Na mom tavanu

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Na mom tavanu

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Vrlo lep model, uzivaj u igranju. Nadamo se da cemo uskoro na bazi ovog modela dobiti i model od 666 8-)
Damire napravio si gaf!
Ozbiljan modelar nikada ne bi prihvatio da njegov hoby nazoveš igranjem, niti da model zoveš igračkom...Ali ja sam malo neozbiljan, pošto ulazim u te godine, pa će proći :lol: :lol: ...Ali ne talasaj, U buduće odmjeri izjave ;) , ako budeš imao posla sa zagriženim modelarima!
pozdrav za tebe...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Na mom tavanu

Post by damir661 »

Hehe naprotiv, nikada modele nisam smatrao igrackama, niti cu kada budem imao 50 godina, s obzirom da i sam imam solidnu kolekciju.
Mislio sam na uzivanje u maketi i "voznji modela".

Ovih dana cu postaviti i ja svoje ljubimce.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Na mom tavanu

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Kad si već spomenuo napajanje,kako izgleda taj izvor energije!
Stjepane nisam najbolje razumio pitanje...
Ako misliš na maketu, jedini izvor napajanja je ispravljač od 6 A koji daje stabilisanih 9 V istosmjerne struje...On napaja sve:Lokomotive, signale, skretničke uređaje, sijalice, led-diode, releje...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Na mom tavanu

Post by stjepan »

Da,upravo sam to mislio,(može slikica) da li je sa potenciometrom ,brže - sporije.Kako imam sinčića koji se rado igra sa željeznicom,to sam se žrtvovao :lol: da mu pomognem sastaviti (na kraju ugotovimo da se ja igram a on jadno gleda).Kako ima dvije garniture uvijek mi je problem da je jedna lokomotiva brža,druga sporija.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Na mom tavanu

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:Da,upravo sam to mislio,(može slikica) da li je sa potenciometrom ,brže - sporije.Kako imam sinčića koji se rado igra sa željeznicom,to sam se žrtvovao :lol: da mu pomognem sastaviti (na kraju ugotovimo da se ja igram a on jadno gleda).Kako ima dvije garniture uvijek mi je problem da je jedna lokomotiva brža,druga sporija.

Pozdrav!
Stjepane ovo je ogroman ispravljač 6 A, nije ni bio namijenjen za ovo...Za 2 lokomotive je sasvim dovoljan uređaj od 0,5 A! Kod mene svi vozovi idu na istom naponu od nekih 9 V. Kontrolisanje brzine, svjetala, itd svake pojedine lokomotive na kolosijeku (ako ih ima više) se postiže samo upotrebom digitalnog sistema, gdje svaka lokomotiva ima ugrađen dekoder i svoju adresu, te kontrolerom se mora malo mozgati...
Kod mene je analogni sistem. Kod ovog sistema možeš jednu ili dvije lok tjerati sa tim ispravljačem, na kojem može biti analogni kontroler koji se dobije uz svaki start set...takvih imam četiri ili pet, naravno ne koristim ih. Obje lokomotive bi usporavale ili ubrzavale istovremeno kada ih kontrolišeš ovim analognim kontrolerom... Slika kada bude!
pozdrav..
Posavina expres
robertl
Posts: 5
Joined: Fri Mar 19, 2010 9:23 am

Re: Na mom tavanu

Post by robertl »

Uuuuuu, čovjek mora biti mentalno jak dok to sve gleda :-s Ima da sline cure
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Na mom tavanu

Post by Ćiro_bos »

Prije neki dan jedan naš forumaš torrente, exstra modelar ^:)^ mi je poklonio vagon-model za prevoz automobila. Vagon sam zakačio na jednu putničku kompoziciju i napravio malo duži video...da bi se na neki način zahvalio kolegi. Hvala kolega!
Naravno, evo i za vas malo akcije sa moga tavana, poslije zimske neaktivnosti. Na snimku će se vidjeti u pogonu mojih 8 kompozicija od 11 voznih, koje se izmjenjuju na mojoj maloj putničkoj stanici...Vidjet će se i način na koji ja zamjenjujem te kompozicije, odnosno akcija na kontrolnoj ploči i jedan kuriozitet: Kod 5 minuta i 35 sekundi snimka postoji i zvuk pravog voza, zvuk dizela 661 koji je eto, slučajno naišao pored mog stana sa 1200 tona tereta...
...pa ko voli...

http://www.youtube.com/watch?v=rsbJYgpRyoU

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Na mom tavanu

Post by damir661 »

Ćiro_bos wrote:Prije neki dan jedan naš forumaš torrente, exstra modelar ^:)^ mi je poklonio vagon-model za prevoz automobila. Vagon sam zakačio na jednu putničku kompoziciju i napravio malo duži video...da bi se na neki način zahvalio kolegi. Hvala kolega!
Naravno, evo i za vas malo akcije sa moga tavana, poslije zimske neaktivnosti. Na snimku će se vidjeti u pogonu mojih 8 kompozicija od 11 voznih, koje se izmjenjuju na mojoj maloj putničkoj stanici...Vidjet će se i način na koji ja zamjenjujem te kompozicije, odnosno akcija na kontrolnoj ploči i jedan kuriozitet: Kod 5 minuta i 35 sekundi snimka postoji i zvuk pravog voza, zvuk dizela 661 koji je eto, slučajno naišao pored mog stana sa 1200 tona tereta...
...pa ko voli...

http://www.youtube.com/watch?v=rsbJYgpRyoU

pozdrav...
Sta reciii B-) ^:)^
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Na mom tavanu

Post by 68847 »

:-o
I nikad nije bilo nesreca s ljudskim zrtvama?
^:)^
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Na mom tavanu

Post by Ćiro_bos »

68847 wrote::-o
I nikad nije bilo nesreca s ljudskim zrtvama?
^:)^
Ne, naravno!
Na mojoj maketi su ulaganja u infrastrukturu i vozna sredstva na nivou, a oko pruge živi pristojan svijet :)) :))
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply