izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Moderator: Ćiro_bos

gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by gc »

Ćiro_bos wrote:
atlantis. wrote:Za ZFBiH bi trebao biti prioritet izgradnja onih 50 km koji nedostaju na pruzi SA-TZ.
Mislim da je 2 kolosijek pruge Doboj-Zenica bio promašaj još tada, a da je umjesto njega trebalo izgraditi kolosijek koji ti navodiš. Izgradnjom pruge za Zvornik i budućom vezom te pruge na prugu Beograd-Bar ova zamisao nije više u igri? A malo je i bila...
pozdrav....
Ne znam da li je drugi kolosijek izmedju Zenice i Doboja bas bio promasaj, mozda je to malo teska rijec,
ipak se radi o prilicno opterecenoj pruzi.
Ono sto bih se slozio sa vama je da je direktno (preko Varesa) povezivanje Sarajevskog zelj. cvora sa Tuzlom
bila pametnija i vjerovatno isplativija stvar.
Jedino je pitanje da li su ove dvije opcije bile povezane, ustvari da li je novac bio obezbjedjen za jednu investiciju, pa je izgradnja drugog kolosijeka Zenica-Doboj "pojela" novac pruge Sarajevo-Tuzla.
Stvari su se prilicno davno dogadjale, ovo je vec vjerovatno domen za historicare.


Ovo za novu prugu od Capljine preko Ljubuskog i Gruda do Knina uopste necu komentarisati.
Vijest sam vidio na nekoliko portala i tipicna je predizborna glupost, tj. mahnitluk.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by Ćiro_bos »

gc wrote:
Ćiro_bos wrote:
atlantis. wrote:Za ZFBiH bi trebao biti prioritet izgradnja onih 50 km koji nedostaju na pruzi SA-TZ.
Mislim da je 2 kolosijek pruge Doboj-Zenica bio promašaj još tada, a da je umjesto njega trebalo izgraditi kolosijek koji ti navodiš. Izgradnjom pruge za Zvornik i budućom vezom te pruge na prugu Beograd-Bar ova zamisao nije više u igri? A malo je i bila...
pozdrav....
Ne znam da li je drugi kolosijek izmedju Zenice i Doboja bas bio promasaj, mozda je to malo teska rijec,
ipak se radi o prilicno opterecenoj pruzi.
Ne sporim opterećenost pruge Zenica-Doboj.
Da, teška je riječ kada se gleda sama za sebe, ali ako je bila alternativa pruga Vareš-Banovići, onda je za mene promašaj! Naravno ta pruga nije bila u nekim ozbiljnim opcijama i svjestan sam da je naša priča: Šta bi bilo, kad bi bilo. U svakom slučaju mislim da bi BiH bila mnogo željeznički povezanija da se izgradila ta pruga.
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by Bo Bo »

Ćiro_bos wrote:Ne sporim opterećenost pruge Zenica-Doboj.
Da, teška je riječ kada se gleda sama za sebe, ali ako je bila alternativa pruga Vareš-Banovići, onda je za mene promašaj! Naravno ta pruga nije bila u nekim ozbiljnim opcijama i svjestan sam da je naša priča: Šta bi bilo, kad bi bilo. U svakom slučaju mislim da bi BiH bila mnogo željeznički povezanija da se izgradila ta pruga.
Nisam baš kompetentan ali meni ova ideja oko izgradnje pruge Vareš-Banovići-Tuzla izgleda onako zanimljivom. Predpostavljam da bi se vrijeme vožnje značajno skratilo, da takva jedna ruta postoji. Nažalost u tom slučaju minimalno bi trebalo izgraditi 40 km nove pruge.

Željeznička mreža u BiH je jako loša, a trasiranje pruge još gore, možda za nekih 100 godina neko se odluči ponovo pretrasirati glavne dionice za povećanje brzine. Pozzz Bo Bo ;) .
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by 441-905 »

Federacija BiH zainteresirana za revitalizaciju pruge Čapljina-Nikšić
Premijer Federacije BiH Mustafa Mujezinović primio je danas u nastupnu posjetu novoimenovanog ambasadora Crne Gore u BiH Dragana Đurovića. Tokom susreta ocijenjeno je kako su politički odnosi dvije zemlje najbolji mogući u ovom trenutku, dok, s druge strane, postoji mnogo prostora za unaprjeđenje ekonomske saradnje, saopćeno je iz Ureda za informisanje Vlade FBiH.

Mujezinović je istakao da je Federacija BiH posebno zainteresirana za revitalizaciju pruge Čapljina-Nikšić, što bi omogućilo i bolje povezivanje FBiH s Lukom Bar i osiguranje alternativnog pravca snadbijevanja. Ocijenio je i da će u kontekstu boljeg povezivanja dviju zemalja, veoma važno pitanje biti izgradnja Jadransko-jonske ceste za čiju izgradnju je Vlada FBiH izdvojila određeni iznos.

"Ključno pitanje za unaprjeđenje bilateralne ekonomske saradnje bit će i bolje energetsko povezivanje. Time bi Crna Gora bila tranzit našoj zemlji za izvoz električne energije prema Italiji, nako što je nedavno potpisan sporazum o postavljanju podvodnih kablova za te potrebe", istakao je Mujezinović.

Amabasador Đurović ocijenio je kako, između ostalog, postoji i prostor za povećanje obima trgovinske razmjene, saradnje u oblasti turizma, kao i eventualnog nastupa komplementarnih kompanija dviju zemalja na trećim tržištima, navodi se u saopćenju.
E-kapija
User avatar
edyn98
Posts: 45
Joined: Tue Sep 14, 2010 6:43 pm
Location: Tuzla, BiH

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by edyn98 »

Na dijelu između Vareša i Banovića područje je veoma brdovito. Bila bi to veoma skupa investicija, i ne vjerujem da bi to bilo dobro ulaganje s obzirom na rijedak i nezainteresovan odziv građana za putovanja po prugama. ukoliko se i ovi autputi budu izgradili, žaljeznica će se još više zapustiti. (pozdrav, i ja sam novi na forumu! :-h )
Skyscrapercity - Bosna i Hercegovina
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by Ćiro_bos »

edyn98 wrote:Na dijelu između Vareša i Banovića područje je veoma brdovito. Bila bi to veoma skupa investicija, i ne vjerujem da bi to bilo dobro ulaganje s obzirom na rijedak i nezainteresovan odziv građana za putovanja po prugama. ukoliko se i ovi autputi budu izgradili, žaljeznica će se još više zapustiti. (pozdrav, i ja sam novi na forumu! :-h )
Dobrodošao na forum!
O Banovićima i Varešu smo govorili u kontekstu nekadašnje izgradnje pruga, a sada je to out!
pozdrav...
Posavina expres
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by gc »

edyn98 wrote:Na dijelu između Vareša i Banovića područje je veoma brdovito. Bila bi to veoma skupa investicija, i ne vjerujem da bi to bilo dobro ulaganje s obzirom na rijedak i nezainteresovan odziv građana za putovanja po prugama. ukoliko se i ovi autputi budu izgradili, žaljeznica će se još više zapustiti. (pozdrav, i ja sam novi na forumu! :-h )
Mislim da ova pruga i nije bila zamisljena kao nesto za putnicke potrebe.
Izmedju Varesa i Banovica skoro da i nema naseljenih mjesta, sama ova dva grada nisu bas velika i prirodno ne gravitiraju jedan prema drugome.

Prvenstveno se mislilo na "teretnu" namjenu ove nikada realizovane pruge.
Pruga bi direktno povezivala Sarajevo i jug sa tuzlanskim bazenom, rudnik i zeljezaru u Varesu sa Tuzlom i dalje itd.
Nekada je to sve skupa pravilo smisla, sada je to sve pod velikim upitnikom.
klemenčič
Posts: 16
Joined: Sun Aug 22, 2010 10:00 am

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by klemenčič »

Kako ja patim tu temu ipak bi najprije predložio , da se izgradi pruga Čapljina - Nikšič a onda uređenje elektro vuče na Unskoj pruzi i drugi tir na koridoru 5c. Pruga od Nikšiča do Čašljina bi morala imati dva tira.
Ja mislim , da bi za tud prugu imali veliko šanse, da dobijete kredite od EU. Ta pruga bi u širem rajonu značila veoma brz pristup do Albanije preko pruge Podgorica - Tuzi.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by gc »

klemenčič wrote:Kako ja patim tu temu ipak bi najprije predložio , da se izgradi pruga Čapljina - Nikšič a onda uređenje elektro vuče na Unskoj pruzi i drugi tir na koridoru 5c. Pruga od Nikšiča do Čašljina bi morala imati dva tira.
Ja mislim , da bi za tud prugu imali veliko šanse, da dobijete kredite od EU. Ta pruga bi u širem rajonu značila veoma brz pristup do Albanije preko pruge Podgorica - Tuzi.
Pruga Capljina-Niksic je nista drugo nego izmisljotina politickih kriminalaca za dobivanje glasova.
Isto vrijedi i za prugu od Capljine preko Gruda i Livna do ko zna gdje, i o tome je bilo price.
Da sam ja na tvom mjestu, ne bih se puno sekirao oko izgradnje bilo koje od ovih, jednostavno to se nece desiti.

Kao nekakav argument za izgradnju pruge Capljina-Niksic polito-kriminalci su nasli izgovor tipa: "Tu je vec isla cirina pruga, malo to prosirit i to je to".
Naravno ko ista zna o izgradnji pruge zna da bi to bilo potpuno nemoguce, dakle tu bi se morala praviti potpuno nova pruga.
Ta pruga bi uglavnom prolazila kroz opustjela i nenaseljena mjesta, od Capljine do Niksica bi naisla na samo jedan grad Trebinje.
Na kraju krajeva, gdje je logika u tome da se tom prugom, preko luke Bar vrsi nekakav dovoz/odvoz robe iz BiH?
Od Bara do Capljine je nekih 250 km (izuzetno "gadnog" reljefa), od Ploca do Capljine je 20ak kilometara ravnice.
Mislim da je jasno koliko bi se isplatilo ulagati u nesto tako.


Da se ja nesto pitam (da se razumijemo, ne pitam se apsolutno nista), kao neka krupna investicija, prioritet bi bili "ispravljanje" pruge (prvenstveno mislim na sekciju Mostar-Konjic i Konjic-Pazaric), izgradnja/pregradnja dvokolosijecne pruge od Capljine do Doboja ili elektrifikacija pruge Doboj-Tuzla/Brcko.
Bilo koja od ove tri opcije je milion puta opravdanija investicija od pruge Capljina-Niksic.

Ovo sa elektrifikacijum Unske pruge pravi smisla, medjutim BiH je tu u "pat poziciji", sve dok je Hrvatskoj prioritet Licka pruga, bilo kakvo ulaganje u prugu juzno od Bihaca je bacanje para.
Mislim da Unska pruga ima dobru buducnost ali ce morati sacekati nekakva bolja i razumnija vremena.


Naravno za kraj da dodam da su i drzava i oba zeljeznicka operatora u BiH u tako groznoj finansijskoj situaciji da je ovo sve skupa "suplja prica".
Nemaju para da radnicima obezbjede redovne plate a mastaju o novim prugama, gdje je tu logika ptice znaju.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: izgradnja novih pruga u Bosni i Hercegovini?

Post by Ćiro_bos »

Moje lično razmišljanje je da povezivanje luke Bar sa našom mrežom pruga je opravdano i potrebno. Zašto? Zbog samog kapaciteta luke Ploče, njihovih pretovarnih cijena, strateški itd itd. potpuno opravdano!
No ja je ne bih gradio kao priključak na Čapljini, zbog uskog grla mostarske pruge, nego negdje u području Sarajeva. Time bi izbjegli i onaj drugi kolosijek mostarske pruge koji spominjemo. Znači, ako treba graditi prugu, ili drugi kolosijek već postojeće trase, bolje taj kolosijek položiti negdje gore u Bosni!
To je varijacija na onu moju: Nije trebalo graditi drugi kolosijek Doboj-Zenica, nego produžiti prugu Banovići-Vareš :D .
Čapljina-Nikšić je čista šupljika.
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply