Putni prijelazi

Moderator: Ćiro_bos

Putni prijelazi na prugama u BiH su osigurani?

Jako dobro
3
8%
Dobro
3
8%
Loše
11
30%
Veoma loše
20
54%
 
Total votes: 37

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

ssitk wrote:Podaci o svjetlosno-zvučnoj signalizaciji na PP se nalaze u Praviniku 412 i Uputstvu 322.
Hvala, ali meni trenutno nedostupne knjige...pa, ako neko lista...hvala.
pozdrav...
Posavina expres
ssitk
Posts: 27
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:11 am

Re: Putni prijelazi

Post by ssitk »

Trenutno mi je dostupno Uputstvo 412 u kome piše sledeće:
Vrste električnih uređaja za obezbeđenje saobraćaja na putnnm prelazima:
S obzirom na različite saobraćajne situacije na prugama i lokacije putnih prelaza u nivou, za obezbjeđenje putnih prelaza primenjuju se sledeće vrste električnih uređaja:
I. automatski uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima sa daljinskom kontrolom i uključnim uređajima,
II. poluautomatski uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima,
III. uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima koji se uključuju tasterima ili mjenjačima,
IV. automatski uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima sa kontrolnim signalima.

Način opremanja
Sve nabrojane vrste uređaja za obezbjeđenje putnih prelaza mogu se opremiti, s obzirom na različitu gustinu saobraćaja na sledeći način:
a) putoprelaznim svjetlosno akustičkim signalima i polubranicima
b) putoprelaznim svjetlosno akustičnim signalima.
Opremanjs putoprelaznim svetlosno akustičnim signalima i polubranicima primjenjuje se na jednokolosječnim, dvokolosječnim, paralelnim prugama i prugama za obostrani saobraćaj.
Opremanje samo putoprelaznim svjetlosno akustičnim signalima može se primjeniti jedino na jednokolosječnim prugama.
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putni prijelazi

Post by damir661 »

II. poluautomatski uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima,
III. uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima koji se uključuju tasterima ili mjenjačima,
Moze li neko objasniti ova dva uredjaja, prvi put cujem za njih?

Da li ovaj III ima veze sa tzv "lokalnim postavljacem", preko koga se prosto receno uredjaji putnog prelaza ukljucuju pomocu kljuca, na odnosnom licu mesta?
Ovakvi uredjaji se obicno koriste na industrijskim kolosecima koji se ukrstaju sa putevima jakog drumskog saobracaja, kada se za izvesni vremenski interval odnosni putni prelaz mora posedati, da bi se njime rukovalo.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Putni prijelazi

Post by Ćiro_bos »

ssitk wrote:Trenutno mi je dostupno Uputstvo 412 u kome piše sledeće:
Opremanje samo putoprelaznim svjetlosno akustičnim signalima može se primjeniti jedino na jednokolosječnim prugama.
To bi bilo to!
Ali zašto se to ne primjenjuje, ili vrlo malo u praksi? Znamo da su glavne smetnje na putoprelaznim uređajima upravo udarci, lomljenje polubranika, čime nastaje smetnja? Branici i polubranici dodatno poskupljuju sam uređaj, a savjesnom vozaču je dovoljna i svjetlosno zvučna signalizacija?
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Putni prijelazi

Post by damir661 »

Ciro, mislim da si sam odogovrio na svoje pitanje, nazalost vrlo je malo danas savesnih vozaca.
ssitk
Posts: 27
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:11 am

Re: Putni prijelazi

Post by ssitk »

II.Poluautomatski uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima upotrebljavaju se isključivo za obezbjeđenje putnih prelaza koji se nalaze između predsignala i ulazne skretnice. Sa strane otvorene pruge uređaj se uključuje automatski preko uključnih uređaja, a sa strane stanice pomoću tastera za formiranje puta vožnje, ili pomoću posebnih tastera za uključivanje putnih prelaza na postavnom stolu.
III.Uređaji za obezbjeđenje saobraćaja na putnim prelazima koji se uključuju tasterima ili mjenjačima:
Uređaji ove vrste mogu da se upotrebljavaju za obezbjeđenje putnih prelaza u staničnom i u pružnom području. Ovi uređaji uključuju se automatski kod formiranja puta vožnje, ili pomoću posebnih tastera, odnosno menjača sa postavnog stola, ili posebnog tabloa.
boban88ze
Posts: 3
Joined: Mon Oct 18, 2010 6:11 pm

Re: Putni prijelazi

Post by boban88ze »

Jel mozda neko moze da mi pomogne ??
boban88ze
Posts: 3
Joined: Mon Oct 18, 2010 6:11 pm

Re: Putni prijelazi

Post by boban88ze »

boban88ze wrote:Jel mozda neko moze da mi pomogne ??
Potrebno mi je sve sto mozete da mi posaljete u elektronskoj formi , vezano za simensove putne prelaze , !!!!
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Putni prijelazi

Post by admin »

boban88ze wrote:
boban88ze wrote:Jel mozda neko moze da mi pomogne ??
Potrebno mi je sve sto mozete da mi posaljete u elektronskoj formi , vezano za simensove putne prelaze , !!!!
Možda si ovo već našao na netu, ali ako nisi evo link za jednu mini brošuricu vezanu za ovu temu.

http://www.mobility.siemens.com/shared/ ... _lc_en.pdf
boban88ze
Posts: 3
Joined: Mon Oct 18, 2010 6:11 pm

Re: Putni prijelazi

Post by boban88ze »

admin wrote:
boban88ze wrote:
boban88ze wrote:Jel mozda neko moze da mi pomogne ??
Potrebno mi je sve sto mozete da mi posaljete u elektronskoj formi , vezano za simensove putne prelaze , !!!!
Možda si ovo već našao na netu, ali ako nisi evo link za jednu mini brošuricu vezanu za ovu temu.

http://www.mobility.siemens.com/shared/ ... _lc_en.pdf
Hvala ti puno , skidao sam sa neta dosta materijala ali na ovo nisam naisao !
Post Reply