Tramvajska infrastruktura

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Tramvajska infrastruktura

Post by Bo Bo »

Otvaram ovu temu prije svega da bi smo mogli stavljati fotkice svega onog što se nalazi uz tramvajsku prugu, te diskutovati o postojećoj infrastrukturi. Za početak nekoliko fotki skretnica, kontaktne mreže te semofora koji regulišu promet.

Image
Image
Image
Image
Image
Image

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by admin »

Image
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by vozic »

imam jedno pitanje, da li izvrsena neka rekonstrukcija pruge između 2000 do 2002 g. ja se ko nesto sjecam vecih radova na dionici cengic vila-ilidza, da li sam u pravu ili se pogresno sjecam.

ako jeste uradzeno boze sacuvaj tramvaj se trese gore-dole-desno-lijevo ko da je offroad utrka
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by Bo Bo »

vozic wrote:imam jedno pitanje, da li izvrsena neka rekonstrukcija pruge između 2000 do 2002 g. ja se ko nesto sjecam vecih radova na dionici cengic vila-ilidza, da li sam u pravu ili se pogresno sjecam.

ako jeste uradzeno boze sacuvaj tramvaj se trese gore-dole-desno-lijevo ko da je offroad utrka
U pomenutom periodu rađen je remont šina od M. Dvora do Baš Čaršije. To je jedini potez koji je urađen, a svake godine krpe se rupe duž puta, ali to je jako slabo. Takođe urađeni su raskrsnice u Nedžarićima i kraj RTV doma.

Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by vozic »

kad ce vise popraviti skretnicu na skenderiji, vozim se tramvajem svaki dan tuda i trenutno tramvaji se dobro potresu pa cak vinu zrak garantujem bice nezgode uskoro ako to ne poprave.
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by MILCHO »

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... -junu.html

otpuna rekonstrukcija tramvajske pruge od Baščaršije do Marindvora počinje u junu, saznajemo od premijera Fikreta Musića. Iako se radi o milionskom projektu, Vlada KS će, prema Musićevim riječima, s izvođačima radova pokušati dogovoriti da se finansiranje prenese i na sljedeću godinu.

- Imamo određena sredstva da počnemo s radovima. Urađena je privremena sanacija koja će držati dva mjeseca. Onda je planirano da se zamijeni kompletna podloga na koju će doći nova pruga. Trebala bi izgledati kao pruga koja je urađena uz Miljacku - kaže Musić.

Inače, prema informacijama iz GRAS-a, ovaj dio pruge nije mijenjan već 35 godina i najkritičniji je. Musić je dodao i da uskoro planiraju obnoviti ulicu Ante Babića od Mojmila prema Dobrinji kuda ide trolejbus.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by 441-905 »

MILCHO wrote:http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... -junu.html
otpuna rekonstrukcija tramvajske pruge od Baščaršije do Marindvora počinje u junu ....
Bilo bi izuzetno dobro da se to ove godine sanira, mada nisam veliki optimista. Zna li možda neko zbog čega ostali Amsterdamci još ne voze?
Remiza je puna pomenutih.
MILCHO
Posts: 124
Joined: Mon Jan 03, 2011 12:25 pm

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by MILCHO »

Biće rekonstrukcija sigurno.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... rnija.html

Nakon što smo prije dva dana objavili da će u junu započeti rekonstrukcija tramvajske pruge od Baščaršije do Marindvora koju će finansirati Vlada KS, iz GRAS-a su nam potvrdili da je riječ o nastavku projekta koji je rađen 2005. godine. Tada je obnovljena pruga na potezu Marindvor - Vijećnica - Stara pravoslavna crkva na Baščaršiji.

Izvršna direktorica za tehniku i održavanje u GRAS-u Minka Salkanović kaže da rekonstrukcija podrazumijeva popravku armirano-betonskih ploča na koje se oslanjaju šine, zamjenu šina te kvalitetnu elastičnu vezu između šina i podloge.

- Saobraćajnica od Stare pravoslavne crkve do Vječne vatre veoma je uska i frekventna, pa će u vrijeme radova na tom dijelu biti i najveće gužve. Već od Vječne vatre stanje je mnogo bolje jer je cesta šira. Ovim projektom dugoročno bi se riješilo propadanje asfalta gdje je tramvajska pruga. Smanjila bi se buka u gradu, tramvaji bi mogli brže voziti, a udobost i sigurnost putnika bila bi veća - objašnjava Salkanović.

Profesor na predmetu Javni gradski saobraćaj dr. Mustafa Mehanović mišljenja je da prugu treba rekonstruirati prema standardima koji odgovaraju lakošinskom sistemu. Tako bi se stvarali uvjeti za transformaciju teškog tramvaja u lakošinski sistem.

Oslanjanje šina

- To podrazumijeva kvalitetno rješenje oslanjanja šina sa što manjim vibracijama i bukom zbog objekata u blizini pruge. Poželjno je tehničko rješenje kontinuiranog elastičnog oslanjanja s podlijevanjem šina. Sanacija ploča do Higijenskog zavoda, odvod vode iz žlijeba šine, kvalitetno rješenje pješačkih prijelaza i skretnice samo je dio onoga o čemu treba voditi računa - kaže Mehanović.

Ne zna se još koliko će koštati

- Pošto u ovom trenutku ne znamo u kakvom je stanju nosiva armirano-betonska ploča, ne možemo reći treba li je iznova raditi ili samo izvršiti reparaciju. Od toga će zavisiti i stvarna cijena ovog projekta. Izgradnjom pruge eliminirat će se i štetni utjecaj koji je ona do sada imala na tramvaje - dodaje Salkanović.
eddielexx
Posts: 98
Joined: Mon Feb 22, 2010 7:45 pm

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by eddielexx »

Šta se dešava sa 6icom? I zašto struje stalno nestaje :S
xD i da, Ilidža je odron, danas tramvaji stružu, uši mi probili, i satre i česi i bečlije, a amsterdamci najgore, nepodnošljivo.
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Re: Tramvajska infrastruktura

Post by vozic »

eddielexx wrote:Šta se dešava sa 6icom? I zašto struje stalno nestaje :S
xD i da, Ilidža je odron, danas tramvaji stružu, uši mi probili, i satre i česi i bečlije, a amsterdamci najgore, nepodnošljivo.
jarane sestica ne vozi vec duze vrijeme nema tih popravki na skretnici a svi ostali muku muce da pređu preko te pomenute skretnice danas pogledah malo blize taj dio boze sacuvaj isprekidane sine sad znam zasto usporavaju na tom dijelu.

struzu zato sto je neki manijak napravio usku krivinu, ja se i dan danas cudim kako sinsko vozilo moze napraviti tako ostar okret .

to za rekonstrukciju je super, na onom djelu gdje je vec napravljena ama nema nimalo drmanja, vibracija a ni buke med za usi i tijelo

a to za amsterdamce sam primjetio, skoro pa ih nema ubacili su sve stare tramvaje i sve satre ali nigdje amsterdamaca. sta li se desilo da ih ne koriste vise :-ss
Post Reply