Brzine na prugama ŽFBiH

Moderator: Ćiro_bos

eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by eddielexx »

U petak sam se vracao iz Maglaja Budimpeštanskim vozom, koji je kasnio pola sata, a do zenice prosječna brzina je bila 75kmh, a na nekim dionicama je isao i 90, iako je padala kiša. Vukla ga je 441-910, i na stanicu uSarajevo smo dosli sa zakasnjenjem od 5 minuta. Tako da ne vidim zasto se barem na toj dionici ne dignu brzine, jer svakako niko ne postuje limit, a i nema prepreke za tolike brzine jer je pruga ocigledno u dobrom stanju, jer sa dignutim limitom, vozovi bi brze isli, krace bi putovanja trajala i onda bi bilo manje problema oko ukrstanja vozova, a mozda bi mogli dobiti toliko vremena da ubace mozda i jos jedan voz u red voznje. Inace, pratim brzine preko GPSa na telefonu, i ne pamtim kad je voz od Maglaja do Zenice isao manje od 70 :D
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Macak »

[-(
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

Macak wrote:[-(
Kolega Macak je u pravu!
To jednostavno nije moguće. Max i redovna brzina tog voza je 70 km/h i vjerovatnije je da je išao 69 km/h nego 75 km/h. Tvoj uređaj nije pouzdan.
Voziti većom brzinom se ne smije! Brzina i sve druge funkcije upravljanja se registruju na traci lokomotive i vožnja većom brzinom je ugrožavanje bezbjednosti saobraćaja koja podliježe direktnim, ali i potencijalnim sankcijama...
Nije to kao kada voziš automobil: može i malo brže, pa i puno brže :D .
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by 68847 »

:-?
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by 441-905 »

To jednostavno nije moguće. Max i redovna brzina tog voza je 70 km/h i vjerovatnije je da je išao 69 km/h nego 75 km/h. Tvoj uređaj nije pouzdan.
Hmm, u nekoliko navrata bio sam u istoj situaciji kao i kolega eddielexx, dvokolosiječna pruga, voz kasni, polazna stanica Maglaj, nakačio ja GPS uređaj na vanjski dio vagona, u jednom slučaju bio je Trimble-ov, drugi put Laik-in, ista situacija voz se kretao brzinom većom od 70 km/h. Brizna se penjala i do 92 km/h. U mom slučaju se iskreno nemože reći da je riječ o nepouzdanom uređaju, jer svi podatci nastaju u presjeku s najmanje 4 satelita u najnižoj atmosferi. Odstupanja od mjenjrenja su od 1% do 2%
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

441-905 wrote:
To jednostavno nije moguće. Max i redovna brzina tog voza je 70 km/h i vjerovatnije je da je išao 69 km/h nego 75 km/h. Tvoj uređaj nije pouzdan.
Hmm, u nekoliko navrata bio sam u istoj situaciji kao i kolega eddielexx, dvokolosiječna pruga, voz kasni, polazna stanica Maglaj, nakačio ja GPS uređaj na vanjski dio vagona, u jednom slučaju bio je Trimble-ov, drugi put Laik-in, ista situacija voz se kretao brzinom većom od 70 km/h. Brizna se penjala i do 92 km/h. U mom slučaju se iskreno nemože reći da je riječ o nepouzdanom uređaju, jer svi podatci nastaju u presjeku s najmanje 4 satelita u najnižoj atmosferi. Odstupanja od mjenjrenja su od 1% do 2%
Vjerujte ja sam se vozio svojim autom uporedo pokraj teretnoga voza ovde kod nas, gdje je max brzina za teretne 50 km/h. Na autu mi je brzinomjer pokazivao više od 70 km/h. I opet nisam povjerovao da taj voz ide toliko brzo. Ima mnogo razloga koji doprinose toj mojoj tvrdnji.
Uostalom imamo na forumu i onih koji voze te vozove, pa neka kažu!
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by 441-905 »

Uostalom imamo na forumu i onih koji voze te vozove, pa neka kažu!
Ne sporim uopšte tvrdnju, ako mognem negdje iskopati dijagrame, s pomenute dionice vidjet ce se brzine.
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by eddielexx »

Ćiro_bos wrote:
Macak wrote:[-(
Kolega Macak je u pravu!
To jednostavno nije moguće. Max i redovna brzina tog voza je 70 km/h i vjerovatnije je da je išao 69 km/h nego 75 km/h. Tvoj uređaj nije pouzdan.
Voziti većom brzinom se ne smije! Brzina i sve druge funkcije upravljanja se registruju na traci lokomotive i vožnja većom brzinom je ugrožavanje bezbjednosti saobraćaja koja podliježe direktnim, ali i potencijalnim sankcijama...
Nije to kao kada voziš automobil: može i malo brže, pa i puno brže :D .
pozdrav...
Moguće, moguće, i niej prvi put, kad god je tiristorka i kasni, to se desava, iako nekad i one obicne znaju povuci, a ovaj put je bila 910 i bgm meni se cini da je njoj lahko ici iz bržeg u puno brže, bez toga malo, a sto se tiče mog telefona, sumnjam da je toliko lud da promaši za 20kmh :D
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Mjerenje brzine na prugama u BiH

Post by Bo Bo »

ĆIro_bos wrote:Tri sličice od prije dva dana, sa pruge Živinice-Zvornik. Kažu najbolje pruge na ŽFBH, po zadnjem mjerenju. Možda i jest, jer je to jedina pruga na ŽFBH gdje teretni vozovi voze 60 km/h...na ostalim 50 km/h i manje.
Otvorio sam ovu temu iz jednog razloga, kako bih doznao kako se to određuje brzina na prugama u BiH. Postoji već tema Brzine na prugama u BiH jako su srodne ali ipak meni nekako dosta različite.

Kako je naš forumaš Ćiro_bos naveo "prema zadnjim mjerenjim", mene interesuje čime se ta mjerenja rade? Da li postoji neko specijalno šinsko vozilo, mjerni voz, koji prođe i brzina se odredi ili je to opet neki pravilinik pa se iz kancelarije posao završava.

Koliko vidim na HŽ-u dolazi BD mjerni voz koji vreši mjerenja, zaustavni put za nagibni voz itd. Šta se kod nas konkretno radi po ovom pitanju?

Kad se završi remont Konjic-Čapljina postoji li ikakva šansa da se izvrši mjerenje i da se vidi kolika je max dozvoljena brzina?

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by 441-905 »

Da li možda neko ima red vožnje iz 91. godine za mašinovođu, da bi nam mogao napisati na kom potezu-ima se ostvarivala max brzina?
Post Reply