83-076

Moderator: Hamzza

dragan tb
Posts: 16
Joined: Thu Sep 30, 2010 10:47 am

Re: 83-076

Post by dragan tb »

83-076 mislim da pripada originalnoj prvoj seriji koju je radio Krauss/Linz.Svaka čast za fotke,a i onome ko se potrudio da lokomotivu dovede u ovakvo stanje.Neka dimi pa makar i u Austriji bolje nego da propada kod nas.Ko nam je kriv
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: 83-076

Post by 68847 »

Zahvaljujem na pohvali mog dijela posla.
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: 83-076

Post by gc »

dragan tb wrote:83-076 mislim da pripada originalnoj prvoj seriji koju je radio Krauss/Linz.Svaka čast za fotke,a i onome ko se potrudio da lokomotivu dovede u ovakvo stanje.Neka dimi pa makar i u Austriji bolje nego da propada kod nas.Ko nam je kriv
Pozdrav dragan tb i dobrodosao.

Morat cu te razocarati, NITI JEDNA iz orginalne serije lokomotiva serije 83 nije prezivila.
To su bile lokomotive u JZ numeraciji od 83-124 do 83-152. (1903-1908) i sve su bile na zasicenu (mokru) paru.
Upravo ovih 28 lokomotiva je uglavnom radilo na pruzi Capljina - Hum - Dubrovnik/Trebinje.

83-076 jeste jedna od prvih iz "druge" serije ovih lokomotiva (na pregrijanu paru) i danas najstarija sacuvana lokomotiva serije 83.
Mislim da je nekada osamdesetih prodata u Austriju, sada je vlasnistvo Club-a 760 (valjda?).

Ovo si 100% upravu kada kazes: "Neka dimi pa makar i u Austriji bolje nego da propada kod nas.Ko nam je kriv."
Bolje da je ocuvana i da joj je buducnost osigurana pa makar to bilo i u Austriji.
Kod nas bi vec odavno bila istopljena u nekoj zeljezari.

Inace od onoga sto sam ja do sada vidio, ova lokomotiva je "najvjernije" obnovljena od svih.
Lokomotive sa Sargana su mi nekako "nadzidzane" i lose obojene.
One iz Banovica su obojene u rudarsko (zeleno-crne) bojenje pa vise nisu orginal.
83-076 je osim one plocice o vlasniku i pruzina na kojoj vozi, cini se 100% orginalno obnovljena.
dragan tb
Posts: 16
Joined: Thu Sep 30, 2010 10:47 am

Re: 83-076

Post by dragan tb »

83-076 znači ipak pripada drugoj seriji.Znači li to da je ona na pregrijanu paru.I da li sam naveo tačan naziv proizvođača.Mislim da u seriji koju navodiš 83-124 - 83-152 ima i Mavag lokomotiva jer jedan mi je stari željezničar rekao da je u toj seriji bilo MAĐARICA.i Kažeš nema preživjelih,šteta.Nedavno sam sa jednim pružnim radnikom razgovarao u Trebinju koji i dan danas živi gdje je nekada bila ložiona i on kaže;eh isjekao sam ih ja bar 10 ovde.
Na 83-140 u Trebinju je 1948 je nakon eksplozije na kotlu poginuo moje babe brat.Šta je bilo sa lokomotivom kasnije ne znam.Ali je detaljisala puno puta o tome,prizor je bio stravičan
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: 83-076

Post by gc »

Prvo da se izvinem doktoru sto smo mu malo skrenuli sa teme.
Doktor je dobar coj'k, nece se naljutiti. :D


Da odgovorim ono sto znam.
Bilo je i "madjarica" u prvoj seriji.
Koliko znam, od ukupno 28, njih 5 je bilo iz Budimpeste, ostale su bile iz Linza.
Inace Krauss-Linz je bio "dizajner" ove serije lokomotiva, madjari su pravili dio po ugovoru
koji je postojao unutar dvojne monarhije ali to je vec prica za drugu temu.
Mislim da je od ukupnog broja lokomotiva ove serije otprilike isto napravljeno u Linzu i Budimpesti,
nesto manje u Jungu, najmanje u Slavonskom Brodu.

Na 83-140 u Trebinju je 1948 je nakon eksplozije na kotlu poginuo moje babe brat.Šta je bilo sa lokomotivom kasnije ne znam.Ali je detaljisala puno puta o tome,prizor je bio stravičan.
O ovome znamo dosta.
Naime moj dedo je bio zeljeznicar i cesto mi je pricao o ovome dogadjaju.
Posto je on umro 1989 ja se slabo sjecam detalja njegove price pa sam pokusao saznati nesto vise.

Polemika se razvila na jednom od foruma koji se takodje bavi uskotracnom zeljeznicom.
Uspjeli smo saznati dosta. Ja cu ti sada ovde kopirati sve sto smo uspjeli saznati.

Ja sam postavio pitanje da li je jos neko cuo za ovu nesrecu, evo odgovora redosljedom kako su se forumasi javljali i kako smo saznavali sve vise i vise.

Prvi odgovor je bio ovo:
O nesreći znam da je bila negdje pedesetih godina. Nastredao je ložač. Raznijelo ga je na komadiće. Skupljali su ga po cijelom kolodvoru. U kolodvoru i okolini nije ostalo nijedno staklo čitavo na prozorima. Šteta nije bila velika na lokomotivi. To je sve uglavnom to. Eventualno bi, ukoliko nije nastradalo u ovom ratu, možda nešto bilo u Sarajevu. Možda je još koji željezničar živ iz Trebinja, koji se toga sjeća. Isto vrijedi za popravak lokomotive. Prepostavljam da je to obavljeno u Sarajevu. Tvornica VASO MISKIN CRNI je za to bila osposobljena
Onda je sljedeci dodao dosta preciznih informacija:
Evo ovako pošto sam pročitao ovu temu od početka i vidio da se interesujete za detalje ove nesreće koja se
desila na 83-ki u Trebinju ja sam se raspitivo kod još živih starih
željezničara i evo do kakvih sam saznanja došao.
Sada ću da citiram odgovor i priču sa čovjekom koji je savremenik tog
doba,a i željezničar u to vrijeme.
"Desilo se to kaže negdje krajem aprila ili početkom maja ne sjeća se sad tačno datuma ali zna da je tako ili kraj aprila ili početak maja 1948
godine i u toj nesreći eksploziji kotla su poginula dvojica željezničara
koji je šta bio i to se sad ne sjeća tačno misli na mašinovođu i ložača
a ljudi su se zvali Škero Danilo iz Pridvoraca(za one koji ne znaju prigradsko naselje u Trebinju) koji je kaže tada imao oko 20-tak godina
i Miliša iz Tuli (selo na putu iz Trebinja za Hercegnovi) ali se nikako nije mogao sjetiti imena Miliše ali kaže saznaću ja tačno.I još mi je rekao da je to tada bio strašni događaj da neko pogine tako pa se i tadašnja UDBA
bila uključila u istragu sumnjajući na moguću diverziju i ko zna šta još,
ali eto saznalo se da je bila kaže neka greška do kotla ili ventila ne sjeća se sad, a kaže možda i do njih ko bi to znao bog zna kaže on"
Eto to bi ukratko bila moja saznanja a čim saznam ima od nastradalog.
Na kraju smo uspjeli saznati imena poginulih zeljeznicara:
Nijedan od poginulih nije bio mašinovođa, Blagoje Miliša je bio ložač a mladi Danilo Škero je bio "na zanatu" - kod Miliše je "učio" za ložača.
To bi bilo uglavnom to, ti ces vec bolje znati ko je od ove dvojice nesretnika bio babin brat.
Inace lokomotiva je popravljena i nastavila radni vijek u Zelenici gdje ga je izgleda i skoncala.
Uzroke nesrece nismo uspjeli saznati, za to se vjerovatno treba "zarovati" u arhiv Vase Miskina ili mozda same UDBE?
Najvjerovatnije se radilo o losem posljeratnom odrzavanju.
Ne treba zaboraviti da je luka Dubrovnik bila jedina luka na Jadranu koja je ostala koliko-toliko upotrebljiva nakon rata i da je upravo prugom od Dubrovnika prema unutrasnjosti prevezena ogromna kolicina hrane i robe prije nego li su Rijeka i Split osposobljeni.
Po pricanju moga dede, prvih nekoliko godina nakon rata, i zeljeznicari i lokomotive prakticno nisu imali odmora, tu vjerovatno i treba traziti razloge eksplozije.
Osim toga, masina je tada bila stara vise od 40 godina.

Za kraj, slika lokomotive 83-140 u Zelenici, nekada iz sezdesetih:

Image
dragan tb
Posts: 16
Joined: Thu Sep 30, 2010 10:47 am

Re: 83-076

Post by dragan tb »

eee bravo ova priča što si negdje skinuo je sasvim ok,mada ona je rekla da su im tada ljudi iz tadašnje milicije saopštili da je uzrok nesreće taj što se odlomio mali komad sa kotla koji je bio zavaren naknadno.Naime lokomotiva je bila mitraljirana nekim teškim mitraljezom u 2.sv.ratu.
dragan tb
Posts: 16
Joined: Thu Sep 30, 2010 10:47 am

Re: 83-076

Post by dragan tb »

eksplozija se dogodila iza ponoći,što je ipak sreća u nesreći,jer nikoga od putnika nije bilo na stanici u to doba.Od siline eksplozije nigdje u okolini nije ostalo čitavo staklo.pok.Danilo je imao 20g.Znam da je baba rekla kad su nakon dugo godina otvorili spomenik da prebace kusti u kosturnicu da su pronašli 3 podlaktice.To govorim da biste shvatili u kakvom su stanju bili nesrećni ljudi
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: 83-076

Post by gc »

Uzrok nesrece sigurno jeste bila rupa na kotlu.
To da je rupa posljedica lose popravke kotla nakon sto je ostecen u ratu je nama nova informacija.
Hvala velika na ovome, to je otprilike bila jedina preostala "misterija" vezana za ovaj dogadjaj.

Inace lokomotive ove serije nisu imale problema sa kotlom, koliko ja znam 83-140 je jedina koja je dozivila ovakvu havariju.
Dizajn lokomotive i kvalitet materijala je bio izuzetno dobar, toliko dobar da je i samim austrijancima posluzio kao temelj za neke njihove serije lokomotiva (83 je dizajnirana iskljucivo kao lokomotiva za BH zeljeznice).

Generalno ekspolzije kotla su bile rijetke mada su se znale desiti sa vremena na vrijeme.
Obicno bi se havarije desavala na lose odrzavanim masinama, masinama koje su gradjene za vrijeme ratova (ko tada vodi racuna o kvalitetu) i masinama iz SAD-a koje su dolazile kao ili "humanitarna pomoc" ili bile kupljene po smjesno jeftinoj cijeni.
Sto se tice poljedica za ljude u okolini, sve bi zavisilo gdje dodje do napukline.
Na jednom od foruma koji se takodje bavi zeljeznicom, kolega forumas iz Beograda (inace izuzetan poznavalac) je poslatvio slike lokomotive i kotla koji je eksplodirao.
Sve izgleda uzasno, medjutim niko nije poginuo mada su i masinovodja i lozac bili u lokomotivi.
Razlog je to sto se eksplozija desila na prednjem kraju pa niko nije stradao.
Tvoj rodjak i njegov kolega su se vjerovatno nasli na pogresnom mjestu u pogresno vrijeme.
Negdje sam citao slucaj koji se desio nedavno na Kubi gdje su od masinovodje (lokomotiva preradjena na mazut, sluzila za transport secerne trske) ostale samo noge, gornji dio je bio potpuno raznesen.
Na zalost, mogu pretpostaviti da je bilo i slucajeva gdje od nesretnika ne bi ostala nista.
Post Reply