Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by Bo Bo »

Prije nekoliko dana zaputio sam se se prema tehničkoj stanici Sušici. U razgovoru sa kondukterom saznao sam za ovo prostrojenje za pranje. Koliko sam razumi izgrađeno je pred olimpijadu ali na žalost nije dugo služila svojoj svrsi. Danas se ono nalazi u poprilično oronulom stanju ali kako čujem postoje naznake za skoriju opravku. Slijede fotke.

Zgrada iz nekoliko perspektiva
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by Bo Bo »

Plato za pranje
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Komandni pult
Image
Image
Image
duddy
Posts: 14
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:07 pm

Re: Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by duddy »

Bile su i cetke prije rata, kao u automatskoj autopraonici
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by Ćiro_bos »

Peti kolosijek u stanici Tuzla, građen kada i stanična zgrada, negdje sedamdesete prošlog stoljeća...
Predviđen za pranje i održavanje vagona, u većoj mjeri betoniran, sa kanalima za odvod i većim kanalom za pregled i čišćenje ispod...Ne znam da li je ikada bilo predviđeno automatsko pranje sa postrojenjem, ali znam da nikada nije ni bilo ugrađeno.
Prije su se tu prali Baat vagoni isključivo četkama, ponekad i veći Y ili X vagon od garniture ubrzanog 951 Tuzla - Ploče...
Sada se ne koristi :?
pozdrav...

Image
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by kolska »

Mi željeznička vozila peremo negdje na peronu sa kvalitetnim odvodom ili na kanalu ali sa vrelom vodom iz parne lokomotive. Slikaću nekad i postaviti.
parnjača-Banovići
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by damir661 »

Nije u BiH, ali evo skalamerije za pranje lokomotiva u depou u Beograd Ranzirnoj.
Kupanje 441-704
Image
mirza08
Posts: 14
Joined: Wed Dec 09, 2009 2:40 am

Re: Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by mirza08 »

Vozdra svim ljubiteljima zeljeznice....

Ja mislim da bi obavezno trebalo da se stavi u pogon jedna praonica vagona i vozova, jer kad dodze ovaj novi talgo a bogami i ovaj Koncarev netreba dati da izgledaju kao oni Madzari da voze nasim prugama bilo bi sramota. Investicija koja bi privukla mnogo putnika jer niko nece da se vozi prljavim vozom ili iznutra ili spolja.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Prva Talgo kompozicija za BiH

Post by Bo Bo »

Loša interpretacija s moje strane, sa završenim remontom max brzina kojom će se Talgo moći kretati je 120 km/h.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Prva Talgo kompozicija za BiH

Post by igorailwayman »

Pozdrav kolega!
Evo postam jednu zanimljivu sliku koju sam našao na njemačkoj Talgo oficijelnoj stranici. Naime riječ je o Talgo praonici. Nadam se da ćemo uskoro ovakvo nešto mati i kod nas u Sušici.
Uživajte!

Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Postrojenja za pranje vagona - lokomotiva

Post by 441-905 »

kolska wrote:Mi željeznička vozila peremo negdje na peronu sa kvalitetnim odvodom ili na kanalu ali sa vrelom vodom iz parne lokomotive. Slikaću nekad i postaviti.
Kolega kolska ovo bi bilo jako zaniljivo vidjeti i slikati, možda i video napraviti. Kad budete prvi put u mogućnosti fotkajte obavezno da vidimo.

Imam pitanje za forumaše iz Sarajeva, da li je ova praonica u Sušici radila poslij rata, jer sam čuo da jeste? U neposrednoj blizini ovog objekta nalazi se podzemni bazen za vodu.
Post Reply