Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Tramvaji koji su u sarajevu od 1960 godine
tramvaj narcis
Posts: 60
Joined: Sat Oct 15, 2011 2:00 pm

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by tramvaj narcis »

Veliki pozdrav svima,

Ja sam Narcis i prije 4-5 godina sam prvi put posjetio Sarajevo. Tad sam vidio da su Sarajevski
tramvaji u jako losem stanju. Bio sam zaprepasten.
Moja prica je mozda za drugu temu ali ukratko bi volio da kazem da sam 2009 u saradnji sa Grasom
i mojom firmom (GVB Amsterdam) uspio regulisati donaciju 16 Linker Hoffman Busch (LHB) tramvaja
za Sarajevo. Za dva razloga;
1. Sarajlijama pruziti komforniji i ljepsi tramvajski prevoz
2. Gras-u pomoci jer im je vozni park u kriticnom stanju

Nisam glasnogovornik Grasa ali moram vam reci da su u toj firmi svi radnici koje ja poznajem ucinili
i jos uvijek cine sve da bi eksploatacija prosla bez problema. Kad sam ja sa delegacijom iz Amsterdama
boravio u remizi Alipasino Polje bio sam zaprepasten kad sam vidio da radnici tamo cak nemaju ni pravog
alata a kamo li rezervne dijelove za odrzavanje tako ipak velikog voznog parka.
A da ne govorim o njihovim neredovnim platama...

Veliki je problem sto Gras-u niko ziv ne pomaze. Iz grada/kantona bi trebali mnogo vise novaca uloziti
za jedan dobar, efikasan i lijep javni saobracaj kao na primjer u Zagrebu.

Ja sam ucinio sto sam mogao i jos uvijek smo iz Amsterdama u kontaktu sa Alipasinim Poljem ali
prava pomoc treba da dodje iznutra.
Meni je drago na ovom forumu vidjeti da u Bosni ima talentovanih ljudi i to mi daje nadu da ce u skoroj
buducnosti ipak biti bolje.
Veliki pozdrav svima.
Narcis
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by lohner 712 »

Danas:

1-237,266
3-511,510,507,502,501,212,209,202,201...
4-288,217
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
[email protected]
Posts: 65
Joined: Mon Mar 08, 2010 6:34 pm

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by [email protected] »

Dragi Narcise, hvala ti puno na trudu! Da znas da su ti obicni gradjani (kojih se tvoj trud najvise i dotice) zahvalni! :ymhug:
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by lohner 712 »

ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
tramvaj narcis
Posts: 60
Joined: Sat Oct 15, 2011 2:00 pm

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by tramvaj narcis »

Sav snjeg ovog svijeta je momentalno u Sarajevu i neki tramvaji su u gradu bili zaglavljeni.
Ima li ko koju snjeznu sliku?
Hvala :)
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by Bo Bo »

tramvaj narcis wrote:Sav snjeg ovog svijeta je momentalno u Sarajevu i neki tramvaji su u gradu bili zaglavljeni.
Ima li ko koju snjeznu sliku?
Hvala :)
Tramvaji su u toku jučerašnjeg dana skloljeni sa šina i vraćeni u remizu. Tramvajski saobraćaj u Sarajevu još uvjek nije u funkciji, a kad bi mogao krenuti teško je reći. Juče se čistila puga od Marin Dvora do Otoke Meander u pravcu Ilidže.

Pored uopslenih u Grasu rasčišćavanju su pomogli vojnici Turskog bataljna eufora. Danas u popodnevnim satima radnici su se probili do Čengić Vile sa čišćenjem šina u pravcu čaršije.
Image
User avatar
lohner 712
Posts: 286
Joined: Sat Dec 17, 2011 9:15 pm
Location: Sarajevo - Novi grad

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by lohner 712 »

Tramvaji nisu skonjeni u remizu jučer već tek danas, možda još nisu stigli u remizu.
ImageImage
Što moraš da znaš kod idu svi tužni svi nesretni,što moraš da znaš kuda idu sa duše teška bremena,što moraš da znaš... http://www.youtube.com/watch?v=DYsNocMGvSM
tramvaj narcis
Posts: 60
Joined: Sat Oct 15, 2011 2:00 pm

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by tramvaj narcis »

Pratim vijesti i cudim se slikama koje su skoro nevjerovatne. Pogotovo sa prugom
prema Konjicu. Volio bih dozivjeti toliki snjeg a na drugu stranu mogu razumijeti
da su problemi ogromni.

Zelim svima koji su u snjeznoj regiji Bosne puno uspjeha i srece narednih dana. Pazite se!
vozic
Posts: 59
Joined: Tue Nov 30, 2010 4:00 am

Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by vozic »

Vozdra nisam se dugo javio ali eto sad su vanredne okolnosti evo nekoliko informacija povodom tramvajskog saobracaja.
Prekjucer (Nedelja) i jucer (ponedeljak) intenzivno se radilo na ciscenju tracnica koje su pod velikom kolicinom snjega, vecina tramvaja je zaglavila na potezu od marijind dvora do bascarsije pa natrag do marijin dvora, tokom noci izmedju petka i subote su zapeli na "asfaltu" i nekoliko putnika je prespavalo u tramvajima tokom te noci, od subote a posebno u nedelju i ponedeljak su intenzivirani pokusaji vracanja tramvajskog saobracaja u promet uz pomoc Turskog bataljona EUFORA. studenata, KJKP RAD i radnika grasa. Trenutno stanje je da je potez Marijin dvor- barscarsija-marijin dvor ociscen i potez od marijin dvor - remiza ociscen, remiza do vjerovatno marijin dvora je takodjer ociscen tokom kasnih sati u ponedeljak siguran nisam posto sam nije bilo novih informacija a specijalna grtalica je bila na pofalicima u 19.00 sati.
Za ocekivati je da ce sutra ujutru proraditi tramvaj (ili tokom dana) ali skraceno samo linija C.vila do barscarsije i natrag posto od remize prema ilidzi i natrag jos nije ni poceto ciscenje. Nazalost nadlezni za ovu akciju ciscenja su veoma zakazali, i to jos u petak su zakazali kad je poceo ovaj snijeg, umjesto da povuku sve tramvaje osim njih 4 + tramvaj-grtalicu koji su trebali prazni voziti cijelu noc da sprijece talozenje velikih masa snijega gras je odlucio da je sve normalno i to je rezultiralo velikim brojem zaglavljenih tramvaja. Cak su uspjeli napraviti veliku veliku gresku prilikom akcije ciscenja, naime na vec veliki snjeg na stajalistima su nabacali jos mnogo mnogo mnogo vise snjega na stajalista (do 3 metra visine) i tako onemogucili utovar i istovar putnika na stajalistima, jedina mogucnost za utovar-istovar putnika je da tramvaji i ljudi stanu na sred vrlo prometnih raskrsnica rizikujuci sudare i ozljede.
Tako da nisam siguran da li ce tramvaji ustvari i moci raditi sutra posto za ciscenje tih stajaliasta su potrebne velike masine (bageri i kamioni) za prekrcavanje snjega u kamione i bacanje u rijeku miljacku a posto je vanredna situacija te masine su potrebne na drugim vaznijim mjestima.

Takodjer da dodam jendu cinjenicu da gras ima 600 radnika koji su tehnoloski visak, a samo 200 ih je radilo na ciscenju, ostali se nisu pojavili na poslu pod izgovorom da nemogu stici.
A direktor grasa je napravio jadnu izjavu na hayat tv'u da radnici nemaju zdravstveno osiguranje pa ih zato ne smije previse umarati da se ne podigne rizik za zdravlje. X( a i ovi koji su radili su vecinom vise koristili lopatu da se naslone na nju.
Uglavnom citajuci razne forume koji ima teme o grasu mnogo mnogo ljudi koji su veoma ne zadovoljni Uslogom Grasa jedva cekaju da Gras napokon bankrotira i propadne.



Image

Image

Image
User avatar
edyn98
Posts: 45
Joined: Tue Sep 14, 2010 6:43 pm
Location: Tuzla, BiH

Re: Tramvajski saobraćaj u Sarajevu

Post by edyn98 »

Skyscrapercity - Bosna i Hercegovina
Post Reply