pojedinim dionicama. Ukoliko da zbog čega se to ne radi.
Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:Masinac je rekao:
Na dionici od Drivuše prema Zenici , na pruzi kakva je , radi se proba zaustavnih puteva za lokomotive koje idu za TCDD na brzinama od 120 km/h , s tim da za vrijeme probe ima na putnom prelazu iza mosta čuvar prelaza.
Čitajući ovaj post otvaram jedno novo pitanje. Postoji li mogućnost za veće brzine od 70 km/h po našim prugama pri postojećoj infrastrukturi na pojedinim dionicama. Ukoliko da zbog čega se to ne radi.
Pozdrav Bo Bo ;) .
Ili još jedno pitanje umjesto odgovora:"Zašto imamo čudan recept na ŽFBH za brzine"? Sve pruge na ŽFBH imaju brzinu 70/50 km/h, osim pruge Živinice-Kalesija(Zvornik) koja je 60, jer putničkih tu nema, i Brčko-Tuzla gdje je 50/50. Za Bihać ne znam, molim podatke!
Na ŽRS je na istoj pruzi, Tuzla-Doboj, Doboj-Zenica i dalje, za isto stanje pruge i mislim, lošije stanje SS infrastrukture, brzina za sve vozove 70 km/h, a na našem dijelu 70/50. Neko je već postavljao to pitanje...
Ili, da koristimo isti recept, zašto na nekoj dionici pruge na kojoj vozovi voze 50 km/h, zbog stanja pruge, zašto ta brzina ne bi mogla biti veća, ako na tom dijelu pruge kao putnički ide motorna garnitura sa manjim osovinskim pritiskom? Ili vagone vozi lok sa manjim osovinskim pritiskom...
Eto, pa navalite...
pozdrav...
Posavina expres
rajvos
Posts: 231
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:31 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by rajvos »

Masinac wrote:Na dionici od Drivuše prema Zenici , na pruzi kakva je , radi se proba zaustavnih puteva za lokomotive koje idu za TCDD na brzinama od 120 km/h , s tim da za vrijeme probe ima na putnom prelazu iza mosta čuvar prelaza.
Pozdrav!!!Ja sam licno najvise na tim probama TCDD lokica a bio sa na probama protutip vagona iz Portugala i iznjecu vam par info!!!!!Od Podlugova pa do Visokog vozili smo 120km/h.Od Visokog do Lasve 80 do 100 km/h.Od Lasve do Drivuse (Osim stanicnog prostora)120km/h sve do ulaza u Zenicu!A kada smo presli na dvokolosjecnu od Jeline pa sve do Maglaja 100-120 km/h atako sve i u kontra smjeru!!!Mogu vam samo reci da je osjecaj neopisiv poslije 70km/h voziti ovom brzinom i sto je jos zanimljivo da svi stanovnici pored pruge bili su zacudeni kako to vozovi sada idu :shock: Rezime moj nakon 20 dana proba je da smo samo blizu Maglaja na jednom malom mosticu imali veliko bacanje da sam i ja sam konto da odosmo u KUKURUZE :? Ostali dio pruge zanevjerovat ali istinito odlican naravno u svemu tome najveci problem je to (sto i koci povecavanje brzina sa 70 na vece) sto nerade kod mnogih stanica predsignali a negdje ni ulazni signali!!Usput samo da dodam sto setice juzne pruge da smo na novoj pruzi Bradina -Konjic vozili 90km/h :o i vjerujte da nimalo nije lagodno i sto se mene tice tu moze ostat 70km/h do smaka svijeta :ugeek:
POZDRAV IZ SARAJEVA :D :D :D
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

rajvos wrote:
Masinac wrote:...najveci problem je to (sto i koci povecavanje brzina sa 70 na vece) sto nerade kod mnogih stanica predsignali a negdje ni ulazni signali!!
Usput samo da dodam sto setice juzne pruge da smo na novoj pruzi Bradina -Konjic vozili 90km/h :o i vjerujte da nimalo nije lagodno i sto se mene tice tu moze ostat 70km/h do smaka svijeta :ugeek:
POZDRAV IZ SARAJEVA :D :D :D
Indikativno je da su se uhvatili te brzine od 70 km/h, pa vjerovatno i postoji nekakvo ograničenje te vrste ukoliko ne rade ulazni signali...mada je meni nepoznata ta odredba. Za predsignale sumnjam jer je postupak u vožnji isti kao kad su oni u kvaru.
Već sam negdje pisao da su mađari bili začuđeni našim normama kada su ovuda saobraćali sa svojim mjernim kolima. Kažu da su kod njih u Mađarskoj dozvoljena mnogo veća odstupanja osnovnih parametara ispravnosti kolosijeka nego ovde kod nas...Zato nije ni čudo da je Rajvos kazao da je pruga u dobrom stanju na mnogim mjestima, ali...uvijek ima ono ali.
Vjerujem da nije se ugodno voziti po vijaduktima i serpentinama sa 90 km/h, i nije zgodan osjećaj ni putniku! Da li na takvim mjestima postoje one duple sigurnosne šine na unutrašnjoj strani krivine? To sam viđao u inostranstvu, a kao da sam vidio da ima i na nekim mjestima na južnoj pruzi...Čini mi se da je to dobra stvar i da povećava sigurnost vožnje na takvim mjestima, i to treba prilikom remonta pruga obavezno ugrađivati!Bar polovnih šina ima dovoljno.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Remont pruge u BiH

Post by Masinac »

Ima jedna stvar koja Vam možda nije jasna ali prije rata teretnim vozovima brzina prema Pločama bila je 80 km/h , a prema Doboju 75 km/h. Rajvos znaš kakav je osječaj voziti 175 km/h , "LUDNICA" , to je bila proba E52 520 koja je rađena za TCDD i ima reduktor za 160 km/h , a na probi se vozi 10 % više od te brzine.Naši građevinci kažu da zbog radijusa krivina i lošeg donjeg stroja ne mogu podizat još brzine. ;)
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Masinac je rekao:
Rajvos znaš kakav je osječaj voziti 175 km/h , "LUDNICA" ....
Na kom je potezu ova brzina ostvarena i da li se može računati kao neki novi brzinski rekord za BiH?

I pored svih objašnjenja koje sam dobio nešto ne štima. Pruga je dobro očuvana koliko se može zaključiti iz navedenog. Kao dva glavna problema se navode neispravnos signala i neosiguranost putnih prelaza. Građevinci vele mal radiju krivina i loš donji stoj ovo mi je kontradiktorno do kraja ukoliko su se lokomotive mogle testirati pri tolikoj brzini.

Moja teza:

Možda za neke 2 godine kada i stignu i Talgići nekim čudom naši odluče da je moguće brzinu podići i to urade uz sređivanje sistema signalizacije i putnih prelaza uz minimalan remont.

Veliki pozdrav Bo Bo ;).
Image
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Remont pruge u BiH

Post by Masinac »

Brzina od 175 km/h je na pruzi HŽ , a ovo za naše pruge tvrde za radijus i za donji stroj.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Ok, hvala Vam za objašnjenje. Međutim pitanje ostaje isto i neodgovoreno.

rajvos je rekoa:
Od Podlugova pa do Visokog vozili smo 120km/h.Od Visokog do Lasve 80 do 100 km/h.Od Lasve do Drivuse (Osim stanicnog prostora)120km/h sve do ulaza u Zenicu!A kada smo presli na dvokolosjecnu od Jeline pa sve do Maglaja 100-120 km/h atako sve i u kontra smjeru!!
Onda teza o lošem donjem stroju pada lagano u vodu i kontradiktorna je . Ako je tako kako građevinci kažu onda su ovi ljudi sa testiranja lokomotiva pravi junaci ... . Pozdrav Bo Bo ;)
Image
Post Reply