Ćiro u Banovićima

Moderator: Hamzza

User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Ćiro u Banovićima

Post by damir661 »

Pa mozda i jeste ,ali viseo sam da se spominje 740, kao i ovi 802, pa sam mislio ono. Valjalo bi imati komplet temu o 802.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Pa mozda i jeste ,ali video sam da se spominje 740, kao i ovi 802, pa sam mislio ono. Valjalo bi imati komplet temu o 802.
Da, i o 801, obavezno, možda odjedna.
pozdrav...
Posavina expres
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Ćiro u Banovićima

Post by kolska »

Evo slika Banovićkih dizel lokomotiva serije 740 prizvodnje Đuro Đaković:
1. lokomotiva 740-107 na stanici Separacija.
Image

2. lokomotiva 740-108 kreće sa stanice Separacija
Image

3. lokomotiva 740-113 na stanici Separacija pored parnjače serije 25
Image

4.Upravljačnica lokomotive serije 740
Image
parnjača-Banovići
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

Pruga u Banovićima je u dobrom stanju. Desni kolosjek je netom remontovan, što se vidi, uloženo je dosta novca i kako reče ovdašnji rukovodilac, više niko niti ne spominje ukidanje ćire...što je ipak poneki pametnjaković nagovarao.
Ostao sam dužan putopis sa vožnje onih engleza od 08.10.2009.g., gdje je jako puuuuuno slika, a vrijeme je bilo sunčano, vozila je 83-158 i napravio sam i 4 videa...
Za par dana ću to postaviti, kada dobijem novi, brži net, a danas ovo!

Prvo dvije sličice:

Jedan video sam snimio sa štoka voza, sa plato vagona gdje mi je društvo pravila ova poluspojka

Image

...ali i turisti iz Engleske, kojima očito nije trebala udobnost...bili su zadovoljni i ovako. Tu se vidi i kompozicija koja je vozila...Tamo u natkrivenom vagonu moj dobar prijatelj Mr.Jaran...bez njega ništa ne može proći!

Image

A evo i videa koji pokazuje vožnju tog voza, u kakvom je stanju pruga u Banovićima, koliko ćiro može da ide brzo, a jedini nedostatak je što mi je nestalo memorije na fotiću i video je tu zaustavljen...i naravno YouTube kvalitet snimke.
Dakle provozajte se malo ćirom, sa Ćirom :D :D :D ...i obavezno rokerski pojačajte ton!

http://www.youtube.com/watch?v=9OLciptCH8I

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Ćiro u Banovićima

Post by damir661 »

Kakva je ono 720 levo od voza?
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Ćiro u Banovićima

Post by kolska »

Lokomotiva serije 720 je dvoosovinska lokomotiva, snage 280 KS FAP-ov motor itd. Lokomotiva je nastala od Niške lokomotive serije 740 koje su napravljene (dvije) 1988 godine. Lokomotiva je bila sastavljena od dvije pogonske grupe odvojene jedna od druge, sa zasebnim fremovima, zglobno vezanim, jednom lokomotivskom kabinom u kojoj su bila dva upravljačka stola za naprijed i nazad. Kod ove lokomotive serije 740 dešavalo se da jedna grupa vuče na jednu stranu a druga na drugu. Iz tog razloga mi smo u RMU u sopstvenoj režiji uradili rekonstrukciju i od jedne napravili dvije lokomotive dok smo od druge napravili jednu a četvrta nije ni započeta već smo dijelove koristili za prethodne tri. Sve ovo ja sam dokazao kroz svoj diplomski rad na mašinskom fakultetu u Beogradu na smjeru železničko mašinstvo. Moj diplomskim je bio vučni pasoš lokomotive serije 740 MIN Niš, gdje sam dokazao da pogonske grupe mogu odvojeno raditi uz obezbjeđenje athezije, tj dodavanjem tereta na novoj seriji lokomotiva. Mi sada imamo tri lokomotive ove serije i to 720-001, 720-002 i 720-003. Ukoliko nekoga još nešto interesuje naka se javi.
parnjača-Banovići
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

To je ova

Image

Možda bi trebalo dodati da su originalne Min lok imale oznake 740-201 i 202...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

I ostale dvije 720-ke:

720-002 u stanici Turija
Image


720-003 u krugu radionice
Image

Jer joj unutra nije bilo motora (situacija prije mjesec dana)
Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Ćiro u Banovićima

Post by stjepan »

Lijepo je poznati ljude koji su učestvovali u nastajanju ovih lokomotiva,možda za našu lakšu predstavu o poslu koji je napravljen ima neka slika lokomotive prije rekonstrukcije?
Pozdrav!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
kolska
Posts: 1304
Joined: Sun Oct 04, 2009 9:12 pm
Location: Banaovići

Re: Ćiro u Banovićima

Post by kolska »

Slika prije rekonstrukcije nemam, ali sada idemo na remotorizaciju serije 720, umjesto TAM motora ugrađujemo Cummins motore, vodeno hlađene.
parnjača-Banovići
Image
Post Reply