PRUGA Omarska - Tomašica

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

u pitanju su sajle,ali teško je uhvatiti momenat da je ranžirni uređaj prazan,a i fotografisanje rudnika je zabranjeno...tako da sam ono krijući "uhvatio" sa pasarele. #:-s :-s
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

u stvari,evo ovako to izgleda,koliko me sjećanje ne vara,fotke nemam nažalost,zapravo u kolosijeku je kanal i veliki kolut sa sajlom,a kako funkcioniše ne znam,ali provjeriću pa ću vam javiti... :D :D ^#(^
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Evo još koja svježija fotka sa ove pruge,uglavnom govori o daljem propadanju i krađi kolosiječnog pribora a i KM...
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by Bo Bo »

Mr.nice zanimljiva reportaža. Imam prijatelja koji se bavi istražvivanjem ovog dijela pruge. Ima nekih nedoumica pa ako bi mogla pomoć.
....što se istraživanja tiče malo sam zapeo sa prugom Ljubija - Prijedor - Omarska - Tomašica. Kažu da je ova pruga ukinuta, tj. po meni ukinuta je Ljubovija - Prijedor i Omarska Tomašica. Za krak pruge Ljubija - Prijedor nisam siguran da je ukinuta i za nju sam pronašao raspored službenih mesta, dok za krak Omarska - Tomašica nemogu da pronađem, pa ako si u mogućnosti da mi pomogneš.
Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Pa ovako, reportažu još nisam odradio do kraja,naime treba da oslikam stanicu Tomašicu,ali pošto je sad to tamo pustinja čekam povoljnu priliku kad budu ZOP-ovci išli remom pa da idem s njima. A ne postoji nikakva Ljubovija, nego pruga Omarska - Tomašica i pruga Brezičani - Ljubija(Ljubija rudnik)..Obadvije su zatvorene za saobraćaj vozova. Omarska - Tomašica je prohodna i dobro očuvana, čak je i telefonska veza ispravna, a Brezičani - Ljubija je u totalnom haosu, zarasla i neprohodna i za pješačenje. Pored toga, mislim na Ljubijsku prugu, što je davno poskidana KM, početo je skoro i skidanje i otuđivanje preostalih dijelova KM, stubovi, konzole i izolatori. Pa čak i šine. Probaću nabaviti i foto sa tog dijela.

Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

mr.nice wrote:Evo na molbu jednog našeg kolege otvaram temu ove zaboravljene pruge Omarska-Tomašica,koja je 80-tih godina korištena kao industrijska pruga za potrebe tadašnjeg giganta Ljubijski Rudnici.A u ratno i poslijeratno vrijeme je korištena za putnički saobraćaj na relaciji Ljubija-Prijedor-Omarska-Tomašica i obratno.Dok je služila svojoj svrsi,tj.prevozu željezne rude iz kopova u Tomašici,bilo je dosta vozova koji su tada saobraćali na istoj.Tada je ruda išla uglavnom za Zenicu,Smederevo,Sisak da bi pred početak nesretnog rata išla i za Makedoniju.Uglavnom je išlo po 18 Eas tovareno željezne rude,kao iz Omarske,a prazna kola su prevlačena kao duple garniture po 36 Eas.Važno je napomenuti da pored vozova iz Tomašice,išla ruda i iz Omarske i Ljubije i to velikim intezitetom.Par fotografija pa nastavljamo...
ovdje se tovari ruda u Omarskoj...
Image

ovdje vidimo kućicu bloka 2 u stanici Omarska..
Image

a ovdje se pruga lijevo odvaja za Tomašicu a desno ide za Prijedor...
Image

i evo nas idemo Tomašičkom prugom...
Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

ovdje sam izvršio jednu ispravku koju sam tek sad uočio pa sam ispravio, lijevo se pruga odvaja za Tomašicu a desno ide za Prijedor... :ymblushing:
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image

Image

Image

Image

Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image
Image
Post Reply