Ćiro u Banovićima

Moderator: Hamzza

User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

Masinac wrote:Pošto je Čiro_bos "stariji" željezničar , jedno pitanje . Dali su po ukidanju uskotračne pruge ove dizel-hidraulične lok 740 otišle za Portugal ?
Ako pogledaš ovu kompletnu temu, vidjećeš da u Banovićima postoje 3 dizela 740, to su 107,108 i 113 i to je okosnica vuče na toj pruzi!
Poslije ukidanja uskotračnih pruga ŽTO Sarajevo mnoge lok te serije su otišle u Portugal, kao i dizel motorke serije, mislim 811, koje i danas tamo voze...
Serije 740 ima i danas da voze po Austriji:
ex 740-023 u Austriji, postavio mali paja. Hvala.
Image

Evo još jedne ovdje na krajnjoj stanici Mayrhofen.Postavio Milan_S. Hvala!
To je originalna 740-007 iz ZTO Sarajevo, koja je prepravljena.

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
admin
Site Admin
Posts: 708
Joined: Mon Sep 15, 2008 5:00 am
Contact:

Re: Ćiro u Banovićima

Post by admin »

Ćiro_bos wrote:
68847 wrote:Na zeljeznice.net uveliko prica o turistickom segmentu s "novom" lokomotivom i vagonima...
Da, i ja sam u toku i mislim da ću iduće sedmice da odradim nešto na ovom polju...Ima neka turistička tura...A ja bih mogao, ko slučajno, biti promovisan u vozopratioca!
Ko kec na desetku! Vidjet ćemo šta će biti.
pozdrav...
Daj nam više informacija o ovome... I mi bi da se malo provozamo.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Ćiro u Banovićima

Post by gc »

Ćiro_bos molim te javi nam kako je bilo na promotivnoj voznji, utisci, slike itd. :D
Postavio sam pitanje na zeljeznice.net ali mi jos niko nije odgovorio pa mi se pokusaj raspitati.
Kolika ce biti cijena voznje i sta sve cijena ukljucuje?
Jednu voznju gore-dole ili karta vazi cijeli dan, obilazak ostatka industrijskih pruga oko Banovica itd?????

Inace vijest da su u Banovicima konacno ozbiljno shvatili da od zeljeznickog turizma ipak ima velike koristi
me zaista obradovala, valjda ce sve proci kako treba, ukljucujuci planirani produzetak trase.


Masinac
Pošto je Čiro_bos "stariji" željezničar , jedno pitanje . Dali su po ukidanju uskotračne pruge ove dizel-hidraulične lok 740 otišle za Portugal ?
Da ti odgovorim posto prilicno znam o ovome.
Na zeljeznice.net imas raspravu o lokomotivama serije 740 gdje mozes naci dosta podataka.
Uglavnom ove lokomotive su zavrsile svugdje po svijetu.
Ove koje su direktno dosle u Banovice nikada nisu isle dalje.
Nikada nisam saznao podatak koliko su ih Banovici direktno kupili od ZTP-a, uglavnom sada ih imaju 3.
Ostale su u Austriji, Spaniji (mislim samo jedna), Portugalu, Maleziji i jedna u Srbiji.
Za ovu u Srbiji i jednu u Austriji vise nisam siguran da su tu, do sada su vjerovatno isjecene.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

68847 wrote:Na zeljeznice.net uveliko prica o turistickom segmentu s "novom" lokomotivom i vagonima...

Obnovljena "mađarica" 55-99!

Sutra će je potpaliti za prve turiste...danas je u krugu radionice, spremna

Image

Pogled unutra...instrumenti i ventili

Image

Pogled vani...iznutra, kroz okno

Image

pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

Na slici gore neki fotograf sa stativom snima .. vidi se kroz okno.
Fotograf je reporter sa TV-a. Prave prilog o pokretanju ovoga vida turizma...Reporterka je vrlo mlada cura koja, normalno, blage veze nema, i koja ne bi prišla ni blizu rukohvata ovih vozila, a djeluje da joj je i mikrofon težak...
Danas neću moći na vožnju:? ...
Jučer sam čitav dan bio tamo i vozao se sa grupom turista iz Engleske sa 83-158, a istu grupu će danas vozati 55-99!
Ovom prilikom se posebno zahvaljujem organizatoru turističke ture, te grupi turista, kojima sam bio vozopratilac na ŽFBH prugama (uskoro opširan putopis-reportaža) i naravno Asimu Zoletiću, poslovođi održavanja voznih sredstava radionice u Banovićima, koji je odvojio vremena i proveo me kroz pogone, dajući mi mnoštvo korisnih informacija...Za 3 mjeseca ide u penziju, zasluženu, ali je to i gubitak za sve ljubitelje parnjača...


Još jedan detalj unutrašnjosti

Image

I još jedan, sa ložištem

Image

Drva pripremljena za odlaganje vatre za danas!

Image

Poluge izgledaju tek izrađene-mislim da su izlivene

Image

Još jedan detalj

Image

U društvu sa 83-159, koja je trenutno van stroja, ali nije otpisana...

Image

Za ovaj put toliko, mislim da će brzo biti cjelovit izvještaj o svim ovim vozilima u depou-radionici...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

Informacija za one zainteresovane da 25. ovoga mjeseca ima promotivna vožnja 55-99 sa vagonom koji je već u vožnji za turiste i još jednim koji se radi u radionici, oni će biti kostur turističke ponude u Banovićima...Pozvani su svi mediji i gosti iz društveno-političkog života, kako bi na licu mjesta pokušali osnažiti ovaj vid turizma, ljudi koji bi mogli odlučivati za produženje trase pruge još koji km...

Vagon koji je u izradi kao drugi u kompoziciji koji će voziti 55-99

Image

Majstor Asim u nadgledanju radova

Image

Osovinski slog za vagon u pripremi

Image

I vagon koji je već u vožnji

Image

pozdrav...
Posavina expres
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: Ćiro u Banovićima

Post by gc »

Izgleda da je sve lijepo krenulo sa turistickim voznjama.
Nadam se da ce stvari biti bolje i bolje svakog dana.
Koliko vidim do sada nejveci problem, nedostatak putnickih vagona, se polako rijesava :)
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

gc wrote:Izgleda da je sve lijepo krenulo sa turistickim voznjama.
Nadam se da ce stvari biti bolje i bolje svakog dana.
Koliko vidim do sada nejveci problem, nedostatak putnickih vagona, se polako rijesava :)
Jedna nezvanična: U kasno proljeće iduće godine najavljene tri grupe turista...vožnje i na normalnoj i uskotračnoj pruzi...
a treći vagon će se izraditi!
Pozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Ćiro u Banovićima

Post by damir661 »

Ciro, DMV koji su otisli za Portugal su serije 802, a ne 811, oni su DMV normlanog koloseka.
Inace kda su 802 isli za Portugal modifikovani su za kolosek sirine 1.000mm.

To su ovi DMV
Image

A evo kako su izgledali u Portugalu
Image
Image

A sto se tice jedne 740 u Srbiji pronalazim neke fotke, ali nisam siguran da li je ona i dan danas u funkciji, ali je sigurno bila u Kolubari ili u Kostolcu
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Ćiro u Banovićima

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote:Ciro, DMV koji su otisli za Portugal su serije 802, a ne 811, oni su DMV normlanog koloseka.
Inace kada su 802 isli za Portugal modifikovani su za kolosek sirine 1.000mm.
Naravno Damire, u pravu si! Ja sam vidio grešku i mislio sam da sam to ispravio, ali nisam...Zato hvala na ispravci.
Jedino možda je to sve u krivoj temi?
Pozdrav...
Posavina expres
Post Reply