Bosna ekspres

zvonimir 441
Posts: 32
Joined: Mon Jun 01, 2009 7:39 pm

Re: Bosna ekspres

Post by zvonimir 441 »

predivne su slike ;)
jirzi
Posts: 4
Joined: Thu Oct 28, 2010 10:49 am

Re: Bosna ekspres

Post by jirzi »

Bo Bo wrote:
ubrzani wrote:Prema Zagrebu sam manje išao pa tu od memorije nema pomoći, jedino da nađem kakvih redova vožnje po kutijam
Pozdrav kolega ubrzani, prije svega hvala puno na ovim informacijama, uz jednu veliku molbu ako bi ste mogli pregledati da slučajno nije u životu koji red vožnje 1984.-1991. godine? Ovo bi bilo izuzetno lijepo, kako za ovu temu ali tako i za ostale, pomogućnosti možda da nam skenirate neke djelove.

Pozzz Bo Bo ;) .
Red vožnje 1991 godina

Image

Image
Image

Image
Image
441-905
Posts: 613
Joined: Tue May 25, 2010 12:39 pm

Re: Bosna ekspres

Post by 441-905 »

jirzi wrote:Red vožnje 1991 godina
Pozdrav kolega jirzi, dobrodošao na forum, zahvaljujem puno na ovom redu vožnje iz 1991. godine, jako sam se obradovao. Želio bih upitati, da možda kojim slučajem u arhivi negdje nemate i koju sliku ovog voza?
mali.paja
Posts: 41
Joined: Sun Oct 31, 2010 11:29 pm

Re: Bosna ekspres

Post by mali.paja »

Ćiro_bos wrote:
jirzi wrote:Red vožnje 1969/1970
Bosna expres

Sarajevo expres
To nije voz o kome govorimo! Te godine on nije saobraćao kao ovaj poslovni voz, te ruta putovanja za Zagreb, vremenska duljina putovanja se ne slaže. Ovo je neka preteča našeg pravog BE voza. Zna li netko koje je godine tačno počeo da saobraća sa imidžom koji pamtimo.
Hvala kolegi jirzi na informaciji, kao prilogu ovoga vremeplova. Ovo nismo znali. Ja nisam.
pozdrav...
To je vlak o kojem se govori. Znao je neki vozni red prometovati i preko Dugog Sela i Vrpolja. Tada su trebali biti bijeli vagoni, samo prvog razreda. Ali uslijed nedostatka istih vagona znao je voziti i sa "običnim" vagonima. Ja sm se jedanput vozio tom relacijom. Vukla nas je lokomotiva serije 662. U to vrijeme se i elektrificirala pruga Zagreb-Beograd. Na dionici između D.Sela i Novske na nekim teretnim vlakovima su znale biti i elektre serije 441. Jedan dio pruge je bio elektrificiran. Čini mi se da se tada zagrebačko strojno osoblje obučavalo.
Što se tiče vožnje preko Vrpolja i vlak "Kozara" 740/741 (PL/LP) znao je koji vozni red prometovati tom relacijom. Mislim da je to bili samo1-2 vozna reda. Vlak "Mostar" 296/297 (HB/BH) nije nikad prometovao preko Vrpolja. Kad ovo pišem ne mislim doslovno da nije išao preko Vrpolja. Znalo se dogoditi da radi kakvog udesa ili remonta onda prometuje pomoćnim prijevoznim putem. Ova velika slova u zagradama uz broj vlaka su isto brojevi tih vlakova. Samo to su brojevi kada su se vlakovi obilježavali slovno i brojčano.
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Bosna ekspres

Post by stjepan »

mali.paja wrote: Ova velika slova u zagradama uz broj vlaka...
Kod ovako dobrog pamćenja,da upitam,da li možda znaš do kad su bile ove slovne oznake uz brojeve?
Jeli voz 296/297 uvijek imao ime "Mostar" ili je to bilo samo u početku?

Pozdrav!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
mali.paja
Posts: 41
Joined: Sun Oct 31, 2010 11:29 pm

Re: Bosna ekspres

Post by mali.paja »

stjepan wrote:
mali.paja wrote: Ova velika slova u zagradama uz broj vlaka...
Kod ovako dobrog pamćenja,da upitam,da li možda znaš do kad su bile ove slovne oznake uz brojeve?
Jeli voz 296/297 uvijek imao ime "Mostar" ili je to bilo samo u početku?

Pozdrav!!
Slovne oznake su bile negdje početkom sedamdesetih godina. Kad pronađem napisaću. Samo imam toliko toga pisati da ne stignem. Imam dosta na hrvatskom forumu zaostatka (o Zapadnom kolodvoru, Plavom vlaku voznom redu onda dosta puno o mojoj glavnoj preokupaciji uzanim prugama i još što iskrsne). Trenutno sam dosta angažiran na dječijem božićnom vlaku TIN u Zagrebu do 23.12. pa i tu dosta izgubim vremena. Imam hrpu filmova i slika za skenirati. Samo uzanih o Mostaru i pruzi do Dubrovnika imam sigurno preko 300. Onda imam o uzanoj pruzi Sarajevo Foča stotinjak. Pa onda o normalnoj u Mostaru. Imam otpremu prvog vlaka iz Mostara za Ploče 27.11.1966.god. Ali da napišem ono što te zanima. U početku nije nosio ime Mostar nego je imao samo broj HB/BH i bio je sezonac (samo je ljeti vozio). Kasnije je dobio ime i kao takav vozio u Njemačku. Kada je ukinut kao poseban vlak Dalmacija, iz Splita za Njemačku, tada je ime Mostar ostalo samo do Zagrba. Od Zagreba je vlak nosio dvojno ime Mostar/Dalmacija. To je bio jedan od najtežih vlakova u Zagrebu za manevriranje. Osim manevarke još su vagoni dodavani sa splitskom i bosanskom lokomotivom. Ima jedna stvarna anegdota sa tim vlakom. Desni prometnik u Zagrebu (vlakovi prema zapadu i jugu -Z.Most.Karlovac i Sisak) najavljuje postavnici: Pali izlaz 296 gotov. Ovaj postavlja izlaz. netko se javlja, da li drugi prometnik ili rukovac manevre: Ruši izlaz, pa manevarka je ostala u sredini garniture. Vlak 296 ista je lokomotiva dovukla iz Ploča do Zagreba. U Zagrebu se skidala i išla je dalje sa zagrebačkom do Dobove. Sad nisam siguran da li je ta lokomotiva u Dobovi ostajala u teretnom turnusu ili je koji noćni brzi za Beograd vraćala. Sarajevska lokomotiva je čekala vlak 741 (Kozara) iz Ljubljane i isti vukla od Zagreba do Ploča. Iz Dobove je vlak dovukla zagrebačka lokomotiva koja je vukla vlak Sava (br.100 Beograd-Ljubljana). To je najčešće bila lokomotiva serije 442. U početku je to bila Brena jedinica (442-001). Vlak 297 je imao sljedeću vuču: Lokomotiva vlaka 740 (Kozara) išla je iz Ploča do Dobove. U Zagrebu je samo bila smjena strojnog osoblja. Zagrebačko osoblje mjenjalo je na peronu sarajevsko. Iz Dobove je sarajevska lokomotiva preuzela vlka 296 i skroz do Ploča. Strojno osoblje se sada opet samo izmjenilo.
Zadovoljan odgovorom?
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Bosna ekspres

Post by stjepan »

mali.paja wrote:Zadovoljan odgovorom?
I zadovoljan i zahvalan,hvala lijepo!

Pozdrav!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

Odlučio sam se da ličnu kartu ovog vagona prebacim ovdje iz sledećeg razloga:

ovo je 1 od 9 vagona koji su prvi otišli u Gredelj na sređivanje 1983. godine. Ove informacije dobio sam od forumaša Markez.

Vrijedan je pažnje jer će uskoro proslaviti 30 rođendan.

JŽ serijski broj 51 72 19 10 413-5
ŽFBiH serijski broj: /
Godina proizvodnje: 1970.
Godina modernizacije: 1983.
Dom. stanica: Sarajevo ŽTO Sa
Max. brzina: 120 km/h
Rev: 12.12. 1990. BL
NR: 12.06.1992. + 3M (672) radionica

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Last edited by Bo Bo on Tue Jan 25, 2011 11:09 pm, edited 1 time in total.
Image
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Bosna ekspres

Post by damir661 »

Zar nisu oni isli na sredjivanje u Gredelj, a ne u Gosu 1983?
zanimljivo je da ovaj nema luftere na krovu
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

damir661 wrote:Zar nisu oni isli na sredjivanje u Gredelj, a ne u Gosu 1983?
zanimljivo je da ovaj nema luftere na krovu
Lapsus, hvala na ispravci. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
Post Reply