serija 811/812

davor
Posts: 40
Joined: Thu Mar 04, 2010 6:20 pm

serija 811/812

Post by davor »

ela dali ima bilo šta od foto ili druge dokumentacije o seriji 811/812 šinobusa sa jednom ili dvije prikolice.ta serija se dugo zadržala u vuči u mostaru poslje su garniture prebačene u vuču bihać. tvoj otac je radio na toj seriji ko mladi mašinovođa.pa bi mi bilo drago da otvorimo i tu temu pogotvu kolega iz srbije jer su kod njih vozili po banatu i bačkoj te garniture
User avatar
ela
Posts: 1278
Joined: Mon Jun 01, 2009 2:28 pm
Location: Mostar

Re: serija 811/812

Post by ela »

Ja fotografija nemam....jedino da zamolim nekog od forumaških prijatelja iz Srbije i Hrvatske da postavi slike što ima na forum. Mislim da ima fotografija kolega forumaš Hadzibane,pošto mislim da vozi neki od 812 na vojvođanskim prugama....Na HŽ-u jedan vozi na relaciji Karlovac-Bubnjarci,i mislim da ima u Nišu....
Pozdrav iz Mostara
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: serija 811/812

Post by damir661 »

Evo ovako DMV serije 811 su davno iseceni i oni su deo proslosti i lepih secanja vozoljubitelja. Od njih sada postoje svega par ostataka nekoliko motornih kola u Zemunu TPS, i u siprazju nedaleko od stanice Beograd. Ovi DMV mislim da ih je bilo 5 su bili u eksploataciji negde do sredine ili kraja devedesetih kada su definitvno povucen iz saobracaja usled nedostatka delova, nemogucnosti odrzavanja kompleksnog mehanickog prenosnika i sl. Jedan garnitura je od strane vozoljubitelja u egzilu pokusala da u Sin vozu negde 2000 god pokusana da se reparira, ali nazalost to nije zazivelo (ne znam tacne detalje, ta prica je obavijena velom tajni).

Ostatak motornih kola B 811-012 negde u stanici Beograd
Image

Jedna prikolica nedaleko od ovih motornih kola
Image

Sema 811/816
Image

Jedan od poslednjih u svojim poslednjim danima
Image
Image
davor
Posts: 40
Joined: Thu Mar 04, 2010 6:20 pm

Re: serija 811/812

Post by davor »

ko je u kontaktu iz srbije ili vojvodine ako može stupiti u kontakt sa kont.prijemna grupa u šinovozu zrenjanin jer su u to preduzeću radili i remont tih vozova, pa nek proba doći do podataka i fotografija.serija 812 je bila kraća verzija i te garniture su po pričama bile kupljene 60 god u austriji na otpadu.
User avatar
damir661
Posts: 1382
Joined: Tue Jun 02, 2009 12:48 pm
Location: Beograd-SRB

Re: serija 811/812

Post by damir661 »

E sada sto se tice sinobusa 812/818 u Srbiji ih ima jos svega dva tri, hadzibane bolje zna koji su to, uglavnom voze u Vojvodini, dok neke od "modifikovanih" 812-300/814-300 voze u Nisu prema Kursumliji.

Image
Image
Image
Image
Image
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: serija 811/812

Post by gc »

Pozdrav Davore

Mislim da su se do sada na forumima pojavile samo dvije fotografije sinobusa koji su vozili na ZTO Sarajevo.
Obe su vlasnistvo forumasa mali.paja sa zeljeznice.net, nadam se da se nece naljutiti sto cu mu fotografije postaviti ovde.


Image

Šurmanci 02.05.1975 god.



Image

Grabovica ljeto 1975 god.


Koliko znam u Prijedoru (cini mi se, mozda je i u B.Luci) postoji jos jedan, naravno nije u upotrebi.
Moguce je da se ovde ne radi o Sinobusu nego o prikolici jer je fotografija gdje se to sve vidilo bila prilicno nejasna.
Da li je kojim slucajem neki jos prezivio zaista ne znam.
U Konjicu je do 1992 (ovoga se sigurno sjecas jer vidim da prugo dobro poznajes) jedan stajao na odvojku pruge gdje su bile terezine.
Izgleda da je nestao nekada nakon 1992, vjerovatno isjecen.
Nije bio u voznom stanju, mislim da je sluzio kao nekakav magacin.
gc
Posts: 172
Joined: Tue Jun 02, 2009 1:21 am

Re: serija 811/812

Post by gc »

Za malo bolje poznavaoce nekoliko pitanja.

Koje godine su dosli prvi Sinobusi na pruge koje je pokrivao ZTO Sarajevo?
Da li je ZTO nabavio iskljucivo polovne Sinobuse iz Njemacke ili je imao odredjen broj proizvedenih u Gosi?

Na elektrificiranim prugama Sinobuse je "izbacio" madjar, to se otprilike desavalo nekada ranih osamdesetih.
Do kada su Sinobusi vozili an neelektrificiranim prugama, npr. Doboj-Tuzla?
U razgovoru sa forumasem Waterloo sam saznao da je nekada dosta Sinobusa prolazilo kroz Brcko.
Ciji su oni bili, Vinkovacki ili Tuzlanski (ili ciji bi vec trebali biti) i do kada su vozili prugom Brcko-Tuzla/Banovici?

Za kraj, osim onoga u Prijedoru (napomenuo sam, mozda se radi samo o prikolici) ima li iti jedan prezivjeli na teritoriju BiH?
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: serija 811/812

Post by Ćiro_bos »

Možda neki odgovori na neka pitanja iz mog okruženja
gc wrote: Do kada su Sinobusi vozili an neelektrificiranim prugama, npr. Doboj-Tuzla?
Tuzla-Doboj su vozili negdje do 1980-82.g, poslije su ih zamijenile klasične Baat garniture. Zbog čega ne znam, jer je pruga bila kao ravničarska...
gc wrote:U razgovoru sa forumasem Waterloo sam saznao da je nekada dosta Sinobusa prolazilo kroz Brcko.
Ciji su oni bili, Vinkovacki ili Tuzlanski (ili ciji bi vec trebali biti) i do kada su vozili prugom Brcko-Tuzla/Banovici?
U Brčko su dolazili Vinkovački šinobusi i nikada nisu išli dalje od Brčkog. Tako sve do rata. Neki polasci su bili klasični, sa Baat vagonima, koje su produžavale do Tuzle. Vozila ih je 643 lok ili često i Plava ptica 743-001. U Brčkom ih je preuzimala 661.
Pruga Brčko-Banovići nije imala uspješne vožnje sa šinobusom zbog velikih uspona do tunela Majevica i kontra od Dubokog Potoka. Dvije godine je u redu vožnje nekih kasnih sedamdesetih godina vozio na relaciji Tuzla-Srebrenik-Špionica, negdje oko podne, kada je imao pauzu u Tuzli, dolazeći iz Doboja...I linija je ukinuta zbog tih uspona, a garnitura je imala dva-tri motora i tri prikolice!
Toliko od mene...
Posavina expres
davor
Posts: 40
Joined: Thu Mar 04, 2010 6:20 pm

Re: serija 811/812

Post by davor »

gc wrote:Pozdrav Davore

Mislim da su se do sada na forumima pojavile samo dvije fotografije sinobusa koji su vozili na ZTO Sarajevo.
Obe su vlasnistvo forumasa mali.paja sa zeljeznice.net, nadam se da se nece naljutiti sto cu mu fotografije postaviti ovde.


Image

Šurmanci 02.05.1975 god.



Image

Grabovica ljeto 1975 god.


Koliko znam u Prijedoru (cini mi se, mozda je i u B.Luci) postoji jos jedan, naravno nije u upotrebi.
Moguce je da se ovde ne radi o Sinobusu nego o prikolici jer je fotografija gdje se to sve vidilo bila prilicno nejasna.
Da li je kojim slucajem neki jos prezivio zaista ne znam.
U Konjicu je do 1992 (ovoga se sigurno sjecas jer vidim da prugo dobro poznajes) jedan stajao na odvojku pruge gdje su bile terezine.
Izgleda da je nestao nekada nakon 1992, vjerovatno isjecen.
Nije bio u voznom stanju, mislim da je sluzio kao nekakav magacin.

Pošteno stvarno se tog iz konjica ne sjećam ali su u jesen 91 bile dvije garniture dovežene iz bihaća u rajlovac zbog potreba reda vožnje.trebalo je da se uvede linija sarajevo-vareš sa serijom 812.posle rata nisam ih zatekao u depou rajlovac iako su tamo bili pred rat.
User avatar
Ćiro_bos
Posts: 3225
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:44 pm
Location: Brčko-Tuzla, BiH

Re: serija 811/812

Post by Ćiro_bos »

Sedamdsetih godina prošloga stoljeća sam kao srednjoškolac putovao do Ploča. U povratku smo htjeli razgledati Mostar, pa smo se vozili sa šinobusom 812...Sjećajući se toga pitam se: Otkuda na elektrificiranoj pruzi da redovno vozi DMG 812 Ploče-Mostar. Za informaciju, nije to sadašnja situacija gdje je dovoljan jedan vagon, nego je putnika zaista bilo. Šinobus od 6 prikolica!
pozdrav...
Posavina expres
Post Reply