Stara fotografija, razglednice uskotračne tematike

Moderator: Hamzza

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Stara fotografija, razglednice uskotračne tematike

Post by Ćiro_bos »

Ovu fotografiju grada Gračanice smo već vidjeli...neki jesu. Potiče možda od prije drugog svjetskog rata, ili odmah poslije. U sredini lijevo je uskotračna željeznička stanica pored koje teče rijeka Sokoluša.

Image

Ja sam danas bio u Gračanici i napravio uporednu fotku :kul ...
Našao sam potpuno isto mjesto, ali nisam mogao odatle snimati od izraslog rastinja, grmova i šume.
Ova fotka je nastala sa lokacije iznad nekih 10 metara i desno takođe nekih 20 metara...I opet je bilo šume.
Potpuno lijevo u sredini se vidi exponat, parnjača 55-98 koja stoji na nekadašnjem početku stanice. Sada je to autobuska stanica.
Vrijeme tmurno, jesenje...

Image

Ova fotografija mi je bila izgovor, jer sam imao želju i poslikao mnogo od ovoga lijepoga gradića, koji više, nažalost nema prugu i to će biti poseban putopis...
Pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Stara fotografija

Post by kolska »

Lijepe slike i lijepa tema pridružiću se naknadno.
parnjača-Banovići
Image
User avatar
68847
Posts: 1895
Joined: Mon Jun 01, 2009 3:33 pm
Location: Travnik

Re: Stara fotografija

Post by 68847 »

vrlo dobro
Sub sole aut pluvia ducemus ea.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stara fotografija

Post by Ćiro_bos »

Dvije fotografije iz Gračanice koje je postavio Milan_S sa susjednog foruma, pa kaže:

Ja stavljam dvije iz Gracanice, koju ne poznajem, pa ako netko u vezi
ovih fotografija moze dati dodatne informacije, bilo bi dobro.
KG.02.G.
Ovo lijevo bi trebala da je zeljeznicka stanica - kolodvor u Gracanici.

Image

Pa sada ja:
Obje slike su slikane skoro sa istoga mjesta, samo sa druge strane rijeke i u različitom vremenu....Lokacija željezničke stanice Grad (kasnije Gračanica). Čak se radi o istome mostu, poslije pasarela, pa opet sada most! U oba slučaja Bijela, Ahmetpaše Budimlije džamija. Na mjestu stanice je autobuska, a zgrade nema više, ima neka druga :?
Ova prva je starija što se vidi po odjeći, te po izradi krova Bijele džamije, koji je bio klasičan do nekih možda pedesetih godina, kada je umjesto crijepa dobio kupolu sa bakrom. Fotografija potiče najvjerovatnije iz vremena oko drugog svjetskog rata. Evo jučer

Image

Opet Milan_S:

KG.01.G.
Jedina informacija koju ja imam u vezi ove slike je da je to negdje kod
autobuske stanice.

Image

Pa opet ja:
Ovo je sada sa druge strane rijeke. To je fotografija iz možda ranih šezdesetih godina. Obratite pažnju na one dvije zgrade preko rijeke...Lijevo i desno od pasarele-mosta. Te zgrade još postoje:Ona zgrada sa oblim krovom i balkončićem na uglu :shock:
Inače se sa ove pasarele direktno ulazilo u glavnu ulicu Gračanice, 30 metara poslije silaska sa mosta...Zašto je demontiran zajedno sa prugom 1967/8.g.
Stanje jučer

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Stara fotografija

Post by damir661 »

Najtuznije je kada autobuska stanica zameni zeleznicku. :(
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Stara fotografija

Post by stjepan »

damir661 wrote:Najtuznije je kada autobuska stanica zameni zeleznicku. :(
Nije,najtužnije je kad ukinu bez ikakve zamjene.
Čiro trebali uvijek naglašavati vrhunski profesionalno urađeno ili se to podrazumijeva.Bravo!

Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stara fotografija

Post by Ćiro_bos »

stjepan wrote:
damir661 wrote:Najtuznije je kada autobuska stanica zameni zeleznicku. :(
Nije,najtužnije je kad ukinu bez ikakve zamjene.
Pozdrav!
Pruga Karanovac-Gračanica je otvorena 1898.g, ukinuta 1968.g. I poslije 41 godinu od njenog ukidanja, ta pruga živi u srcima Gračanlija.
Oni imaju Gračanički glasnik, časopis za kulturnu historiju koji izlazi dva puta godišnje...Ima od 100-150 strana, prije da je knjiga...Do sada izašlo 27 brojeva i u njima sam u 4 teksta o pripremama, izgradnji, životu i ukidanju pruge, prepoznao šta je sve značila za ove ljude, koji još uvijek i poslije 40 godina spominju i sjećaju se ćire kao nečeg neraskidivog za ovaj grad. I pišu o njemu...
Tekstovi su vrlo detaljni, potkrijepljeni arhivskom građom, prepiskom, poimeničnim odlukama o eksproprijaciji zemljišta za izgradnju...
Već dva dana prelistavam tekstove i po ko zna koji puta se čudim kako su ljudi tih godina lako i brzo gradili, za razliku od današnjih razgrađivanja...
Teme je napravila prof. Mina Kujundžić i dipl.ecc Ćamil Naimkadić, kojima se mnogo zahvaljujem!
Evo kako izgleda naslovnica jednog glasnika koji još uvijek priča priču o ćiri u Gračanici

Image

Sa svoje strane ću napraviti jedan putopis, a možda otvorim i temu...Pruga je bila mala, duga nepunih 6 km, ali je bila velika :shock: .

I lokomotiva, exponat u Gračanici

Image

pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Stara fotografija

Post by kolska »

Evo kako je izgledala ova lokomotiva 31.03.2001.godine 3 mjeseca prije zaštite za eksponat:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
parnjača-Banovići
Image
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Stara fotografija

Post by kolska »

Našao saam u Chesterovoj knjizi jednu sliku iz Gračanice (ne znam kako da je prenesem nemam skener na preklapanje) sa oznakam JŽ 55-35 i mislim da je ta lokomotiva na tvojoj slici. Negdje ću skenirati pa postaviti tu sliku.
parnjača-Banovići
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Stara fotografija

Post by Ćiro_bos »

kolska wrote:Našao saam u Chesterovoj knjizi jednu sliku iz Gračanice (ne znam kako da je prenesem nemam skener na preklapanje) sa oznakam JŽ 55-35 i mislim da je ta lokomotiva na tvojoj slici. Negdje ću skenirati pa postaviti tu sliku.
Ajde, ako ti nije teško...Moramo upitati i Ajdina za dozvolu da postavimo i onu od Gračanice...Možeš ti? Tebi će dozvoliti!

Ova lokomotiva eksponat 55-98 je došla kao poklon iz Banovića 1982.g., a bila je ranije postavljena nekih 180 metara uzvodno Sokoluše, pa je poslije "restauracije" premještena...čak je dobila i prugu ispod! To se vidi na tvojim, pa zatim na mojim fotosima.
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply