Izgradnja podhodnika u Zavidovićima

Moderator: Ćiro_bos

Post Reply
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Izgradnja podhodnika u Zavidovićima

Post by 441-905 »

Pošto nisam znao gdje da smjestim ovu informaciju, otvorio sam ovu temu. Čuo sam da će se negdje na potezu između Zavidovića i Maglaja graditi prelaz za putnike preko pruge. S tim u vezi doći će do zatvora prvo jednog, pa onda drugog kolosijeka. Ima li možda neko informaciju više?
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Radovi na pruzi

Post by igorailwayman »

Evo da obavijestim, nije na potezu između Zavidovića i Maglaja nego točno u Zavidoviću će se graditi pothodnik za pješake. Gradnja je već počela i ako se ne varam već je zatvoren jedan kolosijek za saobraćaj.

Hvala!
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Radovi na pruzi

Post by Macak »

Ne, još nije zatvoren! Radovi su odgođeni za 24 sata i zatvaranje lijevog kolosijeka planirano je za sutra, 13.09.2010. godine. Po planu izvođača radova, lijevi kolosijek između Žepča i Zavidovića i između Zavidovića i Maglaja bit će zatvoren za promet mjesec dana. Na relaciji Maglaj - Zavidovći - Žepče privremeno se uvodi jednokolosječni promet. O ovome je sačinjeno prigodno uputstvo i donešene adekvatne izmjene RV-a. Nakon izgradnje podhodnika ispod lijevog kolosijeka i ispod industrijskog kolosijeka (TMK) isti će se staviti u promet a zatvorit će se desni kolosijek u stanici Zavidovići. Tada neće biti zatvoreno niti jedno međustanično rastojanje i vratit će se dvokolosječni red vožnje. :)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Koliko sam shvatio to nije pothodnik za izlazak na peron, za putnike, nego za prolaz pješaka ispod svih kolosijeka...Nešto kao pasarela, ali ispod zemlje? Gdje god su izgrađeni takvi objekti ne služe svrsi. Pješaci i dalje gaze preko pruge.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Radovi na pruzi

Post by Macak »

Jah! Tamo se obično vrše neke druge stvari! X(
User avatar
Macak
Posts: 357
Joined: Thu Dec 24, 2009 10:40 pm

Re: Radovi na pruzi

Post by Macak »

I eto, kako je i najavljeno, radovi na izgradnji pješačkog pothodnika u stanici Zavidovići otpočeli su.

Image

Pothodnik se radi na ovome mjestu. O razlozima izgradnje slika dovoljno govori.

Image

Industrijski kolosijek IMK - Krivaja i lijevi prolazni kolosijek na ovome mjestu demontirani su.

Image

Izvođač radova ograđuje gradilište:

Image

Na kraju dana: lijevi kolosijek - zatvoren, na desnom - lagana vožnja od 30 km/h!

Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

Macak wrote: Industrijski kolosijek IMK - Krivaja i lijevi prolazni kolosijek na ovome mjestu demontirani su.

Image
Ružna slika, pa makar se pruga demontirala samo privremeno...
I opet kažem da se pothodnik neće koristiti, nego kao i do sada, preko pruge.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Radovi na pruzi

Post by igorailwayman »

Potodnik će se Ćiro vjerovatno koristiti, Jer je mjesto gdje se pothodnik pravi specifičaj jer je prostor uzak taman da stane pothodnik i njegova širina se uklapa s širinom puta i praznog prostra između zgrada na mjestu ulaska/izlaska,a i efikasno se može riješiti zabrana prelaska pruge s ogradama tako da će pješaci morati kroz pothodnik jer nemaju ga kuda zaobići.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Radovi na pruzi

Post by Ćiro_bos »

igorailwayman wrote:Potodnik će se Ćiro vjerovatno koristiti, Jer je mjesto gdje se pothodnik pravi specifičaj jer je prostor uzak taman da stane pothodnik i njegova širina se uklapa s širinom puta i praznog prostra između zgrada na mjestu ulaska/izlaska,a i efikasno se može riješiti zabrana prelaska pruge s ogradama tako da će pješaci morati kroz pothodnik jer nemaju ga kuda zaobići.
Raduje me, ali mi smo pravi stručnjaci za zaobilaženje ograda i kršenje zabrana. U svakom slučaju pohvalno je kada opština odriješi kesu i napravi jedno ovakvo rješenje.
Prava magistralna pruga visokih brzina može biti samo ako je potpuno ograđena i bez ukrštanja sa lokalnim cestama u nivou!
pozdrav...
Posavina expres
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Radovi na pruzi

Post by 441-905 »

Ćiro_bos wrote:
igorailwayman wrote:Potodnik će se Ćiro vjerovatno koristiti, Jer je mjesto gdje se pothodnik pravi specifičaj jer je prostor uzak taman da stane pothodnik i njegova širina se uklapa s širinom puta i praznog prostra između zgrada na mjestu ulaska/izlaska,a i efikasno se može riješiti zabrana prelaska pruge s ogradama tako da će pješaci morati kroz pothodnik jer nemaju ga kuda zaobići.
Raduje me, ali mi smo pravi stručnjaci za zaobilaženje ograda i kršenje zabrana. U svakom slučaju pohvalno je kada opština odriješi kesu i napravi jedno ovakvo rješenje.
Prava magistralna pruga visokih brzina može biti samo ako je potpuno ograđena i bez ukrštanja sa lokalnim cestama u nivou!
pozdrav...
Iskreno rečeno tužna slika, pored toga što se nešto radi, vidjeti podignute šine. Koliko je meni poznato kod nas i prije rata pruga nije bila ograđena, ali su kazne za hodanje po pruzi na mjestima na kojima to nije bilo predviđeno bile masne, tako da nikome nije ni pokušavao.

Šta znači novčana kazna.
Post Reply