Motorni vlak serije 802

Moderator: Hamzza

Post Reply
mali.paja
Posts: 41
Joined: Sun Oct 31, 2010 11:29 pm

Motorni vlak serije 802

Post by mali.paja »

Sa malim zakašnjenjem o jednoj obljetnici. 21.11.1966.godine izvršena je probna vožnja prvog motornog vlaka proizvedenog u tvornici ĐĐ iz Slsvpnskog Broda. To je bio motorni vlak serije 802. Probna vožnja izvršena je na relaciji Sarajevo-Stambulčić-Sarajevo. Prvi strojovođa je bio Vicko Kržanić. Interesantno je to što je on bio i jedan od prvih strojovođa koji su išli u Mađarsku po prve motorne vlakove, krajem tridesetih godina prošlog stoljeća. To su bili motorni vlakovi poznatiji po imenu SPAHO ili LUDI SARAJLIJA. Interesantno je još i to da je pao veliki snijeg kod te probne vožnje.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Motorni vlak serije 802

Post by Ćiro_bos »

Hvala kolega na informacijama...dio baštine željeznica koji se ovde u BiH slabo prezentiraju, a upravo su karakteristični za uskotračne BiH pruge :( .
Mnogo je građe, fotografija ovoga voza, pa bi trebalo početi ispravljati tu "nepravdu"...
Mislim da su preostale garniture toga voza prodane Portugalu, da i danas tamo voze, ali sa moderniziranim šasijama?
pozdrav...
Posavina expres
mali.paja
Posts: 41
Joined: Sun Oct 31, 2010 11:29 pm

Re: Motorni vlak serije 802

Post by mali.paja »

Moram te ispraviti: Ukidanjem uzanih pruga u Portugalu garniture su završile u Africi i Južnoj Americi. Točnije u Mozambiku i Peruu.
Što se tiče podataka, nešto sam osobno znam, nešto sam zapisao, nešto dobijem od starijih željezničara. U Zagrebu se znam vidjeti sa jednim Hercegovcem strojovođom u penziji.Penziju je zaradio kao mašinovođa u Sarajevu. Nažalost za ovog zadnjeg rata morao je iz Sarajeva otići. Bio je vozio i na uzanim i kasnije normalnim prugama. Vozio je do T.Užica, Foče, Priboja na Limu, Semizovca i Ivančića i Bradine. Bio je na ispomaganju u Zeleniki, pa je vozio i do Dubrovnika. Moram još malo sa njim to popričati. Ovo su sve uzane pruge. Normalne je sve vozio u BiH. Vozio je u Zagreb i Beograd. Sa "Nadom" lokomotivom serie 662 bio je na ispomaganju u Titogradu. Još je interesantno za njega da je on dopratio prvu lokomotivu serije 441 Aseu iz Maribora. Bila je to lokomotiva 441-006. U Dubrovniku sam razgovarao sa jednim od bivših šefova kolodvora. Radio je od Jablanice do Dubrovnika i Zelenike skoro na svim kolodvorima. Jedna možda privatna zanimljivost. Oženio je sestru posljednjeg premijera Jugoslavije. Zašto to napominjem? Otac tog posljednjeg premijera je bio šef ložionice u Dubrovniku. Prije toga bio je šef ložionice Zelenika. Inače su rodom iz Konjica. I sadašnji gradonačelnik Sarajeva je iz Mostara. Počeo je kao otpravnik vlakova na uzanoj i kasnije na normalnoj pruzi. Radio je na puno stanica. Otac mu je bio šef ložionice u Splitu, kasnije ložionice u Mostaru (uzane). U Dubrovniku imam i kuma. On je bio ložač mom pokojnom ocu u Zeleniki na lokomtivi 83-152. Već kad sam se ovako raspisao, moj pokojni otac je u Mostaru kraj uzane ere završio na lokomotivi 83-153. Eto, kao dolazim do podataka.
Drago mi je da se vidimo sutra. Vodiš li koga sa sobom?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Motorni vlak serije 802

Post by Ćiro_bos »

Ela dolazi sa mnom ili ja sa njim :D ...
Izvorima tvojih podataka mogu samo reći jedno veliko Hvala, njima i tebi za sve te informacije!
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply