Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

igorailwayman wrote:Da, upravu si Ćiro_bos. Remontom je predviđena samo obnova i instalacija staničnih SS i TT uređaja. APB i TK nisu uključeni u ovom projektu. Bitno je napomenuti da se od 1996. godine stvaranjem novog Europskog sistema vođenja vozova (ETCS- European Train Control System) klasični sistem APB-a i TK koji se upotrebljavao do tada pomalo izbacuje sa Transeuropskih i Paneuropskih koridora kao i iz ostalih važnijih pružnih pravaca.

Tako se vjerovatno neće desiti instalaciaj klasičnog APB-a i TK-a na kroidoru Vc nego će se u skorije vrijeme, prvenstveno radi strateške važnosti ovog koridora i radi veće potražnje željezničkih usluga, pribjegavati instalaciji jedinstvenog sistema na kompletnoj dionici koridora (što je obnova SS i TT uređaja) tako da bi u neko dogledno vrijeme na ovoj pruzi mogli imati i prvi nivo ETCS osiguranja, ETCS Level 0 a zatim i ETCS Level 1. Dok o ETCS Levelu 2 i 3 nećemo ni govoriti u Bosni i Hercegovini još zadugo.


Pozdrav!
Hvala! Znači na čekanju.....
Šta nam predviđa navedeni nivo osiguranja koje sam ja boldirao? U usporedbi sa klasičnim APB i TK? Malo nam pojasni, jer vidim da si upućen u materiju...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Ćiro_bos wrote:
igorailwayman wrote:Da, upravu si Ćiro_bos. Remontom je predviđena samo obnova i instalacija staničnih SS i TT uređaja. APB i TK nisu uključeni u ovom projektu. Bitno je napomenuti da se od 1996. godine stvaranjem novog Europskog sistema vođenja vozova (ETCS- European Train Control System) klasični sistem APB-a i TK koji se upotrebljavao do tada pomalo izbacuje sa Transeuropskih i Paneuropskih koridora kao i iz ostalih važnijih pružnih pravaca.

Tako se vjerovatno neće desiti instalaciaj klasičnog APB-a i TK-a na kroidoru Vc nego će se u skorije vrijeme, prvenstveno radi strateške važnosti ovog koridora i radi veće potražnje željezničkih usluga, pribjegavati instalaciji jedinstvenog sistema na kompletnoj dionici koridora (što je obnova SS i TT uređaja) tako da bi u neko dogledno vrijeme na ovoj pruzi mogli imati i prvi nivo ETCS osiguranja, ETCS Level 0 a zatim i ETCS Level 1. Dok o ETCS Levelu 2 i 3 nećemo ni govoriti u Bosni i Hercegovini još zadugo.


Pozdrav!
Hvala! Znači na čekanju.....
Šta nam predviđa navedeni nivo osiguranja koje sam ja boldirao? U usporedbi sa klasičnim APB i TK? Malo nam pojasni, jer vidim da si upućen u materiju...
pozdrav...

Evo ga u najkraćim crtama što mogu reći o ovme sada. Budući da je kasno i da sam brzo pisao oprosti na pravopisnm greškama!


Trebao bih za koji dan magistrirati na temu: "Analiza mogućnosti uvođenja ETCS osiguranaj na B-H prugama na koridoru Vc," pa zahvaljujući tome nešto dublje poznajem ovu tematiku i ovaj novi europski (a i svjetski, europski je samo u nazivu) sistem upravljanja vozovima.

European Train Control System je jedinstveni europski standard za kontrolu željezničkog saobraćaja (signalizacija i zaštita). Nastao je zbog potrebe zajedničkog nadstandarda u europskim zemljama. ECTS je skup standarda, koji nemaju ništa zajedničko, osim standardne širine željezničkog kolosijeka.

ETCS je unificiran od strane Europske Unije s ciljem liberalizacije željezničkog saobraćaja i osiguranja konkurentnosti prijevoza željeznicom koristeći isti sistem u svim zemljama. Također se očekuje da će se uvođenjem ETCS-a smanjiti troškovi razvoja željezničkog sistema.

Ciljevi:

 Centralizirati upravljanje i načiniti ga inteligentnijim
 Smanjiti troškove pogona i održavanja stacionarnih sistema (npr. signala)
 Povećati interoperabilnost raznorodnih željezničkih sistema
 Povećati kapacitet i brzinu

ETCS Nivo 0 predstavlja podlogu za mogućnost uvođenja ETCS-a Nivo1 i viših nivoa. Ovaj Nivo podrazumijeva da na čitavoj pružnoj mreži ili na čitavoj pruzi (kao što je to u našem slučaju Koridor Vc) bude implementiran jedinstven sistem osiguranja, tj. da na svakom dijelu pruge vladaja iste zakonitosti i isti nivo osiguranja. To bi u našem slučaju dobili kada bi čitava dionica koridora Vc bila opremljena staničnim SS i TT uređajima (tada bi dobili jedinstveni sistem osiguranja koji se još naziva i nacionalnim sistemom osiguranja). Dakle kada je kada je kompletna dionica promatrane pruge opremljena jedinstvenim sistemom osiguranja tada imamo ETCS Nivo 0 koji služi kao podloga za nadogradnju viših nivoa.


Nivo 1 ETCS sistema je signalni sistem koji omogućava integraciju ETCS uređaja na već postojeći nacionalni signalno-sigurnosni sistem koji ostaje u funkciji. Na ovom nivou na kolosijek se ugrađuju ''Eurobalise'' predajnici koji uzimaju signale sa postojećih kolosiječnih signalnih uređaja preko signalnih adaptera i telegram kodera (LEU - Lineside Electronics Unit) i prenose ih u voz kao podatke za ovlaštenja kretanja u kojima su sadržane informacije o ruti i
fiksnim točkama. ETCS Nivo 1 predstavlja sistem signalizacije u kabini koji se može nametnuti postojećem sistemu. Eurobalise (poseban tip radio predajnika koji se koriste u željeznici) dobijaju informacije o signalu od signalizacije koja se nalazi pored kolosijeka i predaju ih vozilu. Ovi predajnici se nalaze na određenim točkama dionice.

Ovaj nivo ima prednost nad standardnim svjetlosnim i likovnim željezničkim signalima. EuroBalise-a se koristi kako bi se prenjele informacije. Vozilo posjeduje računalo, koje te informacije prerađuje i poduzima odgovarajuću akciju.

Načelo ETCS-a Nivoa 1 se može izaziti kao sistem koji kontrolira sigurno kretanja vozova. Taj sistem se sastoji od pružnog i lokomotivskog (on board) dijela. Lokomotivski dio odnosno računalo je spojeno na vozni i kočioni sistem voza koji dinamički izračunava maksimalnu dopuštenu brzinu prema podacima dobivenim s pruge preko Eurobalise. ETCS sistem ima dobru integraciju s postojećim sistemima osiguranja na bilo kojoj željezničkoj mreži.

On je ustvari nadogradnja postojećeg istema uvođenjem tog sistema u jedinstven europski standard odnosno sistem. ETCS sistem uključuju specifikaciju većine sučelja (interfejsa). No, ipak postoje sistemi koji su specifični za određenu prugu i nemogu se prilagodit ETCS standardima. Nivo 1 ETCS–a nema kontinuitet prikazivanja odnosno dobivanja informacija od pružnih uređaja do lokomotivskih (on board) uređaja. Prijenos informacija se vrši preko Eurobalise
nailaskom voza na nju. On board računalo u upravljačnici voza uzima u obzir više parametara kao što su to trenutna brzina voza, ubrzanje, procent kočenja i sl. Korištenjem tih informacija vrši se izračunavanje, u realnom vremenu, parametara koji su potrebni da se voz zaustavi na sigurnosnoj razdaljini. Za ETCS Nivo 1 neophodna je povezanost s osnovnim pružnim signalizacijskim sistemom.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Remont pruge u BiH

Post by stjepan »

Uh,ovo si stvarno dobro zavio u stručno,tako da sve pročitah a ništa ne znam :D .Već prije si rekao:
igorailwayman wrote:Tako se vjerovatno neće desiti instalaciaj klasičnog APB-a i TK-a na kroidoru Vc nego će se u skorije vrijeme, prvenstveno radi strateške važnosti ovog koridora i radi veće potražnje željezničkih usluga, pribjegavati instalaciji jedinstvenog sistema na kompletnoj dionici koridora (što je obnova SS i TT uređaja) tako da bi u neko dogledno vrijeme na ovoj pruzi mogli imati i prvi nivo ETCS osiguranja, ETCS Level 0 a zatim i ETCS Level 1. Dok o ETCS Levelu 2 i 3 nećemo ni govoriti u Bosni i Hercegovini još zadugo.
Prvo da rasčistimo APB i TK su dvije sasvim različite stvari i ne treba ih miješati jer mogu funkcionisati neodvisno jedna od druge a i skupa.
Pa zar nije cilj instalacije jedinstvenog sistema baš povezivanje u TK
igorailwayman wrote:Ciljevi:

Centralizirati upravljanje i načiniti ga inteligentnijim
 Smanjiti troškove pogona i održavanja stacionarnih sistema (npr. signala)
 Povećati interoperabilnost raznorodnih željezničkih sistema
 Povećati kapacitet i brzinu
I još jedno pitanje,kakvg smisla ima instaliranje ETCS Level 1,što ja razumijem prosto rečeno ko kabinsku signalizaciju,kad se zna kakve su nam brzine (odnosno koje su nam najveće moguće),da li se za one manje dionice gdje su moguće veće brzine to isplati.Po standardima za brzine veće od 160 km/h je obavezna kabinska signalizacija.
igorailwayman wrote: Remontom je predviđena samo obnova i instalacija staničnih SS i TT uređaja. APB i TK nisu uključeni u ovom projektu.
Obnova i instalacija postojećih ili novih SS uređaja???

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

Prvo da rasčistimo APB i TK su dvije sasvim različite stvari i ne treba ih miješati jer mogu funkcionisati neodvisno jedna od druge a i skupa.
Sasvim jasno!
Pa zar nije cilj instalacije jedinstvenog sistema baš povezivanje u TK
Više nije, standard je da se pribjegava se nekim drugim metodama a to je ETCS. (Kod nas o vomo neće biti priče ko zna još za koliko godina, a ni do tada neće biti TK sigurno nego kada i ako išta bude biće ETCS - govorimo općenito o standardima signalizacije i upravljanja vozovima).

U Hrvatskoj na pruzi Tovarnik-Vinkovci (na koridoru X) zaživljava prvi ETCS L1, dok će koridor V znatno kaskati.
I još jedno pitanje,kakvg smisla ima instaliranje ETCS Level 1,što ja razumijem prosto rečeno ko kabinsku signalizaciju,kad se zna kakve su nam brzine (odnosno koje su nam najveće moguće),
Nigdje ne piše da je ETCS Nivo 1 kabinska signalizacija. Ona ima kabinski dio bez kojeg nemože ali je više pružna signalizacija zbog elemenata koji se moraju postaviti duž pruge. Ima itekakvog smisla u veličinama koje toliko ne ovise od brzine:

Uštede u pružnom osoblju,
Uštede u vremenu putovanja
Povećana propusna moć pruge
Uštede u eksploataciji vozova
Veći stupanj automatizaciji i dr.

Kada se izvrši kompletni remont koridora Vc valjda će nam brzine biti 120 km/h što je sasvim dovoljno za instalaciju ETCS (dobar dio austrijske mreže pruga ima ETCS i pri manjim brzinama- dobro oni jesu razviejni i imaju novca za to ;) )
da li se za one manje dionice gdje su moguće veće brzine to isplati.
Ne, neisplati. Ugradnja ETCS-a da bi se isplatila mora se promatrati kroz čitavu prugu (kao što je to pruga Bos. Šamac - Sarajevo ili Sarajevo - Čapljina ili obje pruge na koridoru VC) ili kompletnu željezničku mrežu.
Po standardima za brzine veće od 160 km/h je obavezna kabinska signalizacija.
Točno!
Obnova i instalacija postojećih ili novih SS uređaja???
Instalacija Novih SS uređaja!
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Hvala na ovim postovima igorailwajman,napisao si šta se sve može. Međutim ja se opet osvrćem na našu stvarnost i realnost a to je da ćemo još dugi niz godina voziti u staničnom razmaku...
Pozdrav iz Mostara
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Remont pruge u BiH

Post by stjepan »

Hvala igorailwayman,ipak sam ja iz bosne :ymblushing: i malo šta sam razumio,treba na koji roštilj doći i razjasniti puno toga :D
ela wrote:Hvala na ovim postovima igorailwajman,napisao si šta se sve može. Međutim ja se opet osvrćem na našu stvarnost i realnost a to je da ćemo još dugi niz godina voziti u staničnom razmaku...
Kad smo već kod toga,koji je najveći međustanični razmak i dali ima nekih EE ograničenja,npr. da se na nekoj dionici smije nalaziti samo određeni broj vozova?

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Remont pruge u BiH

Post by igorailwayman »

stjepan wrote:Hvala igorailwayman,ipak sam ja iz bosne :ymblushing: i malo šta sam razumio,treba na koji roštilj doći i razjasniti puno toga :D
ela wrote:Hvala na ovim postovima igorailwajman,napisao si šta se sve može. Međutim ja se opet osvrćem na našu stvarnost i realnost a to je da ćemo još dugi niz godina voziti u staničnom razmaku...

Stjepane to za roštilj stoji, samo dođi čekamo te!

A Ela i ti si u pravu i svi to znamo (mi zaljubljenici u ovu oblast), zato sam i rekao da o tome kod nas još dugo neće biti konkretne "riječi" u praksi. Za 10 godina dabogda da se značajno šta desi u tome pogledu. Ali stvari, pogotovo na željeznici, treba dogoročno gledati i kada budemo uvodili nove sisteme oni će sigurno biti ovi novi europski zato što će nas, nadam se, povećani obim prijevoza zeljeznicom natjerati kao i prihvaćanje europskih standarda htjeli mi to ili ne (pogotovo na koridoru Vc koji je međunarodni i biće ključan čimbenik transportnog razvoja naše zemlje a i regiona - sve prilike ukazuju na to)

Jednostavno se mora dugoročno razmišljati i približavati europskim standardima da bi se uspjelo i ostalo iole konkurentno.



Pozdrav!
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Remont pruge u BiH

Post by stjepan »

stjepan wrote:Kad smo već kod toga,koji je najveći međustanični razmak i dali ima nekih EE ograničenja,npr. da se na nekoj dionici smije nalaziti samo određeni broj vozova?

Pozdrav!
Šta je,niko ne zna il...
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

stjepan wrote:
stjepan wrote:Kad smo već kod toga,koji je najveći međustanični razmak i dali ima nekih EE ograničenja,npr. da se na nekoj dionici smije nalaziti samo određeni broj vozova?

Pozdrav!
Šta je,niko ne zna il...
Nisam obratio pažnju,jel pitanje koje je najveće međustanično odstojanje na ovoj pruzi Čapljina-Sarajevo ili inače....
Naravno da EE ograničenja postoje....
Pozdrav iz Mostara
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Remont pruge u BiH

Post by stjepan »

Da,na to sam mislio, na najveće međustanično ostojanje na pruzi Sarajevo Čapljina?

Pozdrav!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply