Bosna ekspres

User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Bosna ekspres

Post by igorailwayman »

Da se i ja sa zakašnjenjem pridružim, postavljanjem posta, godišnjici puštanje u saobraćaj ovoga divnog voza.

Izjava za štampu povodom puštanja u saobraćaj garniture "Bosna Ekspresa"

na inicijativu rukovodioca i stručnjaka ŽTO Sarajevo i RO za organizaciju prevoza željeznicom ( na čelu s prof. dr. Sadikom Beširevićem) došlo je do realizaciej Ugovora za obnovu, rekonstrukciju i Veliki popravak 10 kola tipa Y u modernu i luksuznu garnituru "Bosna Ekspresa."

U vremenu od potpisivanja Ugovora tj. 14.02.1982. do 22.05.1082. u OOUR-ima i RZ RO "Janko Gredelj" izvršeno je projektiranje, snimanje i izrada ove moderne garniture od 6 kola.Tako da se ova garnitura pušta u saobraćaj po novim voznom redu 23.05.1982.

Svi materijali i rezervni dijelovi koji su ugrađeni u ova lijepa kola su plod rada i suradnej "Janko Gredelj" i juoslovenske privrede. Od uvozne opreme su ugrađene samo 2 elementa u vrijednosti od 1000 DM za čitavu ovu garnituru.

Tim prije treba pozdraviti odluku ŽTO-a Sarajevo, koja je u svojim pripremama za XIV Zimske olimpijske igre 1984. u Sarajevu našlo u ovome poslu opravdanu računicu. Naime za cca 70 miliona dinara poručioc je od starih Y kola dobio moderne obnovljene i rekonstruirane vagone najviše klase.

BOSNA EKSPRES sastoji se od 6 kola od kojih su jedna kola biffe-restoran

Vagoni su obnovljeni i rekonstruirani u cilju postizanja visokog komfora.

Obnova svih vagona izvršena je prema obimu VP-a propisanom Pravilnikom JŽ 241.

Rekonstrukcija je izvršena

Na putničkim kolima

- rekonstruirani su odjeljci, hodnik i sanitarni odjel pri čemu je dano novo dizajnersko rješenje i povećan komfor

- ugrađena su prijelazna vrata nove izvedbe prema zahtjevima UIC-a

- sva kola su ozvučena prema zahtjevima za međunarodni saobraćaj

- grijanje kola je električno

- vanjslo ličenje kola izvedeno je u posebnom dizajnerskom obliku sa nacrtanim znakom Olimpijade i potpisom "Bosna Ekspres"


Na biffe kolima

- porstor biffea je znatno povećan i podijeljen u dva dijela i to barski prostor i restoranski prostor. U barske prostor smješten je šank iznad kojega je ugrađen spušteni plafon.

- restoranski prostor ima 29 sjedećih mjesta

- do restoranskog prostora izgrađena je kabina stjuardese sa razglasnim sistemom odakle se pušta muzika i obavijesti za cijelu garnituru

- biffe kola raspolažu sa kuhinjom za spremanje i posluživanje toplih jela, hladnih narezaka i svih vrsta pića


Zagreb, 22.05.1982.


Ovako je to bilo nekada, a sada....
User avatar
igorailwayman
Posts: 307
Joined: Mon Nov 16, 2009 1:27 am

Re: Bosna ekspres

Post by igorailwayman »

Fotografija kompozicje Bosna Ekspres sa stanice u Beogradu, šesti mjesec 1986. godine. Fotografija je zanimljiva po tome što se na njoj zajedno vide obje šeme bojanja ove kompozicije (ona starija i novija)

Image
Baki ŽS
Posts: 11
Joined: Thu Apr 21, 2011 1:16 pm
Location: Sremska Mitrovica,Vojvodina,SRB

Re: Bosna ekspres

Post by Baki ŽS »

Koliko mene sećanje služi,retko kad je u pravcu Beograda i išla jednobojna kompozicija možda prve dve godine dok su postojali samo crveno - žuti vagoni,dok kasnije kad su se pojavili novi vagoni,saobraćala je maltene stalno ˝šarena˝ kompozicija.
Veliki pozzz :) :) :)
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: Bosna ekspres

Post by damir661 »

Baki ŽS wrote:Koliko mene sećanje služi,retko kad je u pravcu Beograda i išla jednobojna kompozicija možda prve dve godine dok su postojali samo crveno - žuti vagoni,dok kasnije kad su se pojavili novi vagoni,saobraćala je maltene stalno ˝šarena˝ kompozicija.
Veliki pozzz :) :) :)
Pogledaj od 2:14, ovo je iz 1990. godine
Baki ŽS
Posts: 11
Joined: Thu Apr 21, 2011 1:16 pm
Location: Sremska Mitrovica,Vojvodina,SRB

Re: Bosna ekspres

Post by Baki ŽS »

damir661 wrote:
Baki ŽS wrote:Koliko mene sećanje služi,retko kad je u pravcu Beograda i išla jednobojna kompozicija možda prve dve godine dok su postojali samo crveno - žuti vagoni,dok kasnije kad su se pojavili novi vagoni,saobraćala je maltene stalno ˝šarena˝ kompozicija.
Veliki pozzz :) :) :)
Pogledaj od 2:14, ovo je iz 1990. godine
OK Damire,znam za ovaj spot,i gledao sam ga iste te 1990. godine,i dan danas imam tu video kasetu nikad da je prebacim na DVD. Ovo je bio redak slučaj saobraćanja jednolične kompozicije,prema Beogradu. Jer gledao sam ovaj voz nekada svaki dan,i uživao u njegovoj lepoti. Verovatno mi je možda promaklo,ali nijednom nisam video BE u npr. jednoličnoj kompoziciji sa novom šemom bojanja. A vozio sam se istim XXX puta na relaciji od Sr. Mitrovice do Doboja,i obrnuto.
Veliki pozzz
nik
Posts: 7
Joined: Sat Jun 11, 2011 10:00 pm

Re: Bosna ekspres

Post by nik »

Evo jedne fotke iz 70-ih.

Image

:D
zvonimir 441
Posts: 32
Joined: Mon Jun 01, 2009 7:39 pm

Re: Bosna ekspres

Post by zvonimir 441 »

super fotka!
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

Vjerovatno su do sada isječeni. Slikano u depou Doboj 26.04.2011. godine. Pozdrav Bo Bo ;)

Image
Image
User avatar
BHzeljeznice
Posts: 257
Joined: Mon Jun 18, 2012 11:03 pm
Location: Gracanica

Re: Bosna ekspres

Post by BHzeljeznice »

OOOJJJ,majko mila,postoji li ikakva mogucnost da se makar nesto od ovih vagona u Doboju ui drugim depoima obnovi...???
Image
User avatar
Bo Bo
Posts: 2283
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:50 pm
Location: Sarajevo BiH

Re: Bosna ekspres

Post by Bo Bo »

BHzeljeznice wrote:OOOJJJ,majko mila,postoji li ikakva mogucnost da se makar nesto od ovih vagona u Doboju ui drugim depoima obnovi...???
Bojim se kolega da su ovi već isječeni. Prošle godine u aprilu mjesecu su bili pripremljeni za kasaciju. Inače proizvedeni su 1984. a vozili su do 1992-1995. godine. Pozdrav Bo Bo ;) .
Image
Post Reply