Kvarovi i oštećenja tramvaja

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by lohner 712 »

Da ne bismo gušili temu "Tramvaji u Sarajevu" evo tema samo za kvarove.

-g.b. 503 zaledili displeyi. Displeyi su kopletno "žuti", dakle sve one "ćelije flip-dot" displeya su aktivne i rade i ledice iza njih. Ugurane one "nove" table kao kod kt8d5 sa brojem 3 ispred displeya i naprijed i bočno.
-g.b. 501 na radi rasvjeta displeya, isto ima tu "novu" tablu naprijed.
-g.b. 509 je imao stalno problema sa displeyima ali sad osim što pokazuju ispravno liniju i njihova rasvjeta je proradila.
-g.b. 508 negdje zakačio branikom naprijeda pa pola one plastike fali.
-g.b. 502 isto oštećenje kao i 508 ali samo na zadnjem braniku.
-g.b. 510 ostao u kvaru oko 14:55 na Otoci, šlepao ga 257.
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
ubrzani
Posts: 140
Joined: Thu Apr 29, 2010 7:53 am

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by ubrzani »

U 508 displej pogrešno pokazuje od Malte do Vječnice i onda za Baščaršiju ispravno pokaže. Može li biti da je vezan na prva vrata pa kad na Č. Vili kod dispečera otvaraju da poremeti. Meni se čini da na Vječnici nije otvarao prednja vrata i da je to "popravilo" stanje na displeju.
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by lohner 712 »

Displeyi nemaju ama baš nikakve veze sa otvaranjem vrata i dispečerom, ne znam odakle ti to?! :-\

Je li to unutrašnji displey ili vanjski?
Unutrašni crveni displeyi pokazuje koje je slijedeće stajalište, međutim ako to vozač ne mijenja onda npr. možeš bit na Baščaršiji, a pisaće Socijalno... sve je to do vozača i da li će on to promijeniti na centralnom računalu u svojoj kabini. Vanjski displeyi poakzuju smijer u kojem se tramvaj kreće. Kada dođe na Ilidžu vozač je dužan ukucati šifru 05 što znači da će se na displeyu ispisati 3 Baščaršija, a kada dođe na Vijećnicu dužan je kucati šifru 06, što znači da će na displeyu pisati 3 Ilidža. Dakle ni to nema veze sa vratima. Međutim ima lijenih vozača koji doslovno neće da mrdnu ni prstom pa jednostavno ne mijenjaju ni unutrašnje ni vanjske displeye već samo voze. Pa tako i kada se tramvaj kreće ka Ilidži piše Baščaršija i obrnuto ili je slijedeća stanica pogrešna. Naravno i displeyi zaštekaju, što im je u "naravi" Kod 510 šteka displey redovito ali se otkoči, a za ostale greške na dipleyima imaš moj post niže.

Znači ni dispečer, a ni vrata nisu vezana sa dipleyima. Imaju dva ekrana u kabini jedan je touch screen i putem njega se mijenjaju vanjski displeyi, a drugi je sa led ekrančićem i tipkama i na njemu se mijenja unutrašnji displey. ;)
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
ubrzani
Posts: 140
Joined: Thu Apr 29, 2010 7:53 am

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by ubrzani »

Pitao sam može li biti ta veza sa vratima jer nekad ranije sam išao od A. polja i displej je uredno pokazivao stanice sve do Č. Vile a nakon toga pogrešno /jedna unaprijed/ i razmišljam o vezi s vratima jer se u dva tramvaja pojavi ista greška na istom mjestu. Dispečer je spomenut kao mjesto otvaranja vrata /između semafora i tr. stanice Č. vila/a znam da on i displej nemaju veze.
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by lohner 712 »

Shvatam, a da li se vozač promijenio, tj da li je bila zamjena smjena? Ako jeste možda je vozač koji je završio smjenu već prebacio na Čengić vila, a onaj koji je ušao ne gledajući samo pritisnuo još jednu naprijed i tako je stalno išlo po jednu ispred?
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
User avatar
hubke
Posts: 46
Joined: Tue Jan 10, 2012 8:55 pm
Location: Ilidža-Sarajevo

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by hubke »

lohner 712 wrote:Displeyi nemaju ama baš nikakve veze sa otvaranjem vrata i dispečerom, ne znam odakle ti to?! :-\

Je li to unutrašnji displey ili vanjski?
Unutrašni crveni displeyi pokazuje koje je slijedeće stajalište, međutim ako to vozač ne mijenja onda npr. možeš bit na Baščaršiji, a pisaće Socijalno... sve je to do vozača i da li će on to promijeniti na centralnom računalu u svojoj kabini. Vanjski displeyi poakzuju smijer u kojem se tramvaj kreće. Kada dođe na Ilidžu vozač je dužan ukucati šifru 05 što znači da će se na displeyu ispisati 3 Baščaršija, a kada dođe na Vijećnicu dužan je kucati šifru 06, što znači da će na displeyu pisati 3 Ilidža. Dakle ni to nema veze sa vratima. Međutim ima lijenih vozača koji doslovno neće da mrdnu ni prstom pa jednostavno ne mijenjaju ni unutrašnje ni vanjske displeye već samo voze. Pa tako i kada se tramvaj kreće ka Ilidži piše Baščaršija i obrnuto ili je slijedeća stanica pogrešna. Naravno i displeyi zaštekaju, što im je u "naravi" Kod 510 šteka displey redovito ali se otkoči, a za ostale greške na dipleyima imaš moj post niže.

Znači ni dispečer, a ni vrata nisu vezana sa dipleyima. Imaju dva ekrana u kabini jedan je touch screen i putem njega se mijenjaju vanjski displeyi, a drugi je sa led ekrančićem i tipkama i na njemu se mijenja unutrašnji displey. ;)
Ovo nije tacno. Ja sam 2009. radio na Satri 510 i programirao sa im racunala (ustvari ubacivao vec gotov software). Unutrasnji display-i imaju veze sa vratima. Naime kad se zatvore 2.3. i 4. vrata tada display automatski prebaci na narednu stanicu. Sto se kabine tice tu ama bas nista nema na touch screen. Vanjski displayi su sinhronizovani sa unutrasnjim (tako je bilo kad su novi) i kad doddje na carsiju automatski se prebaci Ilidza i obratno :)
:D
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by lohner 712 »

Image
To nije tačno, možda postoji takav program ali on nije aktivan.
Danas sam se vozio u 505 i stajao sam kod kabine, svaki put kada je vozač zatvorio vrata i krenuo ništa se na displeyu nije promijenilo. Na pola puta između stanice je pritisnuo tipku sa strelicom ka gore i unutrašnji displeyi su se promijenili.Ta tipka se nalazi na onoj tastaturi desno na komandnom pultu. Takav program se ne koristi, možda je instaliran ali nije u upotrebi. Vanjski i unutrašni displeyi nisu sinhronizovani, ili se opet ta mogućnost ne koristi, XY puta se zna dogoditi da se tramvaj kreće ka Ilidži, a da piše Baščaršija i XY puta se zna desiti da se vrata "36" puta otvore i zatvore, a na unutrašnjem displeyu piše ista stanica. Što se tiče touch screena, to sam pogriješio, danas sam se i sam uvjerio, naime taj centralni ekran ima neke opcije na sebi prikazane pa sam pomislio da je dodrni, ali nije, pokraj njega imaju i zasebne tipke. Inače unutrašnji i vanjski displeyi nisu povezani i zbog još jedne stvari jer evo danas u 601 unutra nisu radili displeyi, a vani su ok pokazivali smjer i to je vozač ukucavanjem šifre mijenjao smjer. Ti još bolje znaš ako si programirao da su šifre 01 i 02 za liniju 1, šifre 03 i 04 za lin 2 itd... itd...
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
User avatar
hubke
Posts: 46
Joined: Tue Jan 10, 2012 8:55 pm
Location: Ilidža-Sarajevo

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by hubke »

lohner 712 wrote:Image
To nije tačno, možda postoji takav program ali on nije aktivan.
Danas sam se vozio u 505 i stajao sam kod kabine, svaki put kada je vozač zatvorio vrata i krenuo ništa se na displeyu nije promijenilo. Na pola puta između stanice je pritisnuo tipku sa strelicom ka gore i unutrašnji displeyi su se promijenili.Ta tipka se nalazi na onoj tastaturi desno na komandnom pultu. Takav program se ne koristi, možda je instaliran ali nije u upotrebi. Vanjski i unutrašni displeyi nisu sinhronizovani, ili se opet ta mogućnost ne koristi, XY puta se zna dogoditi da se tramvaj kreće ka Ilidži, a da piše Baščaršija i XY puta se zna desiti da se vrata "36" puta otvore i zatvore, a na unutrašnjem displeyu piše ista stanica. Što se tiče touch screena, to sam pogriješio, danas sam se i sam uvjerio, naime taj centralni ekran ima neke opcije na sebi prikazane pa sam pomislio da je dodrni, ali nije, pokraj njega imaju i zasebne tipke. Inače unutrašnji i vanjski displeyi nisu povezani i zbog još jedne stvari jer evo danas u 601 unutra nisu radili displeyi, a vani su ok pokazivali smjer i to je vozač ukucavanjem šifre mijenjao smjer. Ti još bolje znaš ako si programirao da su šifre 01 i 02 za liniju 1, šifre 03 i 04 za lin 2 itd... itd...
Ma dobro kazem samo da postoji sve instalirano i podeseno. Sad sto se to ne koristi ne znam. Ustvari znam. Ne mozes ti seljaka nauciti kako da koristi "komfjutor" i kako pravilno da ga ukljuci, podesi i sl. 99% vozaca nikad nije pritisnulo tipku na tastaturi a o ostalom da i ne pricam. Ugl., SATRA su vrhunska vozila medjutim GRAS ih ne odrzava, napravio štale od njih. Nisu vandali krivi. Ima vandala i u HR ali tamo ni jedne sare nema. Umjesto da su uveli video nazor i unajmili zastitarsku agenciju da odrzava red i mir u vozilima oni bacaju novac na popravke, farbanja i sl i opet je sve unisteno. Agencija i VN su puno jeftiniji od popravaka ali ti pricao ili vo rikao isto ti ga dodje. Koliko imaju radnika viška, da su ih sve poslali na vraca na obuku za zastitare ustedjeli bi puno novca ovako stecaj im ne gine...
:D
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by lohner 712 »

Sve se slažem....
Kakve su satre sad.... ko da su 20 godina stari..... :ymsick:
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Kvarovi i oštećenja tramvaja

Post by lohner 712 »

lohner 712 wrote: -g.b. 503 zaledili displeyi. Displeyi su kopletno "žuti", dakle sve one "ćelije flip-dot" displeya su aktivne i rade i ledice iza njih. Ugurane one "nove" table kao kod kt8d5 sa brojem 3 ispred displeya i naprijed i bočno.
Sada pola displeya pokazuje Za Re..... i onda je pola displeya "žuto"
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
Post Reply