Mađarica 55-99

Moderator: Hamzza

User avatar
BHzeljeznice
Posts: 257
Joined: Mon Jun 18, 2012 11:03 pm
Location: Gracanica

Re: Mađarica 55-99

Post by BHzeljeznice »

Ćiro_bos wrote:Danas sam bio u Gračanici, gradiću između Tuzle i Doboja, nekim svojim poslom i nisam propustio priliku...Poslikao sam mađaricu 55-98 sestru ove obnovljene u Banovićima, koja je ovde isto došla iz Banovića, a stoji kao spomen na ćiru koji je ovde saobraćao do nekih godina, na relaciji Karanovac-Gračanica...
Evo kako je smještena...na plato bivše želj. stanice, koja je sada autobusna...

Image

Sa druge strane, gdje se vidi i brojka

Image

I onda se prisjetih karakteristika ove lok, koje je opisao jedan veliki poznavaoc:
Ova lokomotiva koja je u stvari samo novija verzija JDŽ serije 81 je zaista odlična mašina. Sa spoljnim ramom, Stivensonovim krmilom i Klien-Lindnerovim osovinama dosta je specifičnija od svega što je skoro bilo pod parom na ovim prostorima...

Ovo me sa osovinama počelo kopkati i njih slikam...glavna motka je skinuta sa obje strane

Image

Zavirim i unutra, uspijem slikati stanje kod zadnje osovine...Prva i zadnja su bile ovakve, a druga i treća su bile klasične, obične osovine....

Image

Došavši kuću uzmem malo motati i nađem neke postove od ranije, koje su napisali forumaši opisujući lokomotive specijalno građene za savlađivanje jako oštrih krivina i tu prepoznam i ovu...
Da li je lok 55 građena za vrlo male radijuse krivina?
Njezine 4 osovine su strahovito podsjećale na ovu sliku koja opisuje Klien-Lindnerov princip građenja, sistem za savlađivanje oštrih krivina...Razlika je jedino bila što kod 55-tice nema ovih trokutastih motki, nego je vezanje sa podužnim polugama za srednje osovine...

Image

Image

Ja malo istraživao...čini se da je lokomotiva 55 rijetka ptica na ovim prostorima...
Ostaje pitanje zašto je lok pravljena sa ovim sistemom osovina, kada je mala i sa dosta malim rasponom od prve do zadnje osovine, koje bi vjerovatno uspješno savlađivale i manje krivine...
pozdrav...
Pruga Karanovac-Gracanica-kamenolom je ukinuta u periodu 1966.-1967. godine,kada se na mnogo mijesta u BiH i u bivsoj drzavi prestaju koristiti uzani kolosjeci...kao spomen na tu prugu postavljena je ova lokomotiva,koja je poslije rata bila u jako losem stanju,te mozda prije nekih 5-7 godina lokomotiva je obnovljena.........bila je i kuca beskucnicima,drogerasima,a sada je stanje s njom malo bolje...... slike zeljeznicke stanice Gracanica:

Image

Image
...i doticna lokomotiva... Pozdrav ;) ;)
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Mađarica 55-99

Post by kolska »

Ovo su takve osovine sa 55-99 u Banovićima u vrijeme remonta u junu 2008 godine.

Image
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Mađarica 55-99

Post by kolska »

Slijede slike sa potpale i štelovanja ventila u julu 2012 godine, priprema lokomotive za eventualne vožnje koje se očekuju:

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
parnjača-Banovići
Image
Post Reply