Žičare u ski-centru Brezovica

Post Reply
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Žičare u ski-centru Brezovica

Post by damir661 »

Pozdrav svima.
Trenutno se nalazim na jednim od najvelepnijih planinskih masiva u bivšoj nam državi, tačnije na Šar-planini na Kosovu.
Na Šari se nalazi jedan najpoznatijih zimskih turističkih centara ne samo u Srbiji nego i šire, Brezovica.
Ski-centar Brezovica raaspolaže obimnim kapacitetima i postrojenjima za potrebe skijanja i ostalih zimskih sportova i uz svoje prirodne lepote pruža ljubiteljima skijanja jedinstven doživljaj.

Medju tim postrojenjima se nalazi dosta žičara,ski- liftova i jedna uspinjača(kosi lift). Žičare su uglavnom izvedene u tehnici sa jednim kablom, koje su karakteristične za žičare koje se koriste u turističke sfrhe.
4 žičare su dvosedi, a 1 je jednosed. Svaka od njih završava se na preko 2.000 mnv., a jedna od njih započinje na 2.256mnv i završava na 2.526 mnv i to na makedonskoj strani Šare, ali nažalost zbog ove okolnosti ona danas nije u funkiciji, kao i još par ski-liftova, koji su ostali van funkcije posle ratnih dejstava 1999.

Evo par slika. Za početak jedna slika "jednoseda" koji počinje na 1732mnv, i penje se na 2191mnv, ima dužinu 1186 metara, vreme prevoza je 10min, a kapacitet na sat je 900.
Image

Na ovoj slici vidimo jedan od dvoseda, i to negde pred njegov kraj na visini od 2.202mnv, inače počinje na visini od 1720mnv, vreme vožnje je 8,5 min. dužina čare je 1258m, a kapacitet na sat je 1500. Levo od njega se isto vidi i kraj jednoseda na gore pomenutoj visini.
Image

Jedna panorama sa skijališta
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Žičare u ski-centru Brezovica

Post by damir661 »

Još malo slika gore pomenutog dvoseda.
Image
Image

A evo i jednog dvoseda koji sam gore spominjao, ona je vrlo kratka svega 521m, vreme vožnje je 3,4min,, kapacitet na sat je 1200, ali ono što je fascinirajuće, ova žičara počinje na 2.266mnv, i penje se do fenomenalnih 2.522 mnv. do vrha "Piribreg" na kome je sama granica sa Makedonijom, suprotna strana planine je u Makedoniji, i nažalost zbog toga ova žičara nije danas u funkciji. Na slici možemo videti i njen početak i kraj.
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Žičare u ski-centru Brezovica

Post by damir661 »

Takodje ovde postoji i jedna uspinjača ili kosi lift koji služi za prevoz turista od kraja prilaznog puta ski-centru tj. parkirališta do hotela "Molika", nažalost nemam podataka o nagibu, kao i kapacitetu i dužini, ali prema mojoj gruboj proceni je oko 100m. izveden je sa tri šine,od kojih se srednja koje se u jednom trenutku deli na dve koje se kasnije ponovo spajaju, ovo je izvedeno u cilju mimoilaženja oba vagoneta iz suprotnih smerova. Za prevoz se koriste dva vagoneta "kockastog" oblika,a za pogon se korsiti takođe žica putem koje se ostvaruje vučna sila.

Image
Image
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Žičare u ski-centru Brezovica

Post by damir661 »

Nekada, pre iygradnjemodernog ski centra, ovde je postojala jedna žičara koja je davno demontirana. Ona je ako se ne varam bila sa dva kabla, stubovi tako izgledaju,i korisćene su zatvorene korpe. Danas je od nje ostala samo uspomena u vidu ostataka nekih stubova i par korpi, na mestu gde se ona završavala, a po mojoj proceni je to bilo na visini 2.147mnv, tj ona je vremenom zamenjena klasičnim dvosedom. Evo kako je to nekad izgledalo.

Image

Takodje važno je napomenuti, da je u podnožju Šare na Brezovici, tokom II svetskog rata radio rudnik hroma, koji je bio opremljen jednom od žičara u industrijske sfrhe, ali dan danas nije ostalo ništa od tih postrojenja, pa ne mogu zasigurno da tvrdim kako je to izgledalo.

Ali najvaznije je napomenuti, da je za potrebe ovog rudnika 1943. godine izgradjena uskotračna železnička pruga 600mm od Kačanika do sela Vrbeštica, nedaleko od Brezovice. Pruga je je krivudala duž reke Lepenac i na njoj su se uglavnom koristile parne lokomotive serije 99.4 koje suradile na 600mm prugama u Makedoniji uglavnom na pruzi Gostivar-Ohrid.
Nažalost danas od ove pruge gotovo niije ostalo ništa osim stanične zgrade u Štrpcu (mestu u kome se nalazim), stubova od mosta preko Lepenca nedaleko od sela Brod, a prošle godine sam otkrio nešto, što bi se možda moglo nazvati kanalom za dnevni pregled.
O ovoj pruzi biće detaljnije u uskotračnim prugama.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Žičare u ski-centru Brezovica

Post by Ćiro_bos »

Lijepo, nema šta!
Sve sam skonto, ali mi odgovori za fotografije: dali su sadašnje? Snijeg, skijanje u ovo vruće doba... prava uživancija.
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Žičare u ski-centru Brezovica

Post by damir661 »

Slike bez snega su od sad, od pre nedelju dana, a one sa snegom, na nekom od predhodnih zima, a zima na Šari traje jako dugo ;) ,a ona crno bela slika ne znam od kada je.
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Žičare u ski-centru Brezovica

Post by kolska »

Zar je Šara ljepša od Jahorine, Bjelašnice i Vlašića. Nemam slika ali meni su naše gore ljepše!
parnjača-Banovići
Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Žičare u ski-centru Brezovica

Post by stjepan »

damir661 wrote:Slike bez snega su od sad, od pre nedelju dana, a one sa snegom, na nekom od predhodnih zima...
Čitam,čitam pa mi ništa nije jasno,tek onda pogledam datum,pa gdje je ovo bilo do sada.Ko bi reko da je Damir ovako svestran.Bravo,prelijepe slike i još bolji popratni tekst.I hvala kolskoj da je danas posta u ovoj temi inače nebi ništa :oops:

Dok ne staviš kolska slike od Jahorine,Bjelašnice ,Trebevića i dr.moramo vjerovati Damiru,ima jači argument zajedanput :lol:

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
Post Reply