Stanična infrastruktura

Moderator: Ćiro_bos

User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Stanična infrastruktura

Post by Bo Bo »

Kada se osoba zaputi vozom na put, nije ni svjesna koji posao obavljau uposlenici na stanicam kroz koje voz prolazi. Imao sam prilike provesti jednu smjenu sa otpravnikom vozova. Mnogi ce reci nije naporan posao, ali formalnosti i papirologija ubijaju u pojam. Po mom laičkom mišljenju sljedeći uređaji su nekako srce jedne stanice, preko kojih se vrši primanje i odpremanje vozova. Ove fotke su konkretno iz stanice Nemila. Kaže dajdža da su ovakvi uređaji postojali u samo 3 stanice, Jelenoj, Nemiloj i Žepču te za nekadašnje uslove bili san snova. Meni danas iskreno izgledaju kao super stvarcice za muzeja. Ovom prilikom bi molio za sugestije oko naziva teme. Slijede fotke.

Image
Image
Image
Image

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stanična infrastruktura

Post by Ćiro_bos »

Nisi ništa pogriješio u naslovu...
I infrastruktura stanice se može izdijeliti na SS i TT uređaje, kolosjeke, skretnice, zgrade i još štošta...
Sa ovim čime si ti počeo, naslov bi mogao biti SS (Signalno-sigurnosni) i TT(telekomunikacioni) uređaji na željeznici (stanici).
Uzgred ovaj uređaj je još uvijek san snova, za moje pojmove i stanje osiguranja na mojoj pruzi...
Ne treba zaboraviti da je pruga Vrpolje-Doboj-Rajlovac prva u bivšoj dražavi imala telekomandu, pa i APB...Sarajevo-Ploče je bila pojam osiguranja za veliku većinu Evrope...
Tako je nekada bilo.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Stanična infrastruktura

Post by damir661 »

Takodje i postrojenja KM mogu biti deo stanicne infrastrukture, naravno na prugama koje su elektrificirane.

Mogli bi da definisemo sve stanice ZFBH i ZRS koje imaju stanicne elektro-relejne SS uredjaje, bilo uredjaje kljucevne zavinsnosti ili Iskra-lorenz.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Stanična infrastruktura

Post by Bo Bo »

Momci hvala Vam oko sugestija i ideja za naziv ovog djela podforuma uskoro ce biti izmjenjen.

Ćiro_bos je rekao:
Uzgred ovaj uređaj je još uvijek san snova, za moje pojmove i stanje osiguranja na mojoj pruzi
Moj dajža isto djeli Vaše mišljnje o ovom uređaju. Često ga znama zezati i reci sta ces raditi kada se sav posao bude obavljao preko racunara, sto postoji u nekim stanicama u BiH. Na to se on blago na smije i kaze koliko su dobri dati sistemi, da kad voz prodje brze kroz signal cjelokupan taj sistem padne.

Ovom prilikom ako može pomoć u vezi dotičnih novih ( računarskih ) sistema upravljanja.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stanična infrastruktura

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote: Moj dajža isto djeli Vaše mišljnje o ovom uređaju. Često ga znama zezati i reci sta ces raditi kada se sav posao bude obavljao preko racunara, sto postoji u nekim stanicama u BiH. Na to se on blago na smije i kaze koliko su dobri dati sistemi, da kad voz prodje brze kroz signal cjelokupan taj sistem padne.

Ovom prilikom ako može pomoć u vezi dotičnih novih ( računarskih ) sistema upravljanja.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Ja se nisam obučavao za rad na novim sistemima, konkretno na postavnice sa računarom, koji je ugrađen u nekoliko stanica ali znamo da probni rad traje već dugo, a pitanje je da li će i kada se pustiti u pravi rad...
Problemi sa tim i takvim uređajima koje smo dobivali i na putne prelaze, telefonske centrale i ostalo je, otprilike...Svaki priozvođač je ostavio kvaku da, ukoliko sistem padne, a naravno da pada, naši ga ne mogu dignuti (pričam o željeznici, da ne mislite o nečem drugom :lol: ) i zato konjica priozvođača upada i ponekad i daljinski iz Slovenije, Hrvatske, Švedske preko laptopa, ili čega već odblokira uređaj! E, dok oni odblokiraju sve to, naši kao nešto pokušavaju danima i saobraćaj je kastriran isto toliko vrijeme...A kad prođe garantni rok? Vjerovatno skidaj sve to, pa ponovo...
To pričam zato što sam se tih stvari nagledao...
Ko pravi takve aranžmane ne znam, ali je jako dobro skonto...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Stanična infrastruktura

Post by damir661 »

Koje jos stanice imaju elektronske postavnice pored stanice Bosanska poljana?
Nazalost poslovodstvo zeleznice, ne samo u BiH, nego i u Srbii je potpuno zaboravilo sta znaci rec "unifikacija", ovako se gotovo svaka stanica razlikuje po osiguranju sto jako lose utice na odrzavanje i odvijanje saobracaja. Uredjaj koji se ispostavi najboljim, treba se jednostavno ugraditi onda u svim sluzbenim mestima, gde to zahtevaju obimi saobracaja u stanicama, a ne da jedna stanica ima likovne signale, druga svetlosne, jedna da ima Iskra lorenz, druga kljucevnu zavisnost i sl.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stanična infrastruktura

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Koje jos stanice imaju elektronske postavnice pored stanice Bosanska poljana?
Nazalost poslovodstvo zeleznice, ne samo u BiH, nego i u Srbii je potpuno zaboravilo sta znaci rec "unifikacija", ovako se gotovo svaka stanica razlikuje po osiguranju sto jako lose utice na odrzavanje i odvijanje saobracaja. Uredjaj koji se ispostavi najboljim, treba se jednostavno ugraditi onda u svim sluzbenim mestima, gde to zahtevaju obimi saobracaja u stanicama, a ne da jedna stanica ima likovne signale, druga svetlosne, jedna da ima Iskra lorenz, druga kljucevnu zavisnost i sl.
Damire, nije potrebno da sve pruge budu elektrificirane, niti da sve stanice imaju moderno relejno ili elektronsko osiguranje i svjetlosne signale!
Jednostavno, gdje je obim saobraćaja manji, ulaganje u to nije isplativo, a uređaji koji su se do sada koristili mogu da zadovolje, uz kvalitetno održavanje...
Nažalost, svima je nabavka novih uređaja dobar izgovor za loše (nikakvo) održavanje ili reparaciju starih uređaja. I tako godinama, pa su stanice potpuno neosigurane...čak i na magistrali...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Stanična infrastruktura

Post by damir661 »

Naravno slazem se, ali ti uredjaji iako su u potpunosti zadovoljavali sve potrebe bezbednosti saobracaja, ipak treba unositi i odgovarajuce inovacije, jer ako tako gledamo onda bi parnjace os uvek vozile, a elektre bi isle u muzej. Sve ovo moze da se odradi samo ako je dobro organizovano.
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Stanična infrastruktura

Post by Bo Bo »

Evo nekoliko slika se nadje u arhivi pa da stavim na ovaj dio foruma da malo ozivi. Pozdrav Bo Bo ;) .

Image
Image
Image

Je li ovo rastavljač struje ili ... ?
Image
Image
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: Stanična infrastruktura

Post by ela »

...struje...
Pozdrav iz Mostara
Post Reply