Juče, danas, sutra

mali.paja
Posts: 41
Joined: Sun Oct 31, 2010 11:29 pm

Re: Juče, danas, sutra

Post by mali.paja »

mali.paja wrote:Malo o kraju uzane pruge Ploče-Sarajevo. Posljednji svečani vlak je krenuo iz Ploča u 7.30 sati. Lokomotiva je bila čašljinska 83-146 sa Kobelovim dimnjakom. Ista je bila na zasićenu paru. Sastav vlak je bio službeni + pet putničkih vagona. Strojovođa je bio iz Jablanice Alija Klepo a ložač Zdravko Ljoljić. Šef kolodvora u Pločama je bio Branko Brkan. Prometnik koji je otpremio vlak je bio Vlado Vrankić. Na tom svom posljednjem putovanju vlak je imao i posljednju žrtvu. Poginula je četrdesetogodišnjakinja Jela Jerković iz Kule Norinske. Taj jesenji dan bilo je kišovito. Ljudi su uz prugu nosili rakije, suhih smokava i drugog da počaste osoblje. Nesretnica je valjda htjel strojno osoblje počastiti u vožnji. Kišobran joj je zapeo za lokomotivu i nju je povuklo pod kotače. Vlak je stigao u Mostar sa 150 minuta zakašnjenja.
Slijedi nastavak.
Idemo dalje!
Od Mostara vlak je vukla lokomotiva serije 83 Đakuša. Broj neznam. Iz mirovine je doveden Mato Soldo koji je vozio do Konjica. Ložač je bio Salko Ćorić, oba Mostarci. Salko je kasnije još radio na pruzi od Čapljine prema Dubrovniku. U Konjicu su na vlak sjele tri lokomotive zupčanice serije 97. Na čelu je bila lokomotiva 97-029 a na njoj najstariji strojovođa Drago Medvid sa 94 godine. Po nekim podacima je Medvev, Nedvid, Nedved. Trebalo bi na groblje u Konjic otići i provjeriti ili u župni ured pogledati knjigu "Matica umrlih". Po prezimenu bi mogao biti porijeklom iz Slovenije, Hrvatskog Zagorja ili Češke. Naime prvi stručni radnici su dolazili od tuda, sa dolaskom željeznice. Iz Bradine je vlak vukla lokomotiva serije 85. Broj isto neznam. Strojovođa je bio Anton Slatinšek, Slovenac. Ložač je bio Mustafa Mujezinović, vlakovođa (vozovođa) Adem Kahriman, manipulant Luka Rajić i kondukteri Miloš Vujević, Nikola Krajišnik i Osman Hodžić. Vlak je navečer stigao sa dosta velikim zakašnjenjem u Sarajevo.
Inače posljednja lokomotiva zupčanica koja je bila na čelu vlak 97-029 nalazi se u Ausrtriji. to je u mjestu Frojach, u uskotračnom muzeju.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Juče, danas, sutra

Post by Ćiro_bos »

mali.paja wrote:Inače posljednja lokomotiva zupčanica koja je bila na čelu vlak 97-029 nalazi se u Ausrtriji. to je u mjestu Frojach, u uskotračnom muzeju.
Ja vjerujem da si je obišao?
Hvala na ovim info pričama. Iako ne sudjelujemo, ne znači da ne čitamo i da nas ne interesuje. Naprotiv! Samo nastavi sa ovim...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Juče, danas, sutra

Post by stjepan »

Ćiro_bos wrote: Iako ne sudjelujemo, ne znači da ne čitamo i da nas ne interesuje.
Tako je,ja ovo gutam a ne čitam.Bravo!!!
:ymapplause: :ymapplause: :ymapplause:

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
mali.paja
Posts: 41
Joined: Sun Oct 31, 2010 11:29 pm

Re: Juče, danas, sutra

Post by mali.paja »

Ćiro_bos wrote:
mali.paja wrote:Inače posljednja lokomotiva zupčanica koja je bila na čelu vlak 97-029 nalazi se u Ausrtriji. to je u mjestu Frojach, u uskotračnom muzeju.
Ja vjerujem da si je obišao?
Hvala na ovim info pričama. Iako ne sudjelujemo, ne znači da ne čitamo i da nas ne interesuje. Naprotiv! Samo nastavi sa ovim...
pozdrav...
Ćiro! Na žalost nisam bio. Nije to daleko toliko od Graza. Pokušt će mo otići u posjetu tamo. Kad pišem "će mo" to se i na tebe odnosi. Tamo se nalazi još naša lokomotiva, 73-019. Čak mislim da su je stavili ili će staviti u vozno stanje. Bila je jedna i Škoda kod njih. Mislim da je iz Prijedora stigla. Nju su osposobili za vožnju. Samo su je ružno, svu u plavo obojili. Poslije su je posudili Česima, gdje vozi.
Post Reply