Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Moderator: Hamzza

User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by Otpravnik vozova »

Image

Voz ispod trebevićke žičare...
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by Otpravnik vozova »

Image
Motorni voz na ovoj pruzi...
Image

Image
Last edited by Otpravnik vozova on Thu May 20, 2010 4:27 pm, edited 1 time in total.
Image
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by Otpravnik vozova »

Image

Brodar. Ovdje su se razdvajale pruge za Rudo i za Višegrad. Ovo mjesto je isto pod vodom...
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by Ćiro_bos »

Izvrsno!
Danas si premašio sve norme postanja lijepih stvari. Samo oprezno! Previše sreće (nostalgije) može da nekima naškodi =(( .
Uzgred, dobar ti potpis!Govori prave stvari :D . I ide uz temu...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Otpravnik vozova
Posts: 582
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:45 pm

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by Otpravnik vozova »

To je bio moj skromni doprinos da malo promjenimo kurs kretanja aktuelnih rasprava na forumu ovih dana. Pokušaću nastaviti u tom tonu, a predlažem i ostalim forumašima isto. Pomaže, otklanja nervozu... ;)
Moram priznati da sam mnogo zainteresovan za ovu temu i ovu prugu. Jednostavno sam slab na sam njen pomen.
Što se tiče potpisa, šta reći? :D Rejhan je sve rekao. :))
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by 441-905 »

Voz prema Višegradu, Priboju je polazi sa Čengić Vile ispred velepekare. Mislim da još uvijek postoji željeznička zgrada na pomenutom lokalitetu, da se prepoznati u odnosu na ostale.
ubrzani
Posts: 140
Joined: Thu Apr 29, 2010 7:53 am

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by ubrzani »

Nema zgrade na Č. Vili jer smo mi majstori zaborava, tu je napravljen tzv "zanatski" centar. A koliko vremena sam proveo na toj stanici da mislim da bi i sada mogao nacrtati unutrašnjost.
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Uskotračna Pruga Sarajevo - Višegrad - Mokra Gora - Užice

Post by 441-905 »

Evo malo da osvježimo temu.
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Izgradnja novih kilometara uzane pruge

Post by 441-905 »

Izvor: sarajevo-x.com
Višegrad
Nastavlja se obnova uskotračne pruge
Poslije dvije godine prekida rada na obnovi turističke uskotračne pruge od Vardišta do Višegrada, danas su u naselju Glogova postavljene prve željezničke šine i ozvaničen početak radova na završetku preostalog dijela trase duge 1,7 kilometara.

Višegrad"Svi radovi, koje izvode radnici `Remont-pruga` iz Sarajeva, moraju biti završeni do 28. avgusta, kada će pruga od Vardišta do Višegrada svečano biti puštena u saobraćaj", rekao načelnik opštine Višegrad Tomislav Popović.

Prije pet godina puštena je u saobraćaj dionica pruge od Vardišta do Dobruna, dužne pet kilometara i završeno je još deset kilometara trase do naselja Glogova.

Radovi su bili obustavljeni zbog neriješenih imovinsko-pravnih odnosa oko pruge, obezbjeđenja nove saobraćajnice od naselja Glogova, kanalizacione i vodovodne mreže u Šaganju i rješavanja vlasništva zgrade željezničke stanice.

Vlada i ''Željeznice Republike Srpske'' do sada su za obnovu pruge obezbijedile više od 10 miliona KM, a opština za infrastrukturu oko milion KM
Post Reply