Mađarica 55-99

Moderator: Hamzza

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Mađarica 55-99

Post by Ćiro_bos »

Već ste imali priliku čuti i vidjeti da je u Banovićima poslije 32 godine stajanja iza autobuske stanice obnovljena lokomotiva 55-99, da je uspješno dovedena u vozno stanje.
Obnovljena "mađarica" 55-99!

Čeka turiste...danas je u krugu radionice, spremna

Image

Poluge izgledaju tek izrađene-mislim da su izlivene

Image

Još jedan detalj

Image

U društvu sa 83-159, koja je trenutno van stroja, ali nije otpisana...

Image

Za ovaj put toliko, mislim da će brzo biti cjelovit izvještaj o svim ovim vozilima u depou-radionici...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Mađarica 55-99

Post by Ćiro_bos »

Danas sam bio u Gračanici, gradiću između Tuzle i Doboja, nekim svojim poslom i nisam propustio priliku...Poslikao sam mađaricu 55-98 sestru ove obnovljene u Banovićima, koja je ovde isto došla iz Banovića, a stoji kao spomen na ćiru koji je ovde saobraćao do nekih godina, na relaciji Karanovac-Gračanica...
Evo kako je smještena...na plato bivše želj. stanice, koja je sada autobusna...

Image

Sa druge strane, gdje se vidi i brojka

Image

I onda se prisjetih karakteristika ove lok, koje je opisao jedan veliki poznavaoc:
Ova lokomotiva koja je u stvari samo novija verzija JDŽ serije 81 je zaista odlična mašina. Sa spoljnim ramom, Stivensonovim krmilom i Klien-Lindnerovim osovinama dosta je specifičnija od svega što je skoro bilo pod parom na ovim prostorima...

Ovo me sa osovinama počelo kopkati i njih slikam...glavna motka je skinuta sa obje strane

Image

Zavirim i unutra, uspijem slikati stanje kod zadnje osovine...Prva i zadnja su bile ovakve, a druga i treća su bile klasične, obične osovine....

Image

Došavši kuću uzmem malo motati i nađem neke postove od ranije, koje su napisali forumaši opisujući lokomotive specijalno građene za savlađivanje jako oštrih krivina i tu prepoznam i ovu...
Da li je lok 55 građena za vrlo male radijuse krivina?
Njezine 4 osovine su strahovito podsjećale na ovu sliku koja opisuje Klien-Lindnerov princip građenja, sistem za savlađivanje oštrih krivina...Razlika je jedino bila što kod 55-tice nema ovih trokutastih motki, nego je vezanje sa podužnim polugama za srednje osovine...

Image

Image

Ja malo istraživao...čini se da je lokomotiva 55 rijetka ptica na ovim prostorima...
Ostaje pitanje zašto je lok pravljena sa ovim sistemom osovina, kada je mala i sa dosta malim rasponom od prve do zadnje osovine, koje bi vjerovatno uspješno savlađivale i manje krivine...
pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Mađarica 55-99

Post by kolska »

Lokomotive serije 55 su mađarske proizvodnje namjenjene za šumske i industrijske kolosijeke sa izrazito malim radijusima krivina. Iz knjige Keith Chestera ove lokomotive u Bosni su bile raspoređene ovako:
- lokomotiva 55-33 PDI Konjuh ŠIP Miljkovac
- lokomotiva 55-34 ŠG Živinice, PDI Grmeč, ŠIP Drvar i ŠIP Grmeč
- lokomotiva 55-36 PDI Krivaja
- lokomotiva 55-92 PDI Konjuh ŠIP Miljkovac
- lokomotiva 55-94 PDI Šebešić
- lokomotiva 55-97 PDI Šebešić
- lokomotiva 55-98 rudnik Banovići
- lokomotiva 55-99 rudnik Banovići
Ćiro ova lokomotiva je zrela za ponovnu revitalizaciju (AKZ zaštita) a fotke su odlične.
Napominjem da lokomotive 55 serije postoje dvije u Mađarskoj i jedna u Banovićima koje su u pogonu.
parnjača-Banovići
Image
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Mađarica 55-99

Post by gc »

Njezine 4 osovine su strahovito podsjećale na ovu sliku koja opisuje Klien-Lindnerov princip građenja,
sistem za savlađivanje oštrih krivina
Ovaj sistem je uglavnom koristen na "sumskim" lokomotivama
zbog malog radijusa krivina na prugama kojima su vozile.
Lokomotive na glavnim prugama ga uglavnom nisu imale.
Od vecih lokomotiva koliko znam jedino su ga imale
Skode 1932-1937 i O&K 29-32.
Nisam siguran za UNRRE, mozda su ga i one imale.
Uglavnom i ove tri (ako ih mozemo nazvati) serije su vozile
na Sipadovim prugama (Steinbeisbahn-u) u Bos.Krajini
pa se i one donekle mogu nazvati "sumskim" lokomotivama.


Koliko se sjecam 55-98 i nije tako davno obnovljena, vec izgleda prilicno oronulo.
Dosta puta sam rekao, ponovit cu opet:
Ovo nije mjesto za parne lokomotive, NE POD VEDRIM NEBOM.
Ovo su svijedoci jednog vremena, kao takvima nije im mjesto po nekakvim autobuskim stanicama
i planinskim prevojima, nego u muzeju za ovakve stvari.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Mađarica 55-99

Post by Ćiro_bos »

gc wrote: Koliko se sjecam 55-98 i nije tako davno obnovljena, vec izgleda prilicno oronulo.
Dosta puta sam rekao, ponovit cu opet:
Ovo nije mjesto za parne lokomotive, NE POD VEDRIM NEBOM.
Ovo su svijedoci jednog vremena, kao takvima nije im mjesto po nekakvim autobuskim stanicama
i planinskim prevojima, nego u muzeju za ovakve stvari.
Da, lokomotiva je prilično oronula...Mora se uzeti u obzir da bi i pod nadstrešnicom lokomotiva dobila ove hrđave boje, naravno ipak nešto kasnije...Glavno pitanje je: Koliko je kvalitetno odrađena u smisli antikorozivne zaštite? Vjerovatno je bilo po sistemu kolko para, tolko muzike...Vjerovatno je opština Gračanica platila njeno farbanje i postavljanje na ono mjesto i ne možemo od njih očekivati da naprave nadstrešnicu ili muzej. Oni hoće da se vidi da je tu nekada bio ćiro i ipak su se pobrinuli donekle o njoj, a kao i sve ostalo u nas, rečeno je: ma samo ti ofarbaj...može biti za moga mandata.
Lokomotive koje bi bile u muzeju, bolje bi bile zaštićene, ali ne bi svjedočile da je tu i tu postojala pruga i ćiro, što je Gračanlijama vjerovatno cilj.
Kolska, da li znaš ko je radio i kada farbanje ove lok, s obzirom da je došla iz Banovića? Mislim da je to rađeno prije ovoga zadnjeg rata.
pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Mađarica 55-99

Post by kolska »

Ne znam kada je lokomotiva otišla u Gračanicu, kako ja radim u rudniku nije bila u Banovićima. Farbanje i zaštitu lokomotive radili su 2001 općinske strukture iz Gračanice. Znam jer su mene zvali da im pomognem oko kompletiranja iste. Ona je i tada bila kompletna sa originalnim dijelovima.
parnjača-Banovići
Image
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Mađarica 55-99

Post by gc »

Lokomotive koje bi bile u muzeju, bolje bi bile zaštićene, ali ne bi svjedočile da je tu i tu postojala pruga i ćiro, što je Gračanlijama vjerovatno cilj.
To si upravu, sa gračanlijskog stanovista naravno.
Sa stanovista nas ostalih, muzej je jedino trajno rijesenje.
Otici na jedno mjesto, vidjeti sve i usput se provozati cirom (ako bi se radilo o Banovicima).
Kako stvari sada stoje, da bi obisao i vidio uskotracne lokomotive u BiH,
trebam preci 1000 km i potrositi 10 dana.
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Mađarica 55-99

Post by kolska »

Remont lokomotive 55-99 kroz fotografiju:
1. Dijelovi lokomotive snimljenu u junu 2008 godine
Image
Image
Image
Image

Nastavak nešto kasnije.
:) :) :) :shock:
parnjača-Banovići
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Mađarica 55-99

Post by 68847 »

:shock: rasturili je dibidus
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Mađarica 55-99

Post by kolska »

68847 sastavili je pa i provozali. Drugi tvoj dolazak u Banoviće bit će vožnja sa 55-99, akobogda zimus.
Kraj remonta taze ofarbana kao što pokazuju slike iz maja 2009 godine

Image
Image
parnjača-Banovići
Image
Post Reply