Modriča-Gradačac

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Modriča-Gradačac

Post by damir661 »

Ima li ko informacie o trenutnom stanju na ovoj pruzi, ima li na njoj kakvog saobraćaja, kada je puštena u promet i do kada je radila, o njoj ne znamo ništa, niti je igde pominjana :-B
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Modriča-Gradačac

Post by Ćiro_bos »

Pruga je puštena u saobraćaj čini mi se 1952.godine. Radila do rata 1992.g.a sada je van funkcije, prostire se i dijeli na dio ŽRS i ŽFBH. Pruga je prilikom diobe voznih sredstava smatrana ispravnom u smislu licitiranja kilometraže zbog ove podjele.
Malo si me pretekao Damire! Ja sam uskoro mislio otići tamo i napraviti putopis sa ove pruge...
pozdrav..
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Modriča-Gradačac

Post by damir661 »

Ćiro_bos wrote:Pruga je puštena u saobraćaj čini mi se 1952.godine. Radila do rata 1992.g.a sada je van funkcije, prostire se i dijeli na dio ŽRS i ŽFBH. Pruga je prilikom diobe voznih sredstava smatrana ispravnom u smislu licitiranja kilometraže zbog ove podjele.
Malo si me pretekao Damire! Ja sam uskoro mislio otići tamo i napraviti putopis sa ove pruge...
pozdrav..
Koliko je dugačka, ima li jos kojih službenih mesta (na mapi primećujem jos dva, ali ne pišu njihova imena) i čemu je uglavnom služila, ima li kakve induistrije ili je još jedno u nisu slepih creva?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Modriča-Gradačac

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Koliko je dugačka, ima li jos kojih službenih mesta (na mapi primećujem jos dva, ali ne pišu njihova imena) i čemu je uglavnom služila, ima li kakve induistrije ili je još jedno u nisu slepih creva?
Radi se o nekih dvadesetak kilometara...Pruga spada u Ostale pruge II reda, sa os. pritiskom od 18 tona i 6,4 po dužnom metru. Na mapi postoje još dva sl. mjesta, ali mislim da su to bila samo stajališta za putničke, odnosno mješovite vozove koji su dugo godina bili jedina vrsta vozova na ovoj pruzi i koje je vukla 642/3 serija.
Pred sam rat par godina nije bilo uopšte putničkog saobraćaja, nego su išli samo manji manevarski sastavi sa teretom za privredu u Gradačcu. To su moja saznanja koja ne moraju biti potpuno tačna.
pozdrav...
Posavina expres
ssitk
Posts: 27
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:11 am

Re: Modriča-Gradačac

Post by ssitk »

Dio pruge koji je u nadležnosti Željeznica RS nije u upotrebi i većim dijelom je devastiran i uništen u toku i posle rata. Koristi se samo dio od stanice Modriča pa do Rafinerije ulja što je približno oko 500m. Mislim da je ista situacija i sa dijelom pruge koji pripada ŽFBiH, od međuentitetske granice do Gradačca.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Modriča-Gradačac

Post by Ćiro_bos »

ssitk wrote:Dio pruge koji je u nadležnosti Željeznica RS nije u upotrebi i većim dijelom je devastiran i uništen u toku i posle rata. Koristi se samo dio od stanice Modriča pa do Rafinerije ulja što je približno oko 500m. Mislim da je ista situacija i sa dijelom pruge koji pripada ŽFBiH, od međuentitetske granice do Gradačca.
Znam za to!
Interesuje me da li je bilo službenih mjesta između Modriče i Gradačca? Na službenoj mapi Daljinara JŽ su ucrtana dva, ali bez naziva.
pozdrav...
Posavina expres
adiadria
Posts: 4
Joined: Sat Mar 26, 2011 12:43 am

Re: Modriča-Gradačac

Post by adiadria »

dobro vece.da li postoje fotografije ove pruge ili video zapisi?hvala unaprijed.
Benfica
Posts: 1
Joined: Sun Jun 26, 2011 1:50 pm

Re: Modriča-Gradačac

Post by Benfica »

Nemate šta vidjeti, pruga je gotovo sva devastirana, šine su čak šta više znale "nestajati" preko noći, okolo sve zapušteno i neprohodno, nažalost. Ako bude trebalo slika moj slijedeći odlazak kući u Modriču ću iskoristiti u te svrhe ;) Pred samim Gradačcom na prugi je "sačuvan" i oklopni voz iz rata... pozdrav
adiadria
Posts: 4
Joined: Sat Mar 26, 2011 12:43 am

Re: Modriča-Gradačac

Post by adiadria »

dobro vece.hvala na odgovoru.vidio sam i ja neke slike poslije rata.ja sam mislio na stanje prije rata,da li postoje video zapisi ili slike.prijatno vece
Benfica wrote:Nemate šta vidjeti, pruga je gotovo sva devastirana, šine su čak šta više znale "nestajati" preko noći, okolo sve zapušteno i neprohodno, nažalost. Ako bude trebalo slika moj slijedeći odlazak kući u Modriču ću iskoristiti u te svrhe ;) Pred samim Gradačcom na prugi je "sačuvan" i oklopni voz iz rata... pozdrav
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Modriča-Gradačac

Post by Ćiro_bos »

Nešto veoma lijepo iz istorije ovoga grada i pruge:

http://historijagradacac.blogger.ba/arh ... 13/3441400

pozdrav...
Posavina expres
Post Reply