Brzine na prugama ŽFBiH

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Koridor V kroz BiH sa stanicama i okvirnim brzinama. Dopune dobro došle. Pozz Bo Bo ;) .

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Posavina ekspres. Brzine na ovom dijelu BiH kreću se od 50 km/h do 70 km/h za putničke i teretne vozove. Pozzz Bo Bo ;).

Image

Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Image

Image

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Image

Image

Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

Mala korekcija:
Na dionici pruge Bukovac-Brčko, koji drži ŽRS brzina je 30 km/h. Bukovac je stanica prelaza ŽRS/ŽFBH.
Bo Bo wrote:Image
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Mjerenje brzine na prugama u BiH

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:
ĆIro_bos wrote:Tri sličice od prije dva dana, sa pruge Živinice-Zvornik. Kažu najbolje pruge na ŽFBH, po zadnjem mjerenju. Možda i jest, jer je to jedina pruga na ŽFBH gdje teretni vozovi voze 60 km/h...na ostalim 50 km/h i manje.
Otvorio sam ovu temu iz jednog razloga, kako bih doznao kako se to određuje brzina na prugama u BiH. Postoji već tema Brzine na prugama u BiH jako su srodne ali ipak meni nekako dosta različite.

Kako je naš forumaš Ćiro_bos naveo "prema zadnjim mjerenjim", mene interesuje čime se ta mjerenja rade? Da li postoji neko specijalno šinsko vozilo, mjerni voz, koji prođe i brzina se odredi ili je to opet neki pravilinik pa se iz kancelarije posao završava.

Koliko vidim na HŽ-u dolazi BD mjerni voz koji vreši mjerenja, zaustavni put za nagibni voz itd. Šta se kod nas konkretno radi po ovom pitanju?

Kad se završi remont Konjic-Čapljina postoji li ikakva šansa da se izvrši mjerenje i da se vidi kolika je max dozvoljena brzina?

Pozdrav Bo Bo ;) .
Spojio sam ove teme, odnosno ovaj post...
Mjerenje brzine se vrši brzinomjerom, a stanje pruge koju premjerava mjerni voz ili kola određuje tu brzinu na pruzi. Na brzine dakako utiče i stanje SS i TT postrojenja, sposobnost trčanja vozila, konfiguracija terena-krivine...i svašta još. To je bilo ukratko.
Za ispravnu remontovanu prugu se unaprijed znaju dozvoljene brzine, bez posebnog mjerenja i one su uglavnom one od prije rata. Sama izvedba remonta nije automatski i povećanje max brzine te pruge. Ove brzine se dobiju na "papiru" izračunom podataka dobijenih sa terena ili već od ranije poznatih, kao što su radijusi krivina, nadvišenja kolosijeka u krivinama, itd.
Prema zaustavnom putu voza na određenoj pruzi se mora postaviti i signalizacija, glavni signali i predsignali, ali i druga potrebna signalizacija koja ponekad sadrži podatke za različite rangove voza...

Nadam se da je kolega donekle zadovoljan odgovorom!
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by 441-905 »

Macak wrote:Krivina je radijusa od 1000 m i nadvišenje vanjske šine je 55 mm.
Prema našim propisima, taj odnos određuje maksimalnu brzinu od 100 km/h (normalnu). Izuzetna brzina bi bila oko 110 km/h.
S obzirom da brzina od 110 km/h nije relevantna za ispitivanja koja zahtijevaju iz talgo-tima, (rade pri brzinama 70,100 i 120 km/h), i označena im je 100 km/h!
Pozdrav kolega Macak, da li će ova brzina ostati i poslije testiranja Talgo kompozicije, za koliko vremena su radnici ovu dionicu od 5.5 km uspjeli srediti za ove brzine?
Rajvos wrote:I usput da kazem a ovo je 100% ruke a to je kada je krenuo prvi voz za Bihac novi direktor se popeo u Visokm na lokomotivu i bio je sve tako do Doboja!!!!!!Kada se vratio u Sarajevo naredio je sluzbama da na dionici Zenica- Maglaj dizu brzinu na 100km/h od novog reda voznje.Oni su mu na to odgovorili i da ima hiljadu nekakvih kriterija da se to uradi al on je rekao da je vidio svojim ocima da je pruga vrlo dobra i neka to rade kako god umiju i znaju pa vidjecemo!!!!!!!!!!!!
Ovo su izuzetno pozitivne vijesti. Kako se meni čini novi direktor je osoba puna poleta, i želje za bolje sutra. Interesu me za koji vremenski period bi se relacija Zenica-Maglaj mogla dovesti u red za ove brzine? Da li je to 3,4 mjeseca ili više?

Kad se nešto uistinu želi uraditi onda se to može itekako, a ovo je dokaz za to.
zvonimir 441
Posts: 32
Joined: Mon Jun 01, 2009 7:39 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by zvonimir 441 »

ako je pruga dobra.sto da ne 100km/h.tako je verovatno i nekad bila.
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Macak »

441-905 wrote:
Pozdrav kolega Macak, da li će ova brzina ostati i poslije testiranja Talgo kompozicije, za koliko vremena su radnici ovu dionicu od 5.5 km uspjeli srediti za ove brzine?

Kako stvari sada stoje, ove brzine neće ostati nakon testiranja. Ova dionica pripremljena ja za testiranje ad hoc ili po sistemu "drži vodu dok majstori odu" :D

Talgo-garnitura je jako lagana a uloženi su veliki napori da se uspije što se uspjelo. Za povećenje brzina na predratni nivo trebalo bi ozbiljnije odriješiti kesu.

Prastari su elementi gornjeg stroja! Dobar dio pragova i šina stari su oko 40 godina, davno dospjeli za remonta. Na stotinjak kilometara kolosijeka otvorene pruge gdje zarađujem svoj kruh, već dvije godine nije ugrađen niti jedan jedini prag! Prošle godine (2009.) zamijenjeno je nešto šina, no porcija za zavarivanje uvijek ima manje no što treba. Nakon više od godinu i pô dana od ugradnje još su dvije krivine su u klasičnim sastavima. Zamor materijala postaje sve češći uzrok lomovima šina. Na "novom" kolosijeku, izgrađenom prije 32 godine na drvenim se pragovima pričvrsni pribor se ne dâ više pritezati. SKL-2 kopče su odavno izgubile svoju najvažniju osobinu - elastičnost, a prstenje pod glavom tirfona je u strahovitom procentu popucalo.

Skretnice destak godina nisu čestito regulisane, a o stanju armirano-betonskih pragova bolje je da ništa i ne pričam!

Radne snage (pružnih radnika) uvijek nedostaje (Prema važećoj sistematizaciji nedostaje 27 % pružnih radnika u mojoj RJ), a i od onih što su na platnom spisku uvijek su oko 5% dugogodišnjih bolesnika.

Eto, zato sam pesimist glede povećanja brzina! :(
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Macak wrote:Kako stvari sada stoje, ove brzine neće ostati nakon testiranja. Ova dionica pripremljena ja za testiranje ad hoc ili po sistemu "drži vodu dok majstori odu"
Ovo mi je nešto poznato sa željeznice, ali skidam kapu kad se i ovo uspjelo da uradi. Kolega Macak Vi ste osoba iz struke, pa evo jedno pitanje. Do kada ćemo moći održavati prugu za brzine od 70 km/h? Jednog dana dođi će trenutak da više neće biti sigurno voziti putnike na brzini 70 km/h, šta onda? Da spustimo brzinu na 50 km/h.

Ima li ekonomske računice ovo ovako pomalo krpiti ili tražiti novčana sredstva za generalni remont, bolje rečeno povući dobivene novce iz kredita?

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
Post Reply