Rama

Moderator: Hamzza

kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Rama

Post by kolska »

Kako vratiti RAMU iz Srbije. Postoji dobra volja ljudi u Železnicama Srbije da daju saglasnost za vraćanje Rame u BiH. Ja sam pristalica da istu vratimo u Banoviće kako bi mogli da je vozimo. Molim sve one koji mogu pomoći na ovu temu da se jave i da pokrenemo inicijativu za Ramu. Trebalo bi sa državnog nivoa da se neko pojavi sa zahtjevom za vraćanje navedene lokomotive. :oops: :oops: :o
parnjača-Banovići
Image
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Rama

Post by gc »

Ako postoji dobra volja ljudi u ZS-u da se Rama vrati onda je pola posla obavljeno.
Ostatak je iskljucivo na "nama".
Problem je gdje poceti, na koja vrata kucati ..................

Prije nego li pocne nekakva polemika da zamolim ucesnike da se odmah okane agresivnih i nacionalistickuh komentara
tip "odakle je tamo", "treba je vratiti sliom" itd.
Jedno je jasno, Rama kao najstarija uskotracna lokomotiva u bivsoj Jugoslaviji je ostala u zivotu iskljucivo
upravo zahvaljujuci entuzijastima iz Srbije (uz naravno splet sretnih okolnosti).
Da je ostala kod nas, ko zna kakav bi je sudbina spopala.
Nemojte zaboraviti da je u BiH nakon rata, BEZ IKAKVE POTREBE isjeceno vise neprocijenjivo vrijednih lokomotiva.
Informacije radi, 83-081 u Mostaru, 72-002 u Sarajevu, 97-004 u Sarajevu, osim ovih pitanje je da li su uopste vise tu industrijske lokomotive u Biloj, Blatnici, Drvaru itd.

Jos davno u razgovoru sa jednim od clanova ovoga foruma
(kojeg usput pozdravljam, nesto nam se usutio u zadnje vrijeme :) )
sam rekao da je jedini nacin da se zastiti ovo sto je ostalo, proglasenje SVAKE parne lokomotive nacionalnim spomenikom, ako se to ne ucini sve sto mi pricamo je uzalud.
U slucaju da nekih lokomotiva ima "viska" (ovo se zaista moze samo odnositi na DjDj 62 normalne masine) moze se dati dozvola za unistenje.
Ista stvar bi vazila i za prodaju u inostranstvo, moze ali samo uz dozvolu relevantnog ministarstva.
Kako ovo regulisati nisam 100% siguran, pretpostavljam da se mora ici preko ministarstva za kulturu?


Da se vratim na Ramu.
Moj prijedlog:

Napraviti kvalitetan elaborat o samoj lokomotivi, njenu kompletnu historiju, kako, kada i zasto je dosla u BiH,
kako, kada i zasto je zavrsila van granica BiH i NAJVANIJE zasto je trebamo nazad.
Ovo sve potkrijepiti sa cinjenicama, iskljucivo provjerenim historijskim podacima i fotografijama.
Ja ovde mogu pomoci.

To prezentirati relevantnom ministrastvu u Sarajevu.
Oni bi valjda trebali uspostaviti kontakt sa relevantnim ministarstvom u Srbiji.

Stupiti u kontakt sa ljudima u Srbiji koji su stvarni vlasnici Rame.
Kolska kaze (makar sam ja tako shvatio) da su upitanju Zeleznice Srbije, ako je to tako onda sa njima.




Posto nisam u BiH i vjerovatno necu dolaziti do ljeta (svi koji me znaju da imam "debel" razlog za to)
za drugi dio ne mogu ponuditi nikakvu pomoc.

Malo sam rasteg'o, nadam se da nisam bio previse dosadan :D
Prije nego li napisem jos nekoliko stvarcica htio bi cuti misljenja ostalih forumasa.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Rama

Post by Ćiro_bos »

gc wrote:Ako postoji dobra volja ljudi u ZS-u da se Rama vrati onda je pola posla obavljeno.
Ostatak je iskljucivo na "nama".
Problem je gdje poceti, na koja vrata kucati ..................
Moj prijedlog:
Napraviti kvalitetan elaborat o samoj lokomotivi, njenu kompletnu historiju, kako, kada i zasto je dosla u BiH,
kako, kada i zasto je zavrsila van granica BiH i NAJVAŽNIJE zasto je trebamo nazad.
Ovo sve potkrijepiti sa cinjenicama, iskljucivo provjerenim historijskim podacima i fotografijama.
Ja ovde mogu pomoci.
To prezentirati relevantnom ministrastvu u Sarajevu.
Oni bi valjda trebali uspostaviti kontakt sa relevantnim ministarstvom u Srbiji.
Stupiti u kontakt sa ljudima u Srbiji koji su stvarni vlasnici Rame.
Kolska kaze (makar sam ja tako shvatio) da su upitanju Zeleznice Srbije, ako je to tako onda sa njima.
gc, kažeš da možeš pomoći!
Za početak nam, i ti i kolska, zbog onih koji manje znaju, dajte osnovne podatke o Rami, fotografije i istoriju...činjenice,ovde u ovu temu...
Što više podataka!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Rama

Post by stjepan »

Pozdravljam svaku akciju ovakvog tipa.
gc wrote:U slucaju da nekih lokomotiva ima "viska" (ovo se zaista moze samo odnositi na DjDj 62 normalne masine) moze se dati dozvola za unistenje.
"višak" ponuditi tržištu tj zainteresovanim društvima ljubitelja željeznica u svijetu,a eventualno pridobijena sredstva upotrijebiti za održavanje zaštićenih lokomotiva,uništenje nek bude zaista zadnja mogućnost.

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Rama

Post by damir661 »

Pozdrav svima. Eto od mene za pocetak par slika "RAME"
"RAMA" se trenutno nalazi u Pozegi u odeljenju uzanih pruga, ogranku Zeleznickog muzeja u Beogradu u cijem je i vlasnistvu.
Image
Image

jedna starija slika
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Rama

Post by Ćiro_bos »

gc, ako si tu, daj nam malo više podataka o Rami...ponovo tražim. Čitav istorijat ako si u toku, a vjerujem da jesi!
Zaslužila je ova simpa lok.
pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Rama

Post by kolska »

Kolska ovdje, evo još podataka o Rami. To je dvoosovna lokomotiva koja je 05.10.1882 godine dovezla prvi voz iz Bosanskog broda u Sarajevo. Nakon ukidanja uzanog kolosijeka, a osnivanja muzeja u Užičkoj požegi 1988 i 1989 godine Rama je prebačena u Banoviće gdje je urađena generalna revizija, te lokomotiva na otvaranju muzeja trčala (vozila) u krugu muzeja. Majstor koji je uradio GR tada je istu vozio u Požegi. Napomena isti majstor je uradio i mađaricu 55-99.
:P :P :P :P :P :P :P :P
parnjača-Banovići
Image
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Rama

Post by gc »

Bit ce malo duzi referat :D

Rama je proizvedena 1873 u Krauss-ovoj fabrici u Minhenu.
Fabricki broj lokomotive je 264/1873.
U JDZ renumeraciji 1933 je dobila broj 173-016, a koliko znam BHStB/BHLB oznaka je bila RAMA.
Prvi broj koji je lokomotiva imala je Br.2 (makar kada je dosla u BiH), ali to je jos u Hügel & Sager numeraciji.
Kao sto je kolska vec rekao, dvoosovinska lokomotiva, snage otprilike oko 40-50 KS, namjenjane za laganije poslove ;)

Sada najzanimljiviji dio, odakle je uopste u BiH?
Upravo u vrijeme pocetka okupacije, tada poznata Becka gradjevinska firma Hügel & Sager (ranije sam je pomenuo)
je zavrsavala gradnju pruge Temisvar-Orsovo (tada u Austrougarskoj, danas u Rumuniji).
Hügel & Sager su dobili ugovor da izgrade (privremenu) vojnu prugu radi transporta trupa od Bos.Broda prema unutrasnjosti.
Valjda je sudbina htjela da lokomotive koje je firma koristila za izgradnju pruge Temisvar-Orsovo budu kolosijeka 760 mm, zbog toga je na kraju cijeli sistem pruga u BiH bio upravo ove sirine.
Rama je bila jedna od 7 lokomotiva koja je iz Rumunije (danasnje) brodom Dunavom i Savom prebacena u Bos.Brod nekada u drugoj polovini septembra 1878.
Nije poznato koja je od ovih 7 masina imala cast da napravi prve kilometre od B.Broda prema unutrasnjosti, nadamo se da je to bila junakinja nase price :D

Da se na trenutak osvrnem na podatak da je Rama dovukla prvi voz u Sarajevo.
Ovaj podatak se moze naci u dosta "Jugoslovenski" orijentisane literature i otprilike je baziran na nicemu.
Ja zaista do sada nisam pronasao podatak koji bi isao u prilog ovome, doduse nisam naisao na neki koji bi to 100% osporio.
Jedna od DUPLEX (spojenje zadnjom krajevima) lokomotiva je najvjerovatnije dovezla prvi voz u Sarajevo, razlog je logican, to su tada bile najnovije i najjace masine na uskotracnoj pruzi u BiH i po nekim podacima upravo su nabavljene za otvaranje linije Zenica-Sarajevo.
Podatak da je Rama bila ta koja je dovezla prvi voz se vjerovatno bazira na tome sto je jedina (uz Augustu, poslije o njoj) docekala SFRJ, pa je kao ubjedljivo najstarija lokomotiva (i mislim jedina od orginalnih H&O) morala biti ta.
Na kraju krajeva, ovo uopste nije bitno, njena vrijednost je u tome sto je jedna od prvih (ako ne i prva) koja je dosla na teritoriju BiH i sto je ubijednljivo najstarija sacuvana lokomotiva.

Rama je izgleda presla iz vlasnistva Hügel & Sager u vlasnistvo kkBB-a (poslije BHStB-a/BHLB-a) nekada 1879, a kada je promjenila ime iz Br.2 u Rama nije mi poznato.
Izgleda da je takodje koristena prilikom izgradnje Istocne/Visegardske pruge, Neretvanske i vjerovatno jos mnogih drugih.

Od svih lokomotiva (mislim 22) koje je Hügel & Sager doveo u BiH za izgradnju pruge (7 vec koristenih iz Rumunije i 15 novih) izgleda da su ih samo 3 docekale I.sv.rat u BiH.
To su bile lokomotive sa imenima Auguste, Ida i nasa Rama :D
Ostale su zavrsile negdje van teritorije BiH, isjecene ili im se na ovaj ili onaj nacin gubi svaki trag.
Idi se gubi trag izmedju pocetka I.sv.rata i JDZ renumeracije 1933.
Auguste i Rama su numerisane kao JDZ 173-017 i JDZ 173-016 iako nisam 100% siguran da se radi o istoj klasi lokomotiva.
Obe su docekela i prezivile II.sv rat u Sarajevu.
Nekada pedesetih je odluceno da se zadrzi samo jedna, Rama je bila u boljem stanju pa je na veliku zalost Auguste isjecena, pri tome posluzivsi za rezervne dijelove Rami.
Ne znam kada je prebacena u Beograd, vjerovatno pedesetih kao jedan od eksponata za Zeleznicki muzej koji nikada valjano nije zazivio, odatle u Pozegu.
Krajem osamdesetih (kolska je vec pomenuo) bila je neko vrijeme u Banovicima gdje je osposobljena za voznju ali je opet otisla za Srbiju.
Trenutacno je u Pozegi (to vec svi znamo) i u relativno je dobrom stanju.

Da jos prokomentarisem fotografije koje je postavio damir661.
Dvije u koloru su iz Pozege, crno-bijela je vjerovatno iz Sarajeva izmedju dva svijetska rata.
Kolska ako ti za tvoj elaborat budu potrebne fotografije Ide i Auguste javi mi na pp, ovo ti mogu dostaviti ali ne ovde na forumu, necu da krsim autorska prava, mislim da je za "vlastitu" upotrebu razmjena fotografija OK ;)


Za kraj jedna razglednica sa Ramom.
Image

Na poledjini za izdavaca stoji Zavod za novinsko-izdavacku i propagandnu delatnost JZ-Beograd.
Razglednica je putovala 1974 i naravno na poledjini pise da je Rama prva lokomotiva koja je dovezla voz u Sarajevo 1882 ;)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Rama

Post by Ćiro_bos »

Hvala ti gc, na iscrpnoj priči o našoj Rami.
Mislim da će biti teško da je se ponovo dobije natrag u Bosnu, ali tko zna...možda i neka trampa, ustupak. Koliko će se moći uraditi ostaje da se vidi...
Zamolio bih i druge članove foruma koji imaju neke informacije o istorijatu Rame, fotografije, tekstove, da ih ustupe, postaju da svi vidimo o čemu se radi i da udruženje BK, i drugi entuzijasti stvore kvalitetniju osnovu za povratak.
pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Rama

Post by kolska »

Evo slika Rame u muzeju u Požegi iz maja 2006 godine:

Image

Image

Image

Image
parnjača-Banovići
Image
Post Reply