Bosna ekspres

Post Reply
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:Prva garnitura voza Bosna ekspres krenula je u saobraćaj 23.05.1982. godine. Išla je na relaciji Sarajevo-Beograd. Početkom 1982. godine kontigent od 7 vagona je poslat u firmu Janko Gredelj na modernizaciju od sredstava kredita Eurofima.
10 vagona A Y su data u Gredelj na rekonstrukciju u mjesecu februaru 1982.g. Od toga dva bife vagona. Jedan bife u toj boji i danas postoji u Rajlovcu, ali ne u eksploataciji...
6 vagona BE je Gredelj isporučio u mjesecu maju 1982.g. za novi red vožnje, kada je i krenuo ovaj legendarni voz na svoju prvu vožnju.
Čini se da je Gredelj uradio-preradio još 7 ovih vagona čime je ta cifra narasla na 17 vagona. Ostali vagoni su kasnije rađeni, ne isključujem mogućnost novogradnje u Goši, sa novim, malo drugačijim bojanjem...
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Bosna ekspres

Post by igorailwayman »

Mislim da novih vagona na BE nije bilo i da su sve u pitanju reparirani Y vagoni. Također sam došao do informacije da se od tih Y vagona napravio i neki broj vagon-restorana na BE. Koliko je bilo takvih restorana neznam, ali ako je tako vjerovatno nije puno jer kako će kolega Ćiro naveo 2 vagon restorana su napravljena od već postojećih starih vagon restorana.

Evo i od mene jedna slika iz istog arhiva kao u kolege Bo Bo, upitanju je BE Sarajevo-Beograd-Sarajevo, uslikan na ž.stanici Sarajevo

Image

Hvala!
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Bosna ekspres

Post by damir661 »

Zna li se koliko je bilo bife kola ARll za potrebe BE?

Crveno-beli vagoni za "BE" i jesu modifikovani vagoni ZTO Sarajevo, dok za ove bele nisma bas siguran, trebalo bi na nekom njihovom ostatku proveriti godinu proizvodnje na plocici proizvodjaca. Inace Gosa je Y vagone sa disk kocnicom i bez luftera na krovu pocela da prozivodi tek negde od sredine sedamdesetih ako se ne varam.

Zahvaljujem se na ustupljenim fotkama, zaista su impresivne, ali me nesto buni, opet se mesaju pojmovi bife kola (AR/BR) i vagon restorani (WR).
Bife kola imaju pored sanka i odeljke za sedenje, obicno 5 kod (BR kola, kod AR je verovatno jedan manje), dok restorani umesto odeljaka zasedenje i prostor za rucavanje, kao sto se vidi na slikama.
Moje pitanje glasi, da li je u sastavu "BE" bilo i vagon restorana WRl, ili je mozda dolazilo do greske u oznacavanju, tako da su u stvari vagoni koji bi trebali biti WR oznacavani kao AR?

Onaj preostali primerak u Rajlovcu na sebi koliko znam ima oznaku WR, ali mi to i ne izgleda kao autentican natpis

Evo dve slike gde se vidi ARll
Image
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Ćiro_bos »

damir661 wrote: Moje pitanje glasi, da li je u sastavu "BE" bilo i vagon restorana WRl, ili je mozda dolazilo do greske u oznacavanju, tako da su u stvari vagoni koji bi trebali biti WR oznacavani kao AR?
Onaj preostali primerak u Rajlovcu na sebi koliko znam ima oznaku WR, ali mi to i ne izgleda kao autentican natpis
Prva dva vagona koje je Gredelj rekonstuisao su ARll serije 84-10, 401 i 402! A postojao je i treći, kasnije urađen. Znači vagon restoran sa 4 odjeljka prvog razreda!
Činjenica je da vagon koji stoji u Rajlovcu nosi oznaku 88-10 znači vagon restoran...i ispravno slovno obilježavanje. Vjerovatno kasnije napravljen u ove svrhe!
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

Kad se tema ovako zahuktala oko bife vagona, imam jedno pitanje. Vagon 50 50 84-10 401-5 (Arll) trenutno je u sastavu brzog voza 710/711. On je preuređen iz vagona Bosna ekspres. Da li je to ovaj vagon o kojem govori Ćiro_bos?
Ćiro_bos wrote:Prva dva vagona koje je Gredelj rekonstuisao su ARll serije 84-10, 401 i 402!
Pozdrav Bo Bo ;)
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:Kad se tema ovako zahuktala oko bife vagona, imam jedno pitanje. Vagon 50 50 84-10 401-5 (Arll) trenutno je u sastavu brzog voza 710/711. On je preuređen iz vagona Bosna ekspres. Da li je to ovaj vagon o kojem govori Ćiro_bos?
Ćiro_bos wrote:Prva dva vagona koje je Gredelj rekonstuisao su ARll serije 84-10, 401 i 402!
Pozdrav Bo Bo ;)
Da, to je taj...
Živio nam još mnogo godina! Inače smo imali tri vagona takve izvedbe.
I jedno pitanje...provjera :D Ima li taj vagon 4 odjeljka za sjedenje?
pozdrav...
Posavina expres
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

Ćiro_bos wrote:
Bo Bo wrote:Kad se tema ovako zahuktala oko bife vagona, imam jedno pitanje. Vagon 50 50 84-10 401-5 (Arll) trenutno je u sastavu brzog voza 710/711. On je preuređen iz vagona Bosna ekspres. Da li je to ovaj vagon o kojem govori Ćiro_bos?
Ćiro_bos wrote:Prva dva vagona koje je Gredelj rekonstuisao su ARll serije 84-10, 401 i 402!
Pozdrav Bo Bo ;)
Da, to je taj...
Živio nam još mnogo godina! Inače smo imali tri vagona takve izvedbe.
I jedno pitanje...provjera :D Ima li taj vagon 4 odjeljka za sjedenje?
pozdrav...
Da pomenuti vagon ima 4 odjeljka za sjedenje. Međutim ovo nije jednini vagon BE koji je još uvjek u eksplataciji. Trenutno voze još 2 vagona koja su prefarbana na lokalnim vozovima. Njihovi serijski brojevi su: 50 50 19-10 421-3, 50 50 19-10 414-8 (ŽFBiH).

Na osnovu ovih brojeva lahko je orginalne JŽ serijske brojeve izračunati. Želim im još puno, puno pretrčanih kilometara.
Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Ćiro_bos »

Bo Bo wrote:.... ovo nije jednini vagon BE koji je još uvjek u eksplataciji. Trenutno voze još 2 vagona koja su prefarbana na lokalnim vozovima. Njihovi serijski brojevi su: 50 50 19-10 421-3, 50 50 19-10 414-8 (ŽFBiH).

Na osnovu ovih brojeva lahko je orginalne JŽ serijske brojeve izračunati. Želim im još puno, puno pretrčanih kilometara.
Pozdrav Bo Bo ;) .
Gdje voze ovi momci? Dajmo slike!
Vagon 50 50 19-10 414-8 je iz prve serije od 10 vagona poslatih u Gredelj...ovaj drugi nije na spisku, ali je vjerovatno u drugoj turi otišao na šminkanje...
poooozdrav...
Posavina expres
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Bosna ekspres

Post by damir661 »

Unutrasnjost je gotovo identicna, nedostaje jedino crveni tepih :(
Image

Primecujem jedino neke razlike na krovu, ovaj sada nema neke luftere na krovu kao nekad
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

Jedan vozi na relaciji Zenica-Maglaj (50 50 19-10 421-3), dok drugi (50 50 19-10 414-8) je na lokalu Sarajevo-Konjic.
Pozdrav Bo Bo ;).
Image
Post Reply