PRUGA Omarska - Tomašica

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Evo na molbu jednog našeg kolege otvaram temu ove zaboravljene pruge Omarska-Tomašica,koja je 80-tih godina korištena kao industrijska pruga za potrebe tadašnjeg giganta Ljubijski Rudnici.A u ratno i poslijeratno vrijeme je korištena za putnički saobraćaj na relaciji Ljubija-Prijedor-Omarska-Tomašica i obratno.Dok je služila svojoj svrsi,tj.prevozu željezne rude iz kopova u Tomašici,bilo je dosta vozova koji su tada saobraćali na istoj.Tada je ruda išla uglavnom za Zenicu,Smederevo,Sisak da bi pred početak nesretnog rata išla i za Makedoniju.Uglavnom je išlo po 18 Eas tovareno željezne rude,kao iz Omarske,a prazna kola su prevlačena kao duple garniture po 36 Eas.Važno je napomenuti da pored vozova iz Tomašice,išla ruda i iz Omarske i Ljubije i to velikim intezitetom.Par fotografija pa nastavljamo...
ovdje se tovari ruda u Omarskoj...
Image

ovdje vidimo kućicu bloka 2 u stanici Omarska..
Image

a ovdje se pruga desno odvaja za Tomašicu a lijevo ide za Prijedor...
Image

i evo nas idemo Tomašičkom prugom...
Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Pruga Omarska-Tomašica dužina 12 km
ovdje vidimo nadvožnjak iznad dvije pruge,slika okrenuta prema stanici Omarska...
Image

Image

tu smo na 800 metara od početne tačke pruge,u ovom slučaju st. Omarske,tu je ujedno i ulazni signal..
Image

Image

zatezni uređaji i tegovi od ulaznog signala
Image

još jedna slika nadvožnjaka
Image

pružna baliza od ulaznog signala...
Image

Image

i konačno ulazni signal stanice Omarska od stanice Tomašica..
Image

Image
moram napomenuti da je u funkciji...
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image

Image
slika sadašnjeg Mittalovog rudničkog giganta u Omarskoj...

blizina nadvožnjaka i mračnog ne korištenog kutka za saobraćaj na pruzi je postalo mjesto okupljanja onih kojih vole da "duvaju" i piju pivo...
Image

Image

Image
vidimo da je tih godina posljednji put remontovana...

Image

Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Inače po mojim nekim iformacijama,pruga Omarska-Tomašica je pravljena početkom 60-tih godina,većim dijelom izmještana 1975. godine,jer je do tada bio ulaz od bloka 1,tj. od B.Luke.Bila je zamišljena i triangla da se uradi i da se direktno prije ulaznog signala A od strane B.Luke ulazi na Tomašičku prugu.Od čega su ostali i vidljivi ostaci i danas (zamišljene triangle).Znači,ovo što sam sad postao to je izmješteno 1975.a remontovano 1980.idemo dalje...
Image
vidimo da otuđenje pribora i ovdje cvjeta...

Image
prođe i poneki TMD za održavanje pruge i KM,ali urijetko...

Image

ima pragova i iz 1979.
Image

Image
a negdje su sasvim nestali,od nemara,od nekorištenja,od zuba vremena... :((

Image
bilo je sunčano taj dan,no idemo dalje....
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image

Image
mnogobrojne livade uz prugu,što garantuju dobar pravac pruge...

Image

evo nas blizu predsignala od stanice Omarska...
Image

pružna baliza,malo bakra nije na odmet,ali već je neko odradio posao... :))
Image
inače,balize nikad nisu ni bile u funkciji,bar na ovom djelu pruge...

Image

Image
i da predsignal... 1+550 km...
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Image

Image
što se tiče telefonske veze sa Tomašicom,to trenutno nije moguće,ali što se tiče KM i struje to je u redu,jeste da tegovi zatezni u većem broju nedostaju,ali struje ima... :D

Image

Image

Image

Image

Image
Image
User avatar
mr.nice
Posts: 317
Joined: Wed May 05, 2010 8:35 pm
Location: Piskavica/Omarska ŽRS

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by mr.nice »

Inače,još jedan važan detalj iz ovih krajeva što se tiče rude željeza,u Tomašici je vršena suha seperacija rude a u Omarskoj mokra seperacija.I onda postoji anegdoda da u začepljenu flašu ulazi crveno-žuta prašina.Što je kažu istina,ja se samo sjećam da je najprašnjivije mjesto na svijetu bila Tomašica.Trenutno od fotgrafijasa pruge imam toliko,planiram otići i do stanice Tomašica,ali pošto je pruga negdje već od 6. kilometra neprohodna za pješake,zbog velike trave i trenutne ispaše ovaca i goveda,vrebam ZOP-ovce da me odvezu "remom" kada budu išli na zatvor kolosijeka...

Image

Image

žicovod...
Image

Mittal...
Image

u povratku još dvije sličice...
Image

Image
toliko od mene za sada...pozdrav... :D ;) :ymparty:
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by damir661 »

Odlicna reportaza, iskreno sam iznenadjen da barem na tih prvih 6km pruga izgleda ovako dobro, barem sto se tice donjeg stroja, i stanja zastora.
Kazes da su se tu i posle rata vozili vozovi Tomasica-Omarska-Prijedor-Ljubija do kada su oni tacno isli?
Ima li planova da se transport rude ponovo obnovi? :D
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by Ćiro_bos »

Da se nadovežem na pitanja kolege Damira, ali prvo da pohvalim zaista detaljnu i zanimljivu reportažu sa ove pruge :ymapplause: !
Kažeš da se kontaktna mreža održava, da idu nekada ZOP vozila prugom zbog održavanja...Da li to znači da se imaju neki planovi za nastavak eksplatacije rude ili nešto drugo?
Drugo pitanje se odnosi na stanicu Omarska.
Prekjučer sam prošao brzim pokraj utovarnih bunkera te stanice oko pola 4 ujutro. Palo mi je u oči :-B (profi-deformacija :D ) ovo na slikama dole: Jedan ili više kolosijeka su izgrađeni u velikom padu prema tim bunkerima za utovar, po mojoj slobodnoj procjeni ima i 50 promila, prava grbina, samo ova završava bikom? Da li se to prazni vagoni gore naguraju i onda oni slobodnim padom idu pod bunkere na utovar? Ili je nekakva druga kombinacija?
mr.nice wrote: ovdje se tovari ruda u Omarskoj...
Image

ovdje vidimo kućicu bloka 2 u stanici Omarska..
Image
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: PRUGA Omarska - Tomašica

Post by damir661 »

Prekjučer sam prošao brzim pokraj utovarnih bunkera te stanice oko pola 4 ujutro. Palo mi je u oči (profi-deformacija ) ovo na slikama dole: Jedan ili više kolosijeka su izgrađeni u velikom padu prema tim bunkerima za utovar, po mojoj slobodnoj procjeni ima i 50 promila, prava grbina, samo ova završava bikom? Da li se to prazni vagoni gore naguraju i onda oni slobodnim padom idu pod bunkere na utovar? Ili je nekakva druga kombinacija?
Dobro zapazanje, zaista zanimljiva situacija ako je tako, ali ja ipak mislim da je u stvari glavna pruga u padu zbog nadvoznjaka na drugom kraju stanice. :-s
Druga stvar, koliko znam rudnici Omarska imaju svoju industrijsku manevarku jednu ili mozda cak dve nisam siguran Jembah DHL400 (JZ 731) koju koriste za rad na utovaru i sl.
Image
Image
Post Reply