Niskopodni Končar u Sarajevu.

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

2008 je bila aktuelna priča da Končar pravi prototip za Sarajevo, koji je Končar bio spreman i donirati a čak se pričalo i o proizvodnji Crotrama u pogonima GRAS-a, ali od svega se odustalo. Navodno tada Crotram nebi zadovoljavao sve tehničke uslove za Sarajevo. (Moguče je da petodjelni nebi mogao proći kroz okretnicu na Ilidži kao što nemože ni KT8D5)
http://stara.oslobodjenje.ba/index.php? ... &Itemid=48

Dali je taj nerealizovani prototip trebao biti trodjelni ili petodjelni, i dali se šta u međuvremenu promjenilo to neznam.

Koliko znam Crotram je sa tramvajem za metarski kolosjek neuspješno konkurisao u više gradova, i moguće je da žele povećati šanse proizvodnjom tramvaja za normalni kolosjek, a mislim da im je najlakše da ga testiraju u Sarajevu, i da tu otklone eventualne nedostatke, prije nego što ga ponude potencijalnom kupcu na testiranje, a za tu svrhu može poslužiti i linija 5 ako već nemože 3.
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

mali.paja wrote:Do jeseni 2012godine u Sarajevu bi trebao provozati jedan novi niskopodni tramvaj. Končar će napraviti normalnotračni tramvaj.
mali.paja wrote:Informacija je pouzdana. Neke male probleme bi trebalo rješiti u Sarajevu. Za sada samo toliko.
Ministar Lulić je u gostovanju u "Sarajevskoj hronici" nešto spominjao saradnju sa ZET-om i Končarom.

Jedan od osnovnih problema zbog kojih Sarajevo nije dobilo Crotram na probu 2008 je stanje pruge, pogotovo od Baščaršije do Marin dvora.
Kazao je da će se potruditi da nakon rekonstrukcije pruge Sarajevo dobije taj tramvaj.

Moje mišljenje je da bi baza tog tramvaja bilo Sarajevo, ali da bi s vremena na vrijeme išao na probe u druge gradove koji imaju normalni kolosjek.
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by vozic »

MILCHO wrote:
mali.paja wrote:Do jeseni 2012godine u Sarajevu bi trebao provozati jedan novi niskopodni tramvaj. Končar će napraviti normalnotračni tramvaj.
mali.paja wrote:Informacija je pouzdana. Neke male probleme bi trebalo rješiti u Sarajevu. Za sada samo toliko.
Ministar Lulić je u gostovanju u "Sarajevskoj hronici" nešto spominjao saradnju sa ZET-om i Končarom.

Jedan od osnovnih problema zbog kojih Sarajevo nije dobilo Crotram na probu 2008 je stanje pruge, pogotovo od Baščaršije do Marin dvora.
Kazao je da će se potruditi da nakon rekonstrukcije pruge Sarajevo dobije taj tramvaj.

Moje mišljenje je da bi baza tog tramvaja bilo Sarajevo, ali da bi s vremena na vrijeme išao na probe u druge gradove koji imaju normalni kolosjek.

Pa zar kod nas nije normalna tramvajska pruga? Osim naravno ono na ilidzi bol je gledati kako se s mukom bilo koji tramvaj okrece ondje :((
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

vozic wrote:
MILCHO wrote:
mali.paja wrote:
Ministar Lulić je u gostovanju u "Sarajevskoj hronici" nešto spominjao saradnju sa ZET-om i Končarom.

Jedan od osnovnih problema zbog kojih Sarajevo nije dobilo Crotram na probu 2008 je stanje pruge, pogotovo od Baščaršije do Marin dvora.
Kazao je da će se potruditi da nakon rekonstrukcije pruge Sarajevo dobije taj tramvaj.

Moje mišljenje je da bi baza tog tramvaja bilo Sarajevo, ali da bi s vremena na vrijeme išao na probe u druge gradove koji imaju normalni kolosjek.

Pa zar kod nas nije normalna tramvajska pruga? Osim naravno ono na ilidzi bol je gledati kako se s mukom bilo koji tramvaj okrece ondje :((
Jeste normalna, a pravljenje tramvaja za normalni kolosjek povećalo bi šanse za izvoz Crotramu koji zasad ima samo tramvaje za uski kolosjek.

Što se tiče okretnice na Ilidži to je pravljeno za Vašingtonce. Nažalost nema prostora da se to izmjeni kao što se izmjenilo na Čengić vili i Nedžarićima i jedini lijek za to je Hrasnica, a mnogo će mutne vode proteći dok dočekamo da se tramvaj okrene u Hrasnici.
dresdener
Posts: 17
Joined: Fri Feb 05, 2010 1:50 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by dresdener »

MILCHO wrote:2008 je bila aktuelna priča da Končar pravi prototip za Sarajevo, koji je Končar bio spreman i donirati a čak se pričalo i o proizvodnji Crotrama u pogonima GRAS-a, ali od svega se odustalo. Navodno tada Crotram nebi zadovoljavao sve tehničke uslove za Sarajevo. (Moguče je da petodjelni nebi mogao proći kroz okretnicu na Ilidži kao što nemože ni KT8D5)
http://stara.oslobodjenje.ba/index.php? ... &Itemid=48

Dali je taj nerealizovani prototip trebao biti trodjelni ili petodjelni, i dali se šta u međuvremenu promjenilo to neznam.

Koliko znam Crotram je sa tramvajem za metarski kolosjek neuspješno konkurisao u više gradova, i moguće je da žele povećati šanse proizvodnjom tramvaja za normalni kolosjek, a mislim da im je najlakše da ga testiraju u Sarajevu, i da tu otklone eventualne nedostatke, prije nego što ga ponude potencijalnom kupcu na testiranje, a za tu svrhu može poslužiti i linija 5 ako već nemože 3.
Priča o CROTRAM-u u Sarajevu je sasvim nerealna. Ukoliko bi Končar napravio prototip niskospodnog tramvaja za normalni kolosijek i slao bi ga u Sarajevo onda samo iz tog razloga da se totalno uništi već prilikom prve vožnje. Čitava pruga od Ilidže do Marindvora je u katastrofalnom stanju, koliko sam primjetio ne odgovara niti vertikalna i horizontalna geometrija šina, šta šina, nažalost umjesto šina to je tenkodrom. Sada počinju uz veliku reklamu rekonstrukciju dionice Baščaršija-Marindvor ali koliko sam vidio već se pojavljuju oštećenja one najnovije dionice od Skenderije do Baščaršije (razvalene ploće na šahtama za odvod kišne vode i blata iz žljebova tračnica, pukla izolacija pored šina itd.). Činjenica da su u šesdesetim vozili tramvaji u Sarajevu brzinom 50 km za sat zvuči danas kao sci-fi.

Šta se tiče okretaljke na Ilidži, prema Google maps iznosi radius krivine oko 22 m što bi trebalo biti dovoljno i za niskospodne tramvaje (naprimjer niskospodni češki tramvaj Škoda 15T namijenjen je za najmanji radius krivine 20 m). Češki tramvaji T3 i K2 su mogli voziti kroz ovu krivinu bez problema, iznimka je trodijelni tip KT8D5, koji zahtjeva min. 25 m radius. Zato su ovi tramvaji uvijek korišteni samo na liniji broj 5. Teoretski bi ovaj trodijelni tramvaj mogao voziti na Ilidžu,jer tehnički parametri dozvoljavaju minimalan radius 20 m, ali najbolje bez putnika (neopterećeno vozilo) i na dobrim šinama - stvarni problem jeste stanje pruge. To su dva povezani problemi, loša pruga uništava tramvaje i tramvaji sa oštećenim postoljima sve više uništavaju već tako devastirane šine... rekli su mi majstori u GRAS-u kako se najčešće popravljaju jadne SATRE jer imaju više "finih" komponenta nego stari K2 tip i svaka vožnja na Ilidžu znači njihovo oštećenje...
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by igorailwayman »

Priča oko prototipa Končarevog normalnokolosječnog tramvaja za Sarajevo je istinita. Končar trenutno razvija tramvaj normalnog kolosijeka i u toku naredne godine bi trebao stići u Sarajevo. Ovdje bi se obavila promotivna voznja i sva testiranja i u suradnji s GRAS-om tramvaj bi vozio na relaciji Ilidža-Baščaršija.

Končar do sada nije razvijao tramvaja normalnog kolosjeka. Ovo bi im bio prvi takav tramvaj koji bi vozio po Sarajevu i ujedno bio referenca Končaru za daljnju proizvodnju i eventualno narudžbu tramvaja.
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by igorailwayman »

Da i to bi bio petodijelni niskopodni tramvaj
dresdener
Posts: 17
Joined: Fri Feb 05, 2010 1:50 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by dresdener »

igorailwayman wrote:Priča oko prototipa Končarevog normalnokolosječnog tramvaja za Sarajevo je istinita. Končar trenutno razvija tramvaj normalnog kolosijeka i u toku naredne godine bi trebao stići u Sarajevo. Ovdje bi se obavila promotivna voznja i sva testiranja i u suradnji s GRAS-om tramvaj bi vozio na relaciji Ilidža-Baščaršija.

Končar do sada nije razvijao tramvaja normalnog kolosjeka. Ovo bi im bio prvi takav tramvaj koji bi vozio po Sarajevu i ujedno bio referenca Končaru za daljnju proizvodnju i eventualno narudžbu tramvaja.
Zdravo Igore, hvala na informaciji! Jao jao... Crotram mi je super, kao putniku mi je deset puta udobniji nego recimo Combino ili češki "Porsche" Škoda 14T, ali jesu li Končarevci uopće vidjeli sarajevske šine? Moderan niskospodni tramvaj može na ovom voziti maks. brzinom do 10 km za sat... :(
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by lohner 712 »

Niskopodni tramvaj bi mogao voziti možda jedino na relaciji: Ž. stanica - Baščaršija jer će na tom potezu uskoro biti ok pruga. Pa možda i do Čengić vile, ali za dalje nisam siguran jer se i obični tramvaji toliko ljuljaju da je to za nepovjerovat......

Ovakav mi je izraz lica otkad je počela priča oko NT 2200 u Sarajevu :-w . Ko čeka taj....... se i načeka.

Inače bolje da ljudi iz Končara ne dolaze u Sarajevo jer će im se nebo okrenut kada vide stanje pruge. I kada bi to nekako prošli volio bih vidjeti trodjelni niskopodni tramvaj na linijama 2 i 1 jer dalje od Č. vile će ići teško kao što rekoh. Te linije taman odgovaraju kapacitetom za trodijelni niskopodac.
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Niskopodni Končar u Sarajevu.

Post by MILCHO »

lohner 712 wrote:Niskopodni tramvaj bi mogao voziti možda jedino na relaciji: Ž. stanica - Baščaršija jer će na tom potezu uskoro biti ok pruga. Pa možda i do Čengić vile, ali za dalje nisam siguran jer se i obični tramvaji toliko ljuljaju da je to za nepovjerovat......

Ovakav mi je izraz lica otkad je počela priča oko NT 2200 u Sarajevu :-w . Ko čeka taj....... se i načeka.

Inače bolje da ljudi iz Končara ne dolaze u Sarajevo jer će im se nebo okrenut kada vide stanje pruge. I kada bi to nekako prošli volio bih vidjeti trodjelni niskopodni tramvaj na linijama 2 i 1 jer dalje od Č. vile će ići teško kao što rekoh. Te linije taman odgovaraju kapacitetom za trodijelni niskopodac.
Kakav trodjelni?, Petodjelni se razvija! Mislim da će ići na 6 Ilidža-Skenderija jer teški tramvaji vjerovatno neće ići na Baščaršiju, ali možda bude i na 3 ili 5.
Vidjećemo, neka ga probaju pa ako može može, a ako nemože, može kako može.

Tramvaj je bio na testiranju u Sofiji gdje je isto pruga u lošem stanju. Tamo je bio malo podignut.
Post Reply