Prolazak putem Istočne pruge (Sarajevo - Ustiprača)

Moderator: Hamzza

User avatar
Hamzza
Posts: 85
Joined: Sun May 08, 2011 11:44 am
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Prolazak putem Istočne pruge (Sarajevo - Ustiprača)

Post by Hamzza »

Zaboravih napisati i ovo:

Nedavno sam na Panoramiu napravio grupu "Former "Eastern" narrow gauge railway (Ostbahn) in Bosnia and Herzegovina"
Link:
http://www.panoramio.com/group/49871

Evo finog objašnjenja za šta sve služe grupe u Panoramiu:
http://www.panoramio.com/help/groups

Ukratko, u grupe se mogu "ubacivati", grupisati i sortirati postojeće slike sa Panoramia, a i mogu se pisati "rasprave" (malo ružna riječ) o svakoj slici, o skupini slika, ili o opštoj temi grupe.


Pozivam sve zainteresovane, a koji su već učlanjeni u Panoramio, da se pridruže ovoj grupi!
A one koji nisu članovi, da se učlane u Panoramio pa da se onda pridruže. :)

Evo kako se učlaniti u Panoramio grupu (izvadak iz gornjeg linka):

To join an existing group, go to the group page and click on the "Join group" button. Group membership requests need to be accepted by the owner or by any of the moderators of the group, for this reason when you click "Join group" you’ll have the opportunity to send a message together with an example of the photos you will contribute to make your application more interesting. A notification will be sent to your email inbox as soon as your application gets accepted.

If you are a member of a group and want to cancel your membership, just go to the group page and click on the "Leave this group" link under the Membership section on the right navigation bar.

To join a group you’ll need to upgrade your account to a Google Account if you have not done it yet. You don’t need an upgraded account if you are just visiting a group.

Panoramio users can create and own up to 20 groups. Deleted groups do not count towards this limit. There is no limit to the number of groups a user can be member or moderator.
User avatar
Hamzza
Posts: 85
Joined: Sun May 08, 2011 11:44 am
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Prolazak putem Istočne pruge (Sarajevo - Ustiprača)

Post by Hamzza »

Nakon podosta vremena, a i dosta uloženog truda i provjeravanja, objavljujem svoju Google Earth putanju bivše Istočne uskotračne pruge, koja sadrži oznake skoro svih značajnih objekata u sklopu pruge ili okolo nje (mostovi, tuneli, usjeci, veliki podzidi i nadzidi, česme, željezničke stanice, prepreke, itd. itd.).

Informacije sam sakupio iz mnogobrojne željezničke i druge dokumentacije, a 90% puta pruge između Sarajeva i Mesića sam lično obišao, tako da sam skoro sve lično provjerio i dokumentovao.


Trenutno je putanja u reviziji 1, a to znači da su buduće revizije moguće (usljed otkrića novih detalja ili izmjene stanja na terenu).

Link:
http://dl.dropbox.com/u/58404938/KMZ-ov ... .%201).kmz


Nadam se da će zainteresovanima značajno koristiti!
User avatar
Hamzza
Posts: 85
Joined: Sun May 08, 2011 11:44 am
Location: Sarajevo, Bosna i Hercegovina

Re: Prolazak putem Istočne pruge (Sarajevo - Ustiprača)

Post by Hamzza »

Prilažem nešta zaista specijalno!


Dana 15. Aprila 2013. godine (prije mjesec dana) sam na biciklu prošao dijelom bivše Istočne uskotračne pruge, i to od Hrenovice do Mesića (tj. kroz kanjon rijeke Prače).

Tom prilikom sam snimio cijelo putovanje video kamerom.
Ovih dana sam sve to obradio, postavio na Jutub i uredio.


Putovanje je podijeljeno na pet dijelova. Zvuk je izbačen iz svih snimaka. Ako želite specijalni ugođaj, pustite sebi neki intermezzo u Winampu ili čemu već.


Link na sabranu video "plejlistu":
http://www.youtube.com/playlist?list=PL ... F06IXL0xSW


Dio 01 nije u kanjonu Prače, nego je od Hrenovice do početka kanjona. On tu stoji čisto da popuni formu "od Hrenovice do Mesića".
Najegzotičniji dijelovi su dio 03 i dio 05, ali ni dijelovi 02 i 04 ne zaostaju mnogo.


P.S.:
U svakom videu se nalaze kratki tekstualni komentari u trenutcima prolaska pored nekih, za ljubitelje željeznice i historije, značajnih objekata ili lokacija.
Da bi tekstualni komentari bili vidljivi, moraju se gledati na stolnom ili desktop računaru (nisu vidljivi na mobilnim uređajima).
Post Reply