Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by atlantis. »

Zalosno je da ce se zbog 300m na dionici od 3km opet morati usporiti na 10km/h! Bas da se nije moglo nabaviti jos tih nedostajucih pragova...
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by 441-905 »

Kolega Otpravnik vozova, da li su radovi na izmjeni pragova na potezu Sarajevo p. - A. Most završeni, brzina podignuta na 50 km/h?
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by Otpravnik vozova »

441-905 wrote:Kolega Otpravnik vozova, da li su radovi na izmjeni pragova na potezu Sarajevo p. - A. Most završeni, brzina podignuta na 50 km/h?
Nije još završeno. Pragovi su zamjenjeni. Stari su natovareni i uklonjeni. Juče se radilo na dotezanju kolosječnog pribora. Trebala je doći i "plasserica" negdje iz Maglaja(valjda je tamo), da se izreguliše ovaj urađeni posao, ali je navodno u kvaru. Mada, kako su mi rekli u ZOP-u da oni mogu podići brzinu i bez nje.
Ovo je trebalo biti završeno i ranije, ali oni dani kad je bilo sunčano preusmjereni su im bili poslovi na varenje šina na dionici Rajlovac - Semizovac. Uglavnom, očekujem da će u ovoj sedmici biti podignuta brzina na urađenom dijelu.
Image
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by atlantis. »

Da li je uradjena kompletna dionica na kojoj je bila spora voznja?
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by Otpravnik vozova »

Nažalost, nije. Ostaće nekih 300 metara, ali ako dođe još jedna tura pragova sa remonta, onda će se i to završiti.
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by Otpravnik vozova »

Otpravnik vozova wrote:Nažalost, nije. Ostaće nekih 300 metara, ali ako dođe još jedna tura pragova sa remonta, onda će se i to završiti.
Eto, konačno su završeni radovi i "vraćena brzina" na 50 km/h, osim ovih gore pomenutih 300 metara. :-bd
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by Otpravnik vozova »

Izgleda da će naredne sedmice i ovih famoznih 300 metara biti urađeno. :-bd
Image
User avatar
cira - 1
Posts: 42
Joined: Thu Jul 15, 2010 8:56 am

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by cira - 1 »

Mislim da se nećete ljutiti što ću dati malo statističkih podataka za prugu :


Omladinska pruga Šamac – Sarajevo

- Pruga je ukupne dužine 240 Km
- Na pruzi je postavljeno 302 Km koloseka
- Ugrađeno je 288 skretnica
- Pruga je građena od 1. Aprila do 15. Novemra 1947. godine
- Prvi voz je krenuo 16. Novemra 1947. godine, a zvanično je otvorena na otvaranju železničke stanice Sarajevo 1948. godine. Prugu je otvorio Josip Btoz Tito.
- Duž omladinske pruge izgrađeno je :
a – 107 staničnih zgrada i objekata. Najveći od njih su bile stanične zgrade u Sarajevu, Zenici i Bosanskom Šamcu.
b – Uporedno, graditelji su radili na izmeštanju uzane pruge, pa su ukupno izmestili 73,5 Km pruge uskog koloseka.
c – izgrađeno je 9 tule ukupne dužine 2.267 metara. Najduži tunel je Vranduk ukupne dužine 1.534 m.
Tunel je građen od 10. marta 1947. godine, a završen je 27. oktobra 1947. godine. Iz tunela je izbačeno 62.519 m ³ brdske mase,a za njegovo obziđivanje 12.890 m ³ betoskih radova.
d – Izgrađeno je 17 mostova, ukupne dužine 1.330 metara. 14 preko reke Bosne, a preko reke Spreče, Lašve i Save po 1.most „Narodne omladine Jugoslavije” na Savi kod Šamca je najveći, a njegova dužina iznosi 600 m, tešina gvozdene konstrukcije 832.000 kg. Most je izgrađen 14. jula 1947. godine.
- Prugu je izgradilo 211.381 brigadira i brigadirki svrstanih u 887 omladinski radnih brigada.
- Na izgradnji pruge učestvovalo je i omladina iz 42 zemlje, ukupno 5.842 omladinaca i omladinki svrstanih u 56 radnih brigada. Na pruzi su radile omladina Poljske, čehoslovačke, Bugarske, Grčke, Rumunije, Mađarske, Engleske, Italije, Francuske, Danske, Švedske ...
- Za izgradnju pruge korišćene su građevinske mašine i mehanizacija :
1 – Kamiona ....................... 539
2 - Buldožera ..................... 206
3 - Kompresora ............... ... 90
4 - Skepera....................... 25
5 - Mešalice Betona ............ 93
6 - Automatski nabijači .. ..... 27
7 - Transportera .............. 20
8 - Agregata .................... 118
9 - Drobilica .................... 21
10 - Traktora ................... 19
- Takođe i mediji su bili prisutni pri izgradnji omladinske pruge :
1 – List Borba – izlazila je dnevno u 24.500 primeraka, a ukupno za vreme izgradnje izišlo je 4.842.000 brojeva
2 - Radio stanica „Omladinska pruga” emitovala je 3.364 emisija sa 55.288 minuta programa.

Korišćeni podaci Iz Vikipedije, slobodne enciklopedije.

Dali neko ima knjigu - 60 godina pruge Šamac - Sarajevo - od Ismeta Mehinagića, pošto me ta knjiga interesuje.
User avatar
cira - 1
Posts: 42
Joined: Thu Jul 15, 2010 8:56 am

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by cira - 1 »

Zaboravio sam da Vam kažem da noćas nisam mogao da spavam pa sam švrljao po internetu i naišao sam na podatke o pruzi Šamac - Sarajevo.
nemojte mi zameriti ako sam napravio koju grešku u pisanju.

Noćas sam sa foruma Stare razglednice BiH skinuo par lepih fotografija sa izgradnje pomenute pruge. Interesanten je i jedan strani plakat. Nadam se da se neće ljutiti što ću ovde postaviti te fotografije.

Image

Image

Image

Image

Image

A sad odoh da spavam, pozdrav
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Pruga "12" Šamac - Sarajevo

Post by Macak »

Ove dvije starine mora da su svjedoci same izgradnje pruge!
Prizori iz stanice Šamac / Bosanski Šamac, danas oko podneva:

Image

Image
Post Reply