Niskopodni Končar u Sarajevu.

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by lohner 712 »

MILCHO wrote:
lohner 712 wrote:Niskopodni tramvaj bi mogao voziti možda jedino na relaciji: Ž. stanica - Baščaršija jer će na tom potezu uskoro biti ok pruga. Pa možda i do Čengić vile, ali za dalje nisam siguran jer se i obični tramvaji toliko ljuljaju da je to za nepovjerovat......

Ovakav mi je izraz lica otkad je počela priča oko NT 2200 u Sarajevu :-w . Ko čeka taj....... se i načeka.

Inače bolje da ljudi iz Končara ne dolaze u Sarajevo jer će im se nebo okrenut kada vide stanje pruge. I kada bi to nekako prošli volio bih vidjeti trodjelni niskopodni tramvaj na linijama 2 i 1 jer dalje od Č. vile će ići teško kao što rekoh. Te linije taman odgovaraju kapacitetom za trodijelni niskopodac.
Kakav trodjelni?, Petodjelni se razvija! Mislim da će ići na 6 Ilidža-Skenderija jer teški tramvaji vjerovatno neće ići na Baščaršiju, ali možda bude i na 3 ili 5.
Vidjećemo, neka ga probaju pa ako može može, a ako nemože, može kako može.

Tramvaj je bio na testiranju u Sofiji gdje je isto pruga u lošem stanju. Tamo je bio malo podignut.
Sofija je 1000mm ali shvatio sam poentu.
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
User avatar
atlantis.
Posts: 288
Joined: Sun Oct 25, 2009 4:21 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by atlantis. »

Za ove teske/duge tramvaje je najpovoljnija linija 7 (Nedzarici-Skenderija), posto je ovdje i najgusci saobracaj, a izbjegava se i Bascarsija i Ilidza. Dvodijelne Satre mogu ici na liniju 3 (Ilidza-Bascarsija).
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by lohner 712 »

atlantis. wrote:Za ove teske/duge tramvaje je najpovoljnija linija 7 (Nedzarici-Skenderija), posto je ovdje i najgusci saobracaj, a izbjegava se i Bascarsija i Ilidza. Dvodijelne Satre mogu ici na liniju 3 (Ilidza-Bascarsija).
Ovo stoji, ali nama trebaju veliki tramvaji baš za Ilidžu i Baščaršiju jer je navjeći gradski terminal na Ilidži, a stanice na kojim uvijek makar ima po 30-50 ljudi su Hig. zavod, Banka, Baščaršija..... Ogromne su gužve na Ilidži jer kad dođe bus npr iz Hrasnice, Rakovice, Tarčina sa 100 i više putnika unutra to su već 2-3 tramvaja popunjena sjedeća mjesta, a čeka ga niz stanica do grada na kojim putnici više ulaze nego izlaze kao Stup,Nedžarići, Alipašino polje..... Treba nam što više satri 3 kojih imamo samo 3 ali četvrta je na putu, kada bi se plan modernizacije vozila k2yu ispunio do kraja bilo bi 24 satre 2, i što je mnogo važnije 12 satri 3, znači svaki drugi bi bio satra 3 na liniji 3 što bi bilo super :ympray: , ali to su samo moji pusti snovi kao i mnogih ljudi Sarajeva koji se gužvaju svakodnevno u tramvajima.

A ovo za Holande da li će ići za Čaršiju ili ne to ćemo vidjeti kada se bude napravila pruga, mislim da i dalje voziti za čaršiju :-w , mada bih lično volio da ne voze jer oštećuju prugu.
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

lohner 712 wrote:
atlantis. wrote:Za ove teske/duge tramvaje je najpovoljnija linija 7 (Nedzarici-Skenderija), posto je ovdje i najgusci saobracaj, a izbjegava se i Bascarsija i Ilidza. Dvodijelne Satre mogu ici na liniju 3 (Ilidza-Bascarsija).
Ovo stoji, ali nama trebaju veliki tramvaji baš za Ilidžu i Baščaršiju jer je navjeći gradski terminal na Ilidži, a stanice na kojim uvijek makar ima po 30-50 ljudi su Hig. zavod, Banka, Baščaršija..... Ogromne su gužve na Ilidži jer kad dođe bus npr iz Hrasnice, Rakovice, Tarčina sa 100 i više putnika unutra to su već 2-3 tramvaja popunjena sjedeća mjesta, a čeka ga niz stanica do grada na kojim putnici više ulaze nego izlaze kao Stup,Nedžarići, Alipašino polje..... Treba nam što više satri 3 kojih imamo samo 3 ali četvrta je na putu, kada bi se plan modernizacije vozila k2yu ispunio do kraja bilo bi 24 satre 2, i što je mnogo važnije 12 satri 3, znači svaki drugi bi bio satra 3 na liniji 3 što bi bilo super :ympray: , ali to su samo moji pusti snovi kao i mnogih ljudi Sarajeva koji se gužvaju svakodnevno u tramvajima.

A ovo za Holande da li će ići za Čaršiju ili ne to ćemo vidjeti kada se bude napravila pruga, mislim da i dalje voziti za čaršiju :-w , mada bih lično volio da ne voze jer oštećuju prugu.
Linija 7 kao redovna linija ne postoji već 8 godina, mada će opet privremeno biti u funkciji.

Program Satra će vjerovatno biti prekinut na 6 trodjelnih i 15 dvodjelnih, s tim da je moguće da će nekad sve Satre dobiti niskopodni dio. Ali Satra nije tema.

Ako dobijemo tog Crotrama njegov primarni zadatak će biti testiranje za potrebe Končara, i vjerovatno će ostati u Sarajevu jer nema gdje u Hrvatsku, ali će vjerovatno s vremena na vrijeme ići u druge gradove za potrebe testiranja.
Što se tiče linije, bilo bi poželjno da vozi na 3 eventualno 5 ili 6, ali vrijeme će pokazati.
mirza08
Posts: 14
Joined: Wed Dec 09, 2009 2:40 am

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by mirza08 »

mali.paja wrote:Do jeseni 2012godine u Sarajevu bi trebao provozati jedan novi niskopodni tramvaj. Končar će napraviti normalnotračni tramvaj.
Kad procitam ovakve vijesti i kad stave datum odma mozes dodati da ce to "ako" se nekad ovaj projekat uradi i realizira biti neke 2020god. Pa zar vam nije bilo dosta projekata i obecavanja oko Talgo vozova i onog niskopodnog i jos danas dan truhnu na nekim sporednim prugama.....Optimista sam sto se tice nekih vec pokrenutih projekata ali ovo prosto nevjerujem da ce se ikad ostvariti, naci ce 1001 razlog zasto to nece biti 2012..
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

mirza08 wrote:
mali.paja wrote:Do jeseni 2012godine u Sarajevu bi trebao provozati jedan novi niskopodni tramvaj. Končar će napraviti normalnotračni tramvaj.
Kad procitam ovakve vijesti i kad stave datum odma mozes dodati da ce to "ako" se nekad ovaj projekat uradi i realizira biti neke 2020god. Pa zar vam nije bilo dosta projekata i obecavanja oko Talgo vozova i onog niskopodnog i jos danas dan truhnu na nekim sporednim prugama.....Optimista sam sto se tice nekih vec pokrenutih projekata ali ovo prosto nevjerujem da ce se ikad ostvariti, naci ce 1001 razlog zasto to nece biti 2012..
U pravu si, neće biti 2012 nego kako sad stvari stoje 2013. Ali vjerovatno će sve ostati na tom jednom i pitanje je koliko će se zadržati kod nas.

Ma da ovo "naši" obećavaju i finansiraju i ja bi rekao do 2020, ali nije do nas pa se nadam da će se ovo obistiniti. Ali eto da ponovim još jednom Končaru treba mjesto gdje će testirati tramvaj za 1435mm kolosjek. Možda će ga oni ustupiti i nekom gradu u Evropskoj uniji, ali za sad se spominje Sarajevo.
User avatar
hubke
Posts: 46
Joined: Tue Jan 10, 2012 8:55 pm
Location: Ilidža-Sarajevo

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by hubke »

MILCHO wrote:
mirza08 wrote:
mali.paja wrote:Do jeseni 2012godine u Sarajevu bi trebao provozati jedan novi niskopodni tramvaj. Končar će napraviti normalnotračni tramvaj.
Kad procitam ovakve vijesti i kad stave datum odma mozes dodati da ce to "ako" se nekad ovaj projekat uradi i realizira biti neke 2020god. Pa zar vam nije bilo dosta projekata i obecavanja oko Talgo vozova i onog niskopodnog i jos danas dan truhnu na nekim sporednim prugama.....Optimista sam sto se tice nekih vec pokrenutih projekata ali ovo prosto nevjerujem da ce se ikad ostvariti, naci ce 1001 razlog zasto to nece biti 2012..
U pravu si, neće biti 2012 nego kako sad stvari stoje 2013. Ali vjerovatno će sve ostati na tom jednom i pitanje je koliko će se zadržati kod nas.

Ma da ovo "naši" obećavaju i finansiraju i ja bi rekao do 2020, ali nije do nas pa se nadam da će se ovo obistiniti. Ali eto da ponovim još jednom Končaru treba mjesto gdje će testirati tramvaj za 1435mm kolosjek. Možda će ga oni ustupiti i nekom gradu u Evropskoj uniji, ali za sad se spominje Sarajevo.
Ma mi smo nakaradan narod. Nece oni nikad testirati u Sarajevu jer ce ga poslije testiranja moci komotno na otpad poslati. Ako zele da ga testiraju "ugrubo" to ce uciniti na zeljeznickoj pruzi a za detalje odabrace Bec ili Bratislavu. Jedino ludjak bi takav jedan proizvod stavio na nasu prugu.
:D
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

Bio je Crotram i u Sofiji gdje pruga nije puno bolja od Sarajeva. Zbog tamošnje loše pruge su mu podesili vješanje na najveću visinu.
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

Juče prilikom otvaranja pruge Baščaršija-Marijin dvor ministar Lulić je izjavio da će se potruditi da što prije nabave bar jedan petodjelni tramvaj. Što ide u prilog teoriji da bi u narednih godinu dana jedan NT2200 mogao biti u Sarajevu.
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

Na zeljeznice.net sam dobio odgovor da je ovo je obustavljeno prije par mjeseci jer Končar zbog nekih nenaplaćenih potraživanja nije imao dovoljno sredstava da završi projekat koji je trebao biti realizovan do Septembra (trebao je biti izložen na Innotransu u Berlinu, i potom prebačen u sarajevo). Nezna se kad će se nastaviti ali nadam se što prije.
Tip je trebao nositi oznaku 2400 i kako sam pretpostavljao baza bi mu bila Sarajevo s tim da bi po potrebi išao na testiranja u druge gradove.
Post Reply