Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Moderator: Ćiro_bos

441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by 441-905 »

Prije nekoliko dana, od prijatelja sam dobio prezentaciju kojom su ŽBiH predstavile na Sarajevo biznis forumu u aprilu ove godine.
Na prezentaciji su prikazane potencionalne investicije za koje ova firma traži novčana sredstva.

Neki od projekata su izuzetno važni za obje željezničke uprave, dok su neki stvar prestiža, šminke itd. Interesuje me šta Vi mislite o ovim investicijama, značaju koji bi imale realizacijom na željeznici?

Image

Image

Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by 441-905 »

Image

Image

Image
Last edited by 441-905 on Sun Aug 01, 2010 7:39 pm, edited 1 time in total.
User avatar
candyman
Posts: 19
Joined: Thu Mar 11, 2010 9:04 pm

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by candyman »

Gledao sam ovu prezentaciju bash nedavno i mislim da je jako loše uradjena...Kao student mislim da su se ovakve prezentacije mogle i morale bolje uraditi, jer ovo sto je na ovoj prezentaciji uradjeno je na nivou osnovne škole.

Ne znam jeste bili u mogucnosti citati o ugovoru koje ce potpisati Slovenija, Hrvatska i Srbija o zajednom koristenju zeljeznica u transportne svrhe, i bilo mi je krivo jer nisam tu mogao da vidim BiH, jer imamo nikakvu upravu zeljeznica!
Grad na Uni!!!
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by 441-905 »

candyman wrote:Gledao sam ovu prezentaciju bash nedavno i mislim da je jako loše uradjena...Kao student mislim da su se ovakve prezentacije mogle i morale bolje uraditi, jer ovo sto je na ovoj prezentaciji uradjeno je na nivou osnovne škole.

Ne znam jeste bili u mogucnosti citati o ugovoru koje ce potpisati Slovenija, Hrvatska i Srbija o zajednom koristenju zeljeznica u transportne svrhe, i bilo mi je krivo jer nisam tu mogao da vidim BiH, jer imamo nikakvu upravu zeljeznica!
Što se tiče prezentacije, tehnički je slabo odrađena, uvjek bolje može. Meni su iskreno više interesantni bili projekti za koje se novčana sredstva traže, bilo bi lijepo da oni zažive.

Pomenuti ugovor nisam čitao, nešto sam saznao iz medija, kakvi su planovi, sve je to još na papiru i ima se dosta toga raditi. Samo još nešto da spomenem BiH nije na koridoru X pa tako i nije potpisnica ugovora.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by 441-905 »

Image
Dusko_BG
Posts: 176
Joined: Wed Feb 10, 2010 2:07 pm
Location: Bijeljina/Beograd

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by Dusko_BG »

Ambiciozno nema sta!Prije dva dana sam slusao generalnog ZRS-a koji je rekao da ce do kraja njegovog mandata sigurno da zapocne remont pruga Doboj-Zvornik i Banja Luka -Novi Grad!..Zivi bili pa vidjeli!

Pozdrav
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by Ćiro_bos »

Jedni odlaze, a dolaze drugi koji isto tako pričaju bajke.
Aplicirati za sredstva, kredite koje treba vraćati, za stvari koje nisu realno isplative je po meni kriminogeno.
Svaki učenik ovih struka uči u školi da se pruga elektrificira ako ima određen obim saobraćaja, prevoza preko nje, ili bar da se u bliskoj budućnosti računa na takav promet...Jednostavno troškovi ugrađivanja i održavanja elektroopreme su mnogostruko veći nego što bi bile uštede na dizel gorivu, posmatrano za određeni, duži vremenski period.
Šta mi imamo? Mi imamo na Vc koridoru (Šamac/Šamac) 2 para teretnih vozova dnevno...Situacija je slična i drugdje, na drugim gr. prelazima osim na Čapljini.
Remont pruga, SS uređaji, putni prelazi? I to sve treba staviti pod lupu realnog i potrebnog.
Nekako imam osjećaj da će brzine i poslije remonta pruga, osposobljavanja SS uređaja i dr. biti iste ili slične današnjim...
Znam ja nas...(Josip Pejaković)
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by 441-905 »

Treba sve dobro odvagati, ocjeniti, pa ići u realzaciju. Po meni najpreći je trenutno remont koridora Vc, ali to je već druga tema. Kako vidim Svitelski to dobro radi, iskreno rečeno mislim da će oni i signalizaciju na ovom djelu dobro odraditi.

Novčana sredstva treba tražiti za modernizaciju SS i TT sistema, obnovu telekomande, to je neophodno i hitno. Putne prelaze treba osigurati. Moje mišljenje je ne koristiti postojeće kablove i ostalu infrastrukturu, pa na njih novo kopčati, bolje je sve novo ugraditi i miran biti, a ne malo malo krpiti. Šminkanje stanica, izgradnja novih, elektocifiziranje pojedinih pruga u BiH, možda ostaviti za neka bolja vremena.

Na sve ovo treba još dodati redovno održavanje postojeće infrastrukture, a za takve projekte tražiti novčana sredstva.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:Jedni odlaze, a dolaze drugi koji isto tako pričaju bajke.
Aplicirati za sredstva, kredite koje treba vraćati, za stvari koje nisu realno isplative je po meni kriminogeno.
Svaki učenik ovih struka uči u školi da se pruga elektrificira ako ima određen obim saobraćaja, prevoza preko nje, ili bar da se u bliskoj budućnosti računa na takav promet...Jednostavno troškovi ugrađivanja i održavanja elektroopreme su mnogostruko veći nego što bi bile uštede na dizel gorivu, posmatrano za određeni, duži vremenski period.
Šta mi imamo? Mi imamo na Vc koridoru (Šamac/Šamac) 2 para teretnih vozova dnevno...Situacija je slična i drugdje, na drugim gr. prelazima osim na Čapljini.
Remont pruga, SS uređaji, putni prelazi? I to sve treba staviti pod lupu realnog i potrebnog.
Nekako imam osjećaj da će brzine i poslije remonta pruga, osposobljavanja SS uređaja i dr. biti iste ili slične današnjim...
Znam ja nas...(Josip Pejaković)
pozdrav...
Pa zar do sad nisi naučio,o kakvoj to ekonomiji pričaš.Vašoj ili našoj.Svako živ zna da je jeftinija elektrika od nafte,a sad ako se ugovor potpiše u "našem" mandatu toliko bolje,o provizijama ionako nećemo pričati, a vraćat će i tako tako drugi,stvarno ne znam šta se buniš .Čitajući tvoj post ispada da sve to nije realno ni potrebno,a brzine...ionako je važno samo to da živ i zdrav stigneš gdje si kreno.šta ćeš više X( X(

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Projekti investicionih ulaganja na ŽFBiH i ŽRS

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:
Ćiro_bos wrote:Znam ja nas...(Josip Pejaković)
pozdrav...
Pa zar do sad nisi naučio,o kakvoj to ekonomiji pričaš.Vašoj ili našoj.
Pozdrav!
Mnogo šta sam koooonačno shvatio i naučio, pa zato ovako i pričam :( .
E nisam shvatio koja je to ekonomija "vaša", a koja "naša" :-@ ?
Ti i ja smo veliki prijatelji i nema nikakve zamjerke, a ja zadržavam svoje mišljenje o svemu tome.
Generalna zvanična politika je osposobiti pruge po evropskim standardima, uzeti istu-čitaj ogromnu količinu novca za to, a prikrivena i vladajuća politika u praksi je voziti "sigurnim brzinama", koja je više značajka industrijskih pruga, brzina koja omogućava određenu komociju svim službama u saobraćaju, a posebno u službama održavanja...
Odličan primjer te iste politike je kupnja voza nagibne tehnike koji postiže 25 % veću brzinu u krivinama...i koji neće voziti tim većim brzinama.
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply