izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Moderator: Ćiro_bos

ruzmir
Posts: 3
Joined: Sat Mar 06, 2010 3:01 am

izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by ruzmir »

Pozdravljam sve zaljubljenike u zeljeznice, ja sam novi clan na forumu, zovem se Ruzmir.Vec sam dugo godina u inostranstvu, moja zena je Slovakinja,a momentalno zivimo u Velikoj Britaniji.Zanima me sve sto se desava u nasoj zemlji u vezi zeljeznickog i drumskog saobracaja.Samo sam htio da pitam da li zna neko je li u planu izgradnja pruga u cijeloj Bosni i Hercegovini.Zanima me to jer u drugim drzavama je zeljeznicki saobracaj je puno razvijeniji nego u nas a da ne govorim o gustini zeljeznicke mreze.Konkretno Vam mogu reci o mojim iskustvima iz Slovacke,Ceske i Velike Britanije.U njih je zeljeznicki saobracaj na puno visom nivou nego u nas.O tom cu da pisem drugi put, molm as, samo sam htio da saznam nesto o izgradnji novih pruga, da li ima nesto u planu.Puno pozdrava.Ruzmir
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by admin »

Ruzmir, želim ti dobrodošlicu na forum i vrijeme na njemu da bude ugodno.
Tema koju si postavio je jako zanimljiva i dobro bi bilo cuti misljenje onih koji znaju nesto o izglednji novih pruga.
Tvoja tema je premještena u podforum infrastruktura.
Također bi dobro bilo da podjeliš svoja iskustva o željeznicama izvan BiH koje poznaješ.
ruzmir
Posts: 3
Joined: Sat Mar 06, 2010 3:01 am

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by ruzmir »

Volio bih da cujem misljenja ljudi o toj temi, jer kako ja to vidim, to je veliki problem u nasoj zemlji.Sa ovakvom gustinom zeljeznicke mreze tesko da cemo napredovati kao ostale zemlje.Kad pogledam samo Cesku i Slovacku(konkretno mogu navesti Slovacku jer tamo zivim vec 17 godina, s tim da smo momentalno u Velikoj Britaniji), oni imaju sve jako lijepo organizovano.Prvo, imaju gustu mrezu pruga, drugo, imaju jako bogat vozni park lokomotiva ,vagona.Imaju sredene zeljeznicke stanice, nemaju kasnjenja vozova.Da ne nabrajam dalje, jednostavno, sve im stima na sto posto.A te drzave nisu puno bogatije od nasih bivsih jugoslovenskih republika, ali , cini mi se da imaju puno bolji sistem rada nego u nas.Gledam naprimjer nase stanice, kolosjeci puni trave, dok u njih to ne postoji.Znam, to je jedna sitnica, ali ima jos kamara drugih stvari, sta ja znam, same stanice, u njih su uredene, necu reci, perfektne, ali za razliku od nasih stanica su puno bolje.A to su sve te sitnice koje mi treba da popravimo ako hocemo da idemo u Evropu.Toliko za sada od mene.Prijatno.
User avatar
ismet222
Posts: 196
Joined: Fri Jun 26, 2009 6:24 pm
Location: Bihac
Contact:

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by ismet222 »

ja bi ti to pokusao kratko objasniti "kakav narod takva drzava-kakva drzava takva zeljeznica"..narod bira ove sto vladaju ,takve kakvi jesu..koliko oni daju(za zeljeznicu i sl.)toliko se napravi..greska da se ispravim.. nista se novo nenapravi nego se postojece pokusava odrzati.kad sam procito naslov ove teme prva moja reakcija je bila :)) ..pa u ovoj nasoj bosni ima pruga koje jos nemaju ni ono oprema sto su imale prije 50 godina npr..nema signala(ni jednog na cijelo pruzi nerade)nema sopsobnih masina za vucu, nema ispravnih vagona (ovi nasi sto ih mi imamo mogao bi snimati vestern filmove sa njima koliko su stari) nijedan putni prelaz nije obezbjeden na cijeloj pruzi i da nenabrajam na dugacko i siroko (jer rece da cu kratko objasniti) kad bi bilo para za praviti pruge valjda bi bilo prece osposobiti za normalan rad ove sto vec postoje..a šta ces nije tebi ni zamjeriti neziovis ti ovde...
ruzmir
Posts: 3
Joined: Sat Mar 06, 2010 3:01 am

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by ruzmir »

Ismete, ja znam, iako ja ne zivim ovde meni je Bosna prva, mogu ja ziviti u inostranstvu ali ja samo mislim na moju drzavu, na moju porodicu, prijatelje.Sigurno niko od nas nebi napusto svoju zemlju da se nije desilo to sto se desilo.Necu sad o tome da pricam, covjek se samo iznervira, je li tako.Bas neki dan na nekoj nasoj stranici naso sam neku stariju izjavu nekog naseg politicara da se ponovo pokrenu OMLADINSKE RADNE AKCIJE.Ne znam Ismete sta mislis o tome, ili neki drugi forumasi. ali kako o tom razmisljam sve mi to izgleda najbolje rjesenje.Evo, citao sam sta ja znam Beograd Zagreb autoput napravljen prije vremena, pruga Samac Sarajevo i kamara drugih akcija zavrsene su jako brzo a glavna stvar skoro dzaba.Normalno, nisam ja zato da u danasnje vrijeme nasa djeca rade dzaba, ali uz neku neveliku dnevnicu, a znajuci kolko ce time pomoci Bosni a mozda i sebi mogli bi da rade.Evo, da objasnim.Danas gledam na internete, mozda je oko 500000 nepismenih u Bosni i Hercegovini.U danasnje vrijeme u Evropi tolko nepismenih ljudi a bas u nas.Nemam rijeci.E sad, cito sam o omladinskim radnim akcijama,da su se mogli zavrsiti svakaki kursevi, djeca su puno citala.Sta kazes Ismete na tu ideju.Normalno, omladina bi pomogla Bosni a i sebi.To bi mozda bio izlaz iz ove nase situacije.Ja mislim, kakva su nasa djeca zagrijana za Bosnu mora nesto da bude od toga.Samo kako to sve organizovati, mozda poslije izbora.Ismete, hocu samo da kazem jos o nasim inovatorima.Pa stvarno, tolke medalje osvajaju nasi ljudi u inostranstvu za svakakve patente a nasi to ne znaju iskoristiti.Bosanci su jako sposobni ljudi, samo malo vise discipline i boljih rukovodioca u drzavi.A mozda jos ako se nade nafta(ja sam iz Orasja na Savi, a kazu da je tamo mozda jako puno nafte).Mislim Izete da sam za danas dosta toga napiso, za sada toliko, puno pozdrava od Ruzmira
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by 441-905 »

Projekt: Uskoro počinje izgradnja pruge Čapljina - Ljubuški - Grude - Knin

Željeznice Federacije Bosne i Hercegovine inicirale su izgradnju željezničke pruge na relaciji Čapljina - Nikšić, starom trasom uskotračne pruge, kojom je prometovao nekada popularni “ćiro”.

Ta trasa prolazi jadransko-jonskim prometnim koridorom, koji vodi od Kvarnera, Dalmacijom, Hercegovinom i Crnom Gorom do Grčke. U tijeku su izrada prethodnih studija za tu prugu. Taj željeznički pravac potpuno je izvjestan i za istočnu Hercegovinu je od posebnog prometnog i gospodarskog značaja, s obzirom na to da se spaja s prugom Ploče - Sarajevo.

No u stručnim krugovima postoji ideja da se ta pruga produži od Čapljine preko područja Ljubuškog i Gruda u pravcu Knina, gdje bi se spojila na željezničku prugu Zagreb - Split. I ta trasa također je na jadransko-jonskom prometnom koridoru.

Industrijski razvoj

U tijeku je izrada prostornih planova Federacije BiH i županija pa se razmatra mogućnost da se trasa željezničke pruge od Čapljine kroz zapadnu Hercegovinu u pravcu Knina uvrsti u te planove.

U stručnim krugovima vjeruju da svi razvojni planovi trebaju predvidjeti ovakav kapitalni prometni projekt. Pruga Nikšić - Čapljina - Knin trasom jadransko-jonskog koridora znatno bi kvalitetnije povezala Hercegovinu, pa čitavu BiH, s Hrvatskom i Crnom Gorom. Gospodarski subjekti u zapadnoj Hercegovini pozdravljaju ideju izgradnje pruge Čapljina - Knin. Željeznički pravac od Čapljine kroz Ljubuški i Grude u pravcu Knina zapadnu Hercegovinu vrlo kvalitetno bi povezao sa željezničkim prugama Ploče - Sarajevo i Zagreb - Split te dalje u središnju Europu, ali i s istočnom Hercegovinom te Crnom Gorom.

Rudnici boksita, zapadnohercegovački aluminijaši, tvrtke koje se bave obradom kamena posebno pozdravljaju izgradnju željezničkog pravca kroz zapadnu Hercegovinu. Ova pruga bi potaknula daljnji industrijski razvoj ovoga kraja.

Zapadna Hercegovina je u bivšoj državi, kada je željeznički promet u pitanju, bila prometno izolirana pa bi se realizacijom ideja o gradnji ove pruge ispravila ta nepravda.

Inozemna ulaganja

Hercegovina spada u deset najatraktivnijih regija za inozemna ulaganja, a izgradnjom željezničke pruge na relaciji Nikšić - Čapljina - Knin, jadransko-jonskim koridorom, južni dio Bosne i Hercegovine bio bi još atraktivniji za strane investitore.

izvor:e-kapija
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by atlantis. »

Za ZFBiH bi trebao biti prioritet izgradnja onih 50 km koji nedostaju na pruzi SA-TZ.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by Ćiro_bos »

atlantis. wrote:Za ZFBiH bi trebao biti prioritet izgradnja onih 50 km koji nedostaju na pruzi SA-TZ.
Mislim da je 2 kolosijek pruge Doboj-Zenica bio promašaj još tada, a da je umjesto njega trebalo izgraditi kolosijek koji ti navodiš. Izgradnjom pruge za Zvornik i budućom vezom te pruge na prugu Beograd-Bar ova zamisao nije više u igri? A malo je i bila...
pozdrav....
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by Bo Bo »

U posljednje vrijeme bilo je govora o prokopavanju tunela ispod Ivana da bi se Bradina izbjegla, to bi se ujedno radilo kada bi se tuneli za autoput radili, ali kakvo je sad stanje na željeznici, čini mi se da je bolje krpiti i remontovati postojeće pruge nego li graditi nove.

Pozz Bo Bo ;) .
Image
ivan6879
Posts: 96
Joined: Mon Jul 27, 2009 4:39 pm

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by ivan6879 »

Pozdrav Ruzmir.S ovim omladinskim akcijama si me nasmijao bas dobro.Nema vise onog duha a i prisile na to.Drugo ovde omladina nece da radi ni za dobre dnevnice.Cast izuzecima ali iz osobnog iskustva i privatnog posla dajem bogovsku dnevnicu i po tri dana nemogu naci nikoga da radi smiju mi se kazu da nece da budu tudji hamali.A akcje to bi bilo komicno hahaha.
Post Reply