Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Bo Bo »

Druga faza prigradske željeznice podrazumjeva relaciju Sarajevo-Vogošća-Semizova. Trasa Sarajevo-Vogoća išla bi preko tehničke stanice Sušica, Bosna Lijeka, Bara, Šipa, K. Glave, Hotonja do Vogošće. Na potezu od Bosna Lijeka do ulaza u Unis Pretis trebalo bi izgraditi 5 km nove pruge. Na pomenutoj trasi trebalo bi prokopati tunel ispod prevoj K. Glava u dužini 1 km te dva mosta.

Od Unisa do Semizovca postoji industrijska pruga koja uz minimalna ulaganja može biti dovedena u jako dobro stanje i poslužiti datom projektu. Za sve one koji žele informaciju više o pruzi Vogošća-Semizovac pogledati na sljedećem linku: http://vozovi.com/forum/viewtopic.php?f=10&t=459

Image

Image

Image

Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

Kao zamisao nije loša ideja, ali realizacija je neizvjesna, skoro nemoguća. Pare, imovinski odnosi...Prolaz.profil kroz Vogošću je ipak skučen građevinama.
Tada putnički vozovi u prolazu Doboj-Čapljina ne bi morali u Sarajevo na okretanje :D .
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Bo Bo »

Ćiro_bos wrote:Kao zamisao nije loša ideja, ali realizacija je neizvjesna, skoro nemoguća. Pare, imovinski odnosi...Prolaz.profil kroz Vogošću je ipak skučen građevinama.
Tada putnički vozovi u prolazu Doboj-Čapljina ne bi morali u Sarajevo na okretanje :D .
pozdrav...
Ideja je poprilično stara još iz 1986. godine, tako da je putanja trase manje više poznata. Novac je veći problem ukoliko bi se krenulo u realizaciju. Mislim da ne bi bilo dobro, ukoliko bi se nekada ova dionica uradila slati putničke vozove preko nje, veliki je broj uspona i padova, tačno je provučena kroz naseljena mjesta i previđena za neke brzine od 50 do 70 km/h. Postavljam jedan komad urbanističkog plana Sarajeva iz 86. godine. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by stjepan »

Bo Bo wrote:Mislim da ne bi bilo dobro, ukoliko bi se nekada ova dionica uradila slati putničke vozove preko nje, veliki je broj uspona i padova,
Ovo ne razumijem,naseljena mjesta,pa to i jest cilj prigradske željeznice,a usponi i padovi pri tom ne igraju nikakve uloge,pogotovo ne za putnički saobraćaj.A brzina je idealna.

Pozdrav!
Last edited by stjepan on Sat Jun 26, 2010 1:28 pm, edited 1 time in total.
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Macak »

stjepan wrote:
Bo Bo wrote:Mislim da ne bi bilo dobro, ukoliko bi se nekada ova dionica uradila slati putničke vozove preko nje, veliki je broj uspona i padova,
Ovo ne razumijem,pa to i jest cilj prigradske željeznice,a usponi i padovi pri tom ne igraju nikakve uloge,pogotovo ne za putnički saobraćaj.A brzina je idealna.

Pozdrav!
Pretpostavljam da čovjek misli ma međugradske i međunarodne, zar ne Bo Bo?
:)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:
Bo Bo wrote:Mislim da ne bi bilo dobro, ukoliko bi se nekada ova dionica uradila slati putničke vozove preko nje, veliki je broj uspona i padova,
Ovo ne razumijem,pa to i jest cilj prigradske željeznice,a usponi i padovi pri tom ne igraju nikakve uloge,pogotovo ne za putnički saobraćaj.A brzina je idealna.

Pozdrav!
Pridružujem se...
U zadnje vrijeme u svijetu se grade posebne pruge samo za putničke vozove, gdje su usponi i padovi mnogo veći poredeći sa onim za teretni i combi saobraćaj, a direktni je cilj da krivine budu što manje i da se gradi manje tunela i vijadukta= manje para u izgradnju...
Jedino je nezgoda što glavnina grada ipak ostaje izvan ovoga prstena koji tvori zamišljena pruga!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:Jedino je nezgoda što glavnina grada ipak ostaje izvan ovoga prstena koji tvori zamišljena pruga!
To je svakako veliki minus,samo,gledajući na postojeću mrežu i financijske mogućnosti i ovo je vjerovatno maksimum.Ne treba zaboraviti na "nova" vozna sredstva,pa uređenje stajališta,prodaju karata,s obzirom na primjeran vozni red vjerovatno će ponekud trebati izgraditi podvoze i nadvoze itd...
Last edited by stjepan on Sat Jun 26, 2010 1:36 pm, edited 1 time in total.
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by eddielexx »

Ćiro_bos wrote:
stjepan wrote:
Bo Bo wrote:Mislim da ne bi bilo dobro, ukoliko bi se nekada ova dionica uradila slati putničke vozove preko nje, veliki je broj uspona i padova,
Ovo ne razumijem,pa to i jest cilj prigradske željeznice,a usponi i padovi pri tom ne igraju nikakve uloge,pogotovo ne za putnički saobraćaj.A brzina je idealna.

Pozdrav!
Pridružujem se...
U zadnje vrijeme u svijetu se grade posebne pruge samo za putničke vozove, gdje su usponi i padovi mnogo veći poredeći sa onim za teretni i combi saobraćaj, a direktni je cilj da krivine budu što manje i da se gradi manje tunela i vijadukta= manje para u izgradnju...
Jedino je nezgoda što glavnina grada ipak ostaje izvan ovoga prstena koji tvori zamišljena pruga!
pozdrav...
Sarajevo je usko, i lokacija pruge je idealna, jer se gradskim prevozom moze doci do bilo kojeg mjesta na toj pruzi, ne bi bilo lose reorganizovati GRASove buseve da idu direktno do svake stanice. Onda bi to bio raj za commutere..
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Bo Bo »

Macak wrote:
stjepan wrote:
Bo Bo wrote:Mislim da ne bi bilo dobro, ukoliko bi se nekada ova dionica uradila slati putničke vozove preko nje, veliki je broj uspona i padova,
Ovo ne razumijem,pa to i jest cilj prigradske željeznice,a usponi i padovi pri tom ne igraju nikakve uloge,pogotovo ne za putnički saobraćaj.A brzina je idealna.

Pozdrav!
Pretpostavljam da čovjek misli ma međugradske i međunarodne, zar ne Bo Bo?
:)

Upravo tako, međugradske i međunarodne vozove bi trebalo slati postojećom trasom, ovu ostaviti za gradsku kružnu željeznicu. Da bi malo dobili uvid u teren postavljam 3D kartu Vogošće, dio oko Unisa-Pretisa, zelenom bojom je naznačena postojeća pruga, a crveno projekat prigradske željeznice.

Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Projekat prigradske željeznice grada Sarajevo

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote: Upravo tako, međugradske i međunarodne vozove bi trebalo slati postojećom trasom, ovu ostaviti za gradsku kružnu željeznicu...
Zašto?
Putnički vozovi su lagani i mogu savladati veće uspone bez problema, pa bi mogli kuda i ovi...a zar nije dio trase od Semizovca zamišljen i kao prigradska željeznica, pa se sve svodi na isti režim saobraćanja?
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply