PRUGA Omarska - Tomašica

Moderator: Ćiro_bos

rajvos
Posts: 231
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:31 pm

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by rajvos »

Kolega prlijepa reportaza :ymhug: :) :ymhug: !!!!!!!Samo stvarnoi steta sto ovako dobra pruga i ono sto je najbitnije elektrificirana da propada!!!!!! :( :(( X(

POZDRAV IZ SARAJEVA :) :) :)
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Hvala na zapažanjima i pohvalama,pa evo da damiru odgovorim na one putničke poslije ratne vozove,zapravo za vrijeme rata počeo je saobraćati prvi putnički voz na pomenutoj relaciji negdje 1994. godine,i to je ujedno bilo prvi put ta pruga koristi u svrhu eksploatacije putnika,jer je do tada korištena samo za teretni saobraćaj.Znači rano ujutro bi voz iz Prijedora krenuo,došao do Omarske,tu uradio manevru,tj. lok. okolo,sjela na voz SPK i pravac Tomašica,kada dođe u Tomašicu tako isto odradi i nazad za Omarsku pa opet okretanje pa za Prijedor.U Prijedoru je garnitura čekala negdje do 13 časova pa opet proba pa za Ljubiju(garnitura je sačinjavala 1 Baat a kasnije 1 Bm).Kada se vrati iz Ljubije u PD,na odjavu lokala 6429 išla je ponovo za Omarsku pa Tomašicu pa nazad za PD i tako svaki dan.Vozovi su nosili brojeve lokalnih putničkih vozova 6480,6481,6482 i 6483.Treba napomenuti da stanice Tomašica i Ljubija nisu bile zaposjednute,pa su lokali imali pretnju od vozovođe i kočničara,koji su nosili ključeve od skretnica sa sobom.Tako je to bilo,koliko me sjećanja sežu,jer tada sam tek počeo ići u željezničku školu u Prijedor,pa sam putovao tim vozovima.Vozovi su prestali da voze negdje 1997. godine.

Što se tiče kolege Ćire i pitanja za pad,istina da je pad,ali pad prema Prijedoru na pruzi a ne na industrijskim kolosijecima rudnika kojih ima 3 i dužine su preko 800 metara sa 1 izvlačnjakom prema PD.A kola se navlače ranžirnim uređajem ispod utovarnog bunkera a njihova manevarka služi samo da izgura natovarene vagone na 9. i 10. kolosijek i da pokupi prazno sa 8. i da navuče na ranžirni uređaj.Pitajte,odgovoriću koliko znam B-) :ymcowboy:
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Hvala kolega rajvos,pruga propada,istina bilo je govora prošle godine o popravci iste radi ekploatcije nekoga pigmenta za boje iz Tomašičkih kopova,ali izgleda ništa od toga.Pigment je trebao ići za Srbiju. :-w
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by damir661 »

Ranzirni uredjaj????????/// :( :-o :-?
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

da ranžirni uređaj,jer manevarkom bi bilo teško centrirati kola gdje treba ispod ogromnih sipki za utovar rude,zbog ravnomjernog tovara i opterećenja po osovinama kola.inače gore u onom bunkeru imaju operateri koji pomoću računara komanduju ranžirnim uređajem i ravnomjernim utovarom... :-B
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image
ovako to izgleda,samo ranžirni uređaj se ne vidi od kola,a znamo da je ranžirni uređaj kolosiječno postrojenje koje služi u svrhu manevrisanja..
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image
ovo je pogled sa istog mjesta samo na drugu stranu prema željezničkoj stanici,vidimo skroz tamo desno 8.9.i10. kolosijek što pripadaju rudniku...
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by Ćiro_bos »

mr.nice wrote: ...ovako to izgleda,samo ranžirni uređaj se ne vidi od kola,a znamo da je ranžirni uređaj kolosiječno postrojenje koje služi u svrhu manevrisanja..
To su ustvari sajle pored kolosijeka koje elektromotorima potežu vagone po potrebi?
Nešto slično sam slikao ovde u stanici Donja Višća.
Onaj veliki uspon, pad o kome sam govorio nije ipak bez razloga. Tovarenje vagona je uvijek niz brdo, što olakšava ranžirnom uređaju pokretanje tih vagona? I opet jedna lična konstatacija: Da li zbog pada glavne pruge prema Prijedoru ili nečega drugog, ta "grbina" mi se učinila jako velikom. Ima tu mnogo promila!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote:To su ustvari sajle pored kolosijeka koje elektromotorima potežu vagone po potrebi?
Mislim da nisu sajle,ako je isti uređaj kao i u Ljubiji Rudnik,a mislim da jest,onda se radi o "kanalu u kolosjeku" iz kojeg "izlaze" dvije "ruke" koje zakače osovinu vagona i povuku vagon za određenu dužinu,tako da se vagon postavi točno pod silos, po utovaru određene količine rude,isti uređaj povuče vagon van silosa i ponikne u kanal,i ponavlja se ista stvar sa slijedećim vagonom.Cijeli postupak je potpuno automatski (povlačenje i vaganje),jedino operater posreduje u slučaju promjene veličine vagona (E iEas).Uređaj je jak jer pomjera cijelu garnituru (tovarenu) i pruga mora biti u ravnini,nikakvom padu.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by damir661 »

Bilo bi lepo kada bi neko imao sliku ili jos bolje snimak svega toga, posto nikako to ne mogu da sklopim u glavi, "ruke koje izlaze i hvataju vagon" :))
Post Reply