spasimo zupčanicu u Travniku

User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by 68847 »

Tamo gdje pruge ima i gdje moze zbog ovoga ostati i pokretna opstati i kad jednom prestane ikakva "proizvodno - transportna" potreba i za prugom i za vozovima.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Masinac
Posts: 319
Joined: Wed Jul 29, 2009 12:46 pm
Location: Sarajevo

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by Masinac »

Pa mogli bi i mi ogrebat koju marku na BINGU i da ide u te svrhe :lol: :lol: :lol: :P . Malo šale ali mislim da je žalosno da nam dolaze stranci i ulažu u revitalizaciju , a garant kad se to odradi naši će se falit kako je to dobro i kako su to oni odradili. Ma nije đaba ona " znaš nas , j... nas".
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by kolska »

Evo slike zupčanice u Ljubljani:

Image
parnjača-Banovići
Image
berina1
Posts: 1
Joined: Sun Dec 05, 2010 1:23 am

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by berina1 »

ako nema gdje da se prebaci (u neki muzej) ova stara lokomotiva sta mislite da se nekako mi forumasi dogovorimo
o nasem trosku da odemo u travnik ili gdje vec da se utalimo za farbu cetke tj materijal pa da se malo uljudi :)
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by Bo Bo »

berina1 wrote:ako nema gdje da se prebaci (u neki muzej) ova stara lokomotiva sta mislite da se nekako mi forumasi dogovorimo
o nasem trosku da odemo u travnik ili gdje vec da se utalimo za farbu cetke tj materijal pa da se malo uljudi :)
Pozdrav berina1, dobrodošo-la na forum. Ideja je jako plemenita i poželjna. Međutim u stvarnosti nije tako lahko izvodljiva. Trebalo bi prvo uputiti zahtjev vlastima u Travnik, za dozvolu. Najbolje bi bilo da postoji udruženje ljubitelja željeznice, pa da to udruženje pošalje zvanični dopis.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by kolska »

Evo kako propada jedna od tri preostale zupčanice (napominjem snimci su iz oktobra mjeseca 2010 godine).
URL=http://img146.imageshack.us/i/img6156d.jpg/]Image[/URL]
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by kolska »

Image
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by kolska »

Image

Uploaded with ImageShack.us
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by kolska »

Image

Uploaded with ImageShack.us
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: spasimo zupčanicu u Travniku

Post by kolska »

Jedna lijepa vijest, direktorica muzeja u Travniku obezbijedila je jedan dio novca za revitalizaciju zupčanice. Danas je dogovoreno da se lokomotiva u martu mjesecu prebaci u Banoviće kako bi započeli sa revitalizacijom iste. pod revitalizacijom je dogovoreno kompletitanje svih dijelova lokomotive, čišćenje i antikorozivna zaštita, izrada novih nedostajućih oznaka lokomotive, čišćenje i antikorozivna zaštita dva vagona te osvježenje kolosijeka sa novim tucanikom i pragovima te postavljanje garniture lokomotive i dva vagona na lokaciji koju odaberu u općini.
Da bi se vidjelo koliki je to posao pogledajteb slike onoga što je ostalo od ove garniture. Na slikama vidi se poslovođa Zoletić koji je u penziji ali će biti angažovan da kompletiramo kompoziciju. Zamolio bih kolege sa foruma ako imaju slike lokomotive gdje se pojedini nedostajući dijelovi vide u krupnom planu da iste dostave putem foruma kako bi mogli što bolje uraditi kompletiranje lokomotive. Napominjem da sam pokrenuo kolege u Austriji da probaju naći vakum kočnik koji nedostaje ali ide kilavo. Sa gospšodinom Urošem iz muzeja u Ljubljani dogovorio sam da će mi pojedine dijelove svoje zupčanice skinuti i dostaviti da ih odlijem u livnici od aluminija ili bronze, mada bi bilo povoljnije da imamo originale. Zato molim da ako neko ima originalnih dijelova za istu javi kako bi iste mogli ugraditi. Sam proces revitalizacije salikama će propratiti kolega Ćiro od utovara da kraja posla. Predlažem da članovi foruma prisustvuju postavljanju eksponata u travniku kada se revitalizacija završi, vjerovatno negdkje na jesen, o čemu će biti obavještenje. Slijede današnje slike:


Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us

Image

Uploaded with ImageShack.us
parnjača-Banovići
Image
Post Reply