PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by Ćiro_bos »

admin wrote:Damire mene Bas ovaj dio interesuje koji si pokazao na slici, o kojim se rasputnicama/službenim mjestima radi?
Prije rata je na pruzi Tuzla-Doboj postojalo službeno mjesto Doboj park "D", neposredno prije ulaza u Doboj. Čini mi se da je imalo tri kolosijeka i sa njega se moglo tzv. trianglom skrenuti za Grapsku, bez ulaženja u stanicu Doboj. To službeno mjesto nije bilo posjednuto, a bilo je snabdjeveno sa svjetlosnim ulaznim i izlaznim signalima, te sa skretnicama koje su se električno prebacivale...rukovanje SS uređajima je bilo iz stanice Doboj.
Ta tringla već odavno nije u funkciji, a u sadašnjoj knjižici reda vožnje ne postoji to službeno mjesto, mislim da je i oprema, kolosijeci, signali, demontirana. Takođe krak triangle prema Grapskoj je na mjestima demontiran i preko njega položen asvalt. Na njoj postoji i jedan stari željezni most, na rijeci spreči, koji je impozantne veličine i...napušten!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by mr.nice »

damir661 wrote:Nazalost moram samog sebe da ocrnim i da kazem da nisam u pravu :-s X( :(( :D 8-} . Pogledao sam google earth i od Doboja, maltene na samom izlasku iz stanice postoji trijangla i to na pruzi prema Tuzli.

Jedno od temena jeste stanica Doboj, odakle se pruge razdvajaju prema Kostajnici i prema Tuzli, a treci krak je odvojak koji spaja direktno stanicu Kostjnica sa prugom prema Tuzli. E sada gledajuci Google earth uopste ne vidim gde se ti krakovi zavrsavaju, kolko vidim nema posebnih sluzbenih mesta, vec su rasputnice u pitanju.

Evo slike, u samom donjem levom uglu se vidi pocetak stanice Doboj, pruga levo ide prema Kostajnici (dvokolosecna), desno skrece pruga prema Tuzli, e onda se odozgo pojavljuje jos jedan krak, koji se ne znam kako izdvaja.
Image
e da vidiš za ovu sam i zaboravio ali to je odmah na izlazu,malte ne u stanici Doboj...ali ona u Kostajnici bivšoj Grapskoj t stoji da je tako.... :ymsmug:
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by damir661 »

Ćiro_bos wrote:
admin wrote:Damire mene Bas ovaj dio interesuje koji si pokazao na slici, o kojim se rasputnicama/službenim mjestima radi?
Prije rata je na pruzi Tuzla-Doboj postojalo službeno mjesto Doboj park "D", neposredno prije ulaza u Doboj. Čini mi se da je imalo tri kolosijeka i sa njega se moglo tzv. trianglom skrenuti za Grapsku, bez ulaženja u stanicu Doboj. To službeno mjesto nije bilo posjednuto, a bilo je snabdjeveno sa svjetlosnim ulaznim i izlaznim signalima, te sa skretnicama koje su se električno prebacivale...rukovanje SS uređajima je bilo iz stanice Doboj.
Ta tringla već odavno nije u funkciji, a u sadašnjoj knjižici reda vožnje ne postoji to službeno mjesto, mislim da je i oprema, kolosijeci, signali, demontirana. Takođe krak triangle prema Grapskoj je na mjestima demontiran i preko njega položen asvalt. Na njoj postoji i jedan stari željezni most, na rijeci spreči, koji je impozantne veličine i...napušten!
pozdrav...
B-) ^:)^ ^:)^ ^:)^ Hvala za odgovor, na mapi se vidi da se ono sto je ostalo od tog kraka, maltene zavrsava u travi, tj da ne postoji skretnica da se ukljuci u glavnu prugu.
Resili smo i "drugo teme" a sta je sa delom prema Kostajnici, jel isto bila klasicna rasputnica ili, opet neko sluzbeno mesto?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Resili smo i "drugo teme" a sta je sa delom prema Kostajnici, jel isto bila klasicna rasputnica ili, opet neko sluzbeno mesto?
Ne sjećam se da je postojalo bilo kakvo službeno mjesto...mislim čak da je dotle i od Doboja postojao treći kolosijek? Nisam siguran...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by mr.nice »

Evo jedne foto reportažice sa dijela ove pruge na potezu Piskavica - Omarska u vrijeme štrajka kada sam išao par puta pješke kući...
Odmah na početku jedna slika stanice dok smo ubijali vrijeme kad nema vozova, a ja sam kao član ŠO morao svaki dan biti tu,pa krenuh kući pješke pošto je bio topao dan..
Image

evo izlazim lagano iz stanice osvrt prema bloku 2..
Image

jedan detalj sa pruge..
Image

sunce je bilo izuzetno jako za ovo doba godine pa sam ga fotkao kroz granje..
Image

betonski hektometarski stubić ili bi kilometarski,uglavnom je stari..
Image

izrešetani "kraj izolovanog preklopa"..
Image

Image

i da ulazni signal B..
Image

Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by mr.nice »

još jedan pogled nazad prema stanici..
Image

i okrećemo se u pravcu u kojem idemo..
Image

Image

Image

tu je mostić preko riječice Prekuša..
Image

Image

..koji mi znači više od dojave za voz...
Image

Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by mr.nice »

i lagano se približavamo mjestu zvanom Tavanac, tu u šumi ima jedan izvor kojeg su još remontaši uredili prije 30 i kusur godina,ali pošto je bilo blato nisam skretao sa kursa..da tu vidimo i drugo putni prelaz..od stanice pa na ovamo..
Image

Image

to je ta voda sa tog izvora..
Image

prvi torus,približavamo se predsignalu B..
Image

kilometarski i hektometarski stubić,kojeg su iz nekog razloga "izčvakali".. :-\
Image

evo nekoliko fotki predsignala..
Image

Image

Image

Image
udaljen je od svog signala tačno 1100 metara..
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by mr.nice »

..e odavde imamo i mali uspon prema Omarskoj,padokaz se malo nakrivio..
Image

prema Omarskoj..
Image

prema Piskavici..sa istog mjesta..
Image

Image

evo i treći PP u tzv. Jezerini..
Image
sa prelaza se vidi Manjača,kako sam čuo to je još iz davnina bio nekakav vojni prelaz ucrtan u kartama za tenkove...
Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by mr.nice »

dolazimo u selo Niševići..
Image

Image
Kozara se vidi...

i poznato izletište pokraj pruge,gdje obično slavimo Dan Željezničara...tu je i stajalište Niševići..
Image

Image

Image

Image

tu je 4. PP..
Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA: Doboj-Banja Luka-Dobrljin

Post by mr.nice »

..poslije stajališta,nailazimo na još jedan izvor koji je ujedno i spomenik iz NOR-a..
Image

Image

Image

Image

..panorama sela Niševići...
Image

Image
Image
Post Reply