Brzine na prugama ŽFBiH

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Otvaram ovu temu, s ciljem izrade karte sa brzinama na prugama ŽFBiH. Koliko je meni poznato, max. brzina je 70 km/h za putnički saobraćaj, dok je za teretni 50 km/h.

Možda bi čak i bolje bilo, date brzine naznačiti na google earth-u, te vektorizovati prugu, a iznad nje postaviti brzine. Volio bih čuti i Vaše prijedloge i ideje.

Za početak jedna slikica, nastala ispod raspusnice Miljacka. Zna li možda nego razlog, zbog čega je dozvoljena brzina samo 30 km/h? Pozdrav Bo Bo ;) .


Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by damir661 »

Za početak jedna slikica, nastala ispod raspusnice Miljacka. Zna li možda nego razlog, zbog čega je dozvoljena brzina samo 30 km/h?
Ovo je ogranicena brzina, verovatno zato sto je u pitanju rasputnica, odnosno nastupajuce skretnicko podrucje, koje zbog svojih konstruktivnih karakteristika ne dozvljava vecu brzinu.
Možda bi čak i bolje bilo, date brzine naznačiti na google earth-u, te vektorizovati prugu, a iznad nje postaviti brzine. Volio bih čuti i Vaše prijedloge i ideje.
Moj predlog je jednostavno skenirati sluzbeni red voznje (knjizicu reda voznje) u kome su naznacene sve brzine i gotova strar.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Ćiro_bos »

Oba su predloga dobra!
Ja ipak tipujem da se date brzine naznače na google earth-u, vektorizovanjem pruga i iznad njih postave brzine. Zbog ukupne preglednosti.
A zatim ako bude diskusija može se i iz knjižice reda vožnje...To je početni predlog.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by 68847 »

Cemu onda ASEA koja moze, koliko ono, 120 km/h?
Ili Talgo koji moze brze?

Mozda ce zvucati kao OT ali u drumskom saobracaju u BiH je najveca dozvoljena brzina 80 km/h.
Moje auto moze 184 km/h (provjerio u Njemackoj).
Sila ih je koji mogu brze.

Cemu to i ko je tu blesav?
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by ela »

Ako treba naznačiti i sve lagane vožnje,tu sam,jer su te LV već godinama prisutne.....
Pozdrav iz Mostara
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by stjepan »

68847 wrote:Cemu to i ko je tu blesav?
Neznam ja ko je tu blesav,samo si ne znam predstavljati koliko bi to koštalo i kako bi izgledalo kad bi simens,asea ili končar itd.morao proizvodit lokomotive (ili WV aute) samo za brzine koje su dozvoljene ili moguće u nekoj državi.Recimo golf 5 za BiH ili Sloveniju,isto je onda pitanje bili vas s takvim autom pustili u Njemačku ili njemački golf u Bosnu a?
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Bo Bo »

Momci ja imam vektorizovanu prugu Sarajevo-Metkovići, potrebno je doraditi neke promjene da bi to bilo ok. Možda ne bi bilo loše, naznačiti i stanice da se vide. Koliko sam znao, označio sam i stanice na ovom dijelu pruge, ali to je jako malo.

Evo jednog primjera. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by 68847 »

stjepan wrote:...onda pitanje bili vas s takvim autom pustili u Njemačku ili njemački golf u Bosnu a?
Tu nastaje razlika.
Vagoni hodaju preko granica
Ako zadovoljavaju norme
Lokomotive bas i ne hodaju
Spram toga je idiotski kupiti nesto kao Taurus(a i ICE ili TGV) i docerat u Bosnu gdje ce propasti dok se jednom (za 50-100 godina) ne izgradi pruga koja mu odgovara.

Tako nekako; da ne sirim pricu.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by stjepan »

68847 wrote:Spram toga je idiotski kupiti nesto kao Taurus...
Doktore nije idiotski,jer brzina je samo jedno od mjerila.Prvo taurus je puno prijazniji do osoblja nego bilo koja lok sa prostora BiH,u Bradinu povuče skoro ko 2 asee niz brdo pa ne troši elektriku već je proizvodi itd.Osim toga to su vozila koja se kupuju za trideset,četrdeset i više godina,pa valjda će do tada i prugu uštimat.


Kako smo sad ustanovili brzina je samo jedan od elemenata bitnih za prevoz robe i ljudi,zato bih predložio da se na istoj karti označi i nosivost pruge!Pa neosigurani putni prelazi,gdje voz mora ustaviti.
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Brzine na prugama ŽFBiH

Post by Otpravnik vozova »

...mogu se dodati i fotografije službenih mjesta, mostova i tako...
Image
Post Reply