Kretanje kroz skretnice

Moderator: Ćiro_bos

441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by 441-905 »

Ćiro_bos wrote:
Masinac wrote:Prije rata , u st. Jelina brzina preko skretrnice bila je 100 km/h. Kod nas redovna brzina preko skretnice je 50 km/h , pa zavisnosti od radijusa , pa načina osiguranja skretnice brzina se smanjuje i naj češće ona je 35 km/h.
Za one neupućene moramo naglasiti da se govori o brzinama koje su dozvoljene pri vožnji u skretanje!
Za vožnju preko skretnica u pravac, u redovnim uslovima je ista kao i na dotičnom odsjeku pruge, ali ne veća od 100 km/h?
Brzina kojom se ulazi u skretanje je ograničena radijusom krivine te skretnice, koja iznosi:
-Za skretnice R=180 m, ta brzina je 35 km/h
-Za skretnice R=200 ta brzina je 40 km/h
-Za skretnice R=300 ta brzina je 50 km/h
-Za skretnice R=500 ta brzina je 65 km/h
-Za skretnice R=1200 ta brzina je 100 km/h
Što znači da je skretnica u Jelini bila izuzetak i za nju je trebalo jako puno prostora....ali je vjerovatno bila potreba za takvom, ne baš uobičajenom skretnicom!
pozdrav...
To bi onda značilo, da se kod nas na prugama u BiH, nemože preko skretnica nigdje ici 100 km/h. Hvala puno na objašnjenjima i grafičkim prikazima, jako su korisni.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Ukrsne skretnice koje mogu biti dvostrane (tzv. engleska) i jednostrane (poluengleska).
Mislim da si nešto krivo shvatio? Nije čudo kada ima vrlo mnogo vrsta i podvrsta. Jedna skretnica može imati i 4 odrednice u definiciji svoga imena!
Ukrsne skretnice mogu biti dvopostavne...
-Dvostrana skretnica je izraz za skretnicu koja dijeli jedan kolosijek na tri (može i dva), gdje postoji odvajanje i lijevo i desno od matičnog kolosijeka koji produžava pravo. Neki tipovi tih skretnica su: Dvostruka dvostrana simetrična, Dvostruka dvostrana asimetrična...
-Jednostrana skretnica dijeli glavni kolosijek na dva, tri kolosijeka, ali samo u jednu stranu, samo lijevo ili samo desno! Tu spadaju i lučne ili krivinske skretnice.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by 68847 »

Stvarno svašta ima

Image

Image
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by Ćiro_bos »

68847 wrote:Stvarno svašta ima
Jašta...
Obje ove skretnice na slikama spadaju u Proste, dvostruke, dvostrane, simetrične skretnice! To bi im bila definicija!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by rasha »

Ćiro_bos wrote:!
Za vožnju preko skretnica u pravac, u redovnim uslovima je ista kao i na dotičnom odsjeku pruge, ali ne veća od 100 km/h?
Da li je to nekakav propis u BiH? Nemački ICE (a verovatno i svi drugi vozovi koji idu preko 100km/h) ide 300km/h u pravac preko skretnica, a u skretanje, čini mi se, 130km/h.
User avatar
shabibija
Posts: 113
Joined: Tue Dec 01, 2009 1:09 pm
Location: Hadžići

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by shabibija »

Čitam danas na Wikipediji (http://en.wikipedia.org/wiki/Swingnose_crossing) da postoje i također skretnice sa pomičnim vrhom srcišta koje zatvara šupljinu u samom srcištu skretnice i samim time (navodno) omogućuju "nježniji" prelaz točka kroz srcište i smanjuju udare pri istom.

Zna li iko jesu li kod nas ugrađivane ove vrste skretnica (ili bi možda bilo bolje reći dodatak na skretnice s' obzirom da mi izgleda kao nadogradnja jednostuke skretnice)?

Image
(Izvor slike: Wikipedia.de)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by Ćiro_bos »

rasha wrote:
Ćiro_bos wrote:!
Za vožnju preko skretnica u pravac, u redovnim uslovima je ista kao i na dotičnom odsjeku pruge, ali ne veća od 100 km/h?
Da li je to nekakav propis u BiH? Nemački ICE (a verovatno i svi drugi vozovi koji idu preko 100km/h) ide 300km/h u pravac preko skretnica, a u skretanje, čini mi se, 130km/h.
Ja sam tu stvar malo generalizovao :D ...
U Saobraćajnom pravilniku 2 piše da vozovi preko skretnica, vožnjom u pravac mogu saobraćati brzinom kao na dotičnom odsjeku pruge ukoliko stanica, službeno mjesto posjeduje izlazne signale. Ako nema izlaznih signala onda je brzina ograničena na 100 km/h.
Dalje, u Uputstvu 52 piše da vozovi mogu ići preko skretnica vožnjom u pravac, brzinom kao na dotičnom odsjeku pruge ali samo kod skretnica kod kojih je radijus 1200, 650 m, a kod radijusa skretnice od 500 m brzina ograničena na 140 km/h, dok je kod radijusa 300 m brzina 100 km/h, kod radijusa 200 metara brzina je ograničena na 80 km/h.
Treba se reći da je kod nas vjerovatno 80% skretnica radijusa 200 metara, nešto malo radijusa 300 i još manje drugih...
I sve to samo za skretnice visoke osiguranosti, dakle po definiciji za pouzdano pritvrđene, kojih je, zbog kvara SS uređaja jako malo trenutno na ŽFBH.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by rasha »

Hm, interesantno. A znaš li možda zašto brzina u pravac zavisi od radijusa u skretanje? To mi je nelogično.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by Ćiro_bos »

rasha wrote:Hm, interesantno. A znaš li možda zašto brzina u pravac zavisi od radijusa u skretanje? To mi je nelogično.
Brzina preko skretnice zavisi prije svega od njene ispravnosti, stanja, zatim načina osiguranja i na kraju i od ovoga što ti pitaš. Nisam razmišljao zašto je to tako, ali se vjerovatno nekim ispitivanjima došlo do tih ograničenja. Moja logika bi pokušala izvesti zaključak da je ta brzina povezana i manja kod skretnica sa manjim radijusom jer su prelazi na krilcima i srcištima kraći i veći su eventualni prelazni udari na točkove. To ja onako, ti si me inicirao :) .
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
rasha
Posts: 811
Joined: Sat Oct 24, 2009 4:36 pm

Re: Kretanje kroz skretnice

Post by rasha »

Da to sam i ja pomislio, nego sam hteo da vidim da li postoji još neki razlog. Onda su verovatno na prugama za velike brzine ugrađivane ovakve skretnice kao iz posta Shabibije.
Post Reply