Remont pruge u BiH

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Postrojenja za održavanje pruge i kontaktne mreže

Post by damir661 »

Ja sam nesto nacuo da ZRS narucuje iz Okucana oko 5000 vagona tucanika za potrebe remonta Pruge od Banja Luke prema Doboju, sada koliko je to tacno ne znam.
Samir_
Posts: 11
Joined: Thu Aug 13, 2009 2:03 pm

Remont pruge u BiH

Post by Samir_ »

Udruženje građevinskih preduzeća GH Holding iz Slovenije i austrijski partner Svitelski zajednički će modernizovati 164 kilometra željezničkih pruga u BiH, a vrijednost radova je 85 miliona eura.

Biće obnovljeno 65 kilometara pruge od Doboja prema Banjaluci u Republici Srpskoj, 45 kilometara pruge od Konjica do Raške Gore i 54 kilometra od Raške Gore do Čapljine u Federaciji BiH, prenosi slovenački dnevnik "Finance".

Tenutno ograničenje na pruzi Sarajevo-Ploče iznosi 60 kilometara na sat, a nakon popravke dozvoljena brzina će iznositi 160 kilometara na sat.

Predsjednik uprave GH Holdinga Blaž Miklavčič je rekao da se nada da će im afirmacija u radu u BiH pomoći da slične poslove na modernizaciji željeznica dobiju i u Sloveniji.

Autor: Onasa

Preuzeto sa www.dnevniavaz.ba
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

Trenutno ograničenje na pruzi je 70 km/h,a ta brojka od 160 km/h realno neće biti dostižna i pri novoj remontovanoj pruzi s obzirom na konfiguraciju terena i predjele kroz koje pruga prolazi.
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Ćiro_bos »

Neki dijelovi pruge će ići na 120 km/h, pogotovo oko Mostara i Banja Luke, a 160 km/h se predviđa samo nekada kada se bude radio dio Doboj-Bos.Šamac...
Takve su glasine i znajući trenutnu situaciju, to je naš optimum...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Remont pruge u BiH

Post by ela »

120 km/h može samo na dionici Mostar Teretna-Baćevići, to ti je 5.1 km,ostalo ne može ni pomoću trikova...
Pozdrav iz Mostara
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Ko medijska posla hehe. Mene nešto drugo interesira postoji li ikakva teorijska šansa da bi se prosječna brzina prema Šamcu mogla podići na 90 km/h za vremenski period od 10 godina.
Pozdrav Bo Bo ;).
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Remont pruge u BiH

Post by damir661 »

Po meni 160km/h, je moguce sasvim ostvariti i izmedju Prijedora i Novog Grada, jer je terenska siutacija pobovljna, od Prijedora do Banja Luke predstvalja problem uspon od Ramica do Podkozarja, inace se tu redovno potiskuju vozovi.

Zatim Doboj-Samac bi se mislim iz malo veci trud mogo sasvim dovesti na brzinu od 160km/h, kao i dobar deo Doboj-Banja Luka.
Da ne ispadne da zapostavljamo i Brcko-Tuzla, mislim da bi se isto moglo bez problema moglo odraditi Brcko-Bos.Bijela , kao i dalje od Srebrenika prema Tuzli, mislim da ovde ima malo previse nepotrebnih krivina.
Samir_
Posts: 11
Joined: Thu Aug 13, 2009 2:03 pm

Re: Remont pruge u BiH

Post by Samir_ »

Nema potrebe za tolikim brzinama!? Nismo mi Francuska ili Njemacka pa da nam voz mora malte ne pa letiti da bi stigao iz jednog grada u drugi na vrijeme i da niko nigdje ne okasni.

Realna neka brzina je max 120km/h. Uglavnom neka su novi Vagoni i vozovi naruceni i da se poveca kvalitet putnickog saobracaja, a koga briga za brzinu!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Remont pruge u BiH

Post by Bo Bo »

Samir_ je rekao:
Uglavnom neka su novi Vagoni i vozovi naruceni i da se poveca kvalitet putnickog saobracaja, a koga briga za brzinu!
Veliki pozdrav za Samir_-a, treba nama i brzine na pruzi, ne neke velike ali umjerene barem nekog prosjeka 90km/h. S druge strane ko što Ela kaže po Hercegovini je plafon 70-80 km/h i nikakvim trikovima se nebi veća mogla ni postići ni nakon konpletnog remonta. Teorijske šanse postoje za povećanje ali uz uslov novog trasiranja pruge što je poprilično skupo.

Mislim da bi se mogla i brzina povećati od Sarajeva do Zenice barem na nekih 100 km/h max.
Zenica -Jelena-Vranduk na 100 km/h max , od Vranduka prema Nemiloj postoji jak pad uspon 15 promila tako da bi tu 80-90 bilo solidno.
To je neko moje viđenje. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: Remont pruge u BiH

Post by Masinac »

Na dionici od Drivuše prema Zenici , na pruzi kakva je , radi se proba zaustavnih puteva za lokomotive koje idu za TCDD na brzinama od 120 km/h , s tim da za vrijeme probe ima na putnom prelazu iza mosta čuvar prelaza.
Post Reply