Interrail putovanje Evropom 2011

Moderator: ZlayoZg

dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Na kratko zastajemo na stanici Bruck Fusch, misleci da mozda uskoro imamo voz za povratak, ali bez obzira na umor nismo zeleli da ga cekamo, vec da nastavimo i dalje biciklama. Zanimljivo sto je stanica posednuta. Otisli smo do otpravnika vozova, ne bi li ga Milan pitao da li ima sta od teretnih vozova iz smera Schwarzach. Dobija odgovor da nema i u tom momentu prolece teretni iz trazenog smera, sa prelepim plavo - sivim Adria Transport taurusom. Sunce je padalo kao stvoreno za slikanje, pa mi je strasno bilo krivo sto nisam uspeo.

Stanica onako tipicna za Austriju, slicna stajalistima, moderna, sva u staklu, sa ogromnim displejima, staklenim liftom, itd. Svega ima, samo nema ljudi :-)

Image



Onda je projurio jos jedan voz (nemam pojma koji to moze biti):

Image

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

U povratku opet zastajemo kraj pruge, nailazi jos jedan REX. Ja sa foticem nisam bio spreman da ce mi oblak bas u trenutku prolaska voza zakloniti sunce, pa je ispalo malo mutno:

Image



Ovom precicom idemo prema Schuttdorfu:

Image



U Schuttdorfu se odvaja uzani kolosek (privatna zeleznica Zell am See - Krimml, Pinzgauer Lokalbahn). Pogled na prugu prema Krimmlu:

Image



Na suprotnu stranu, pogled prema Zell am See, nailazi vozic na pomenutoj pruzi. Uputio se u depo. U pozadini nije sneg, samo su stene tekve boje :-)

Image




U blizini je mali depo (garaza) za ove vozove. Pokusali smo da nadjemo nekoga da pitamo da li smemo da udjemo, vidimo i ako ima nesto interesantno slikamo, ali nikoga nije bilo. Vodeci se logikom da je slikanje vozova u Austriji uobicajena pojava, usli smo tako i prosetali na svoju ruku. Nikoga i dalje nije bilo, a i da je neko naisao problema verovatno ne bi ni bilo (ipak se to moze gledati kao turisticka pruga), a vozoljubiteljstvo je tamo legalna pojava :P Slikao sam samo jednu fotku unutra, nije bilo nista specijalno da se vidi. Okolo depoa vodi i kraca deonica upletenog koloseka.

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Kada na pruzi nema niceg drugog interesantnog, onda su tu talenti:

Image

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Voznju nastavljamo pored obale jezera:

Image

Image



Pogled na deo Zell am See-a koji strci na jezero:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Zastajemo jos jednom usput, nikako da stignemo na odrediste. Ovaj put da vidimo jos jedan voz. Pogodno mesto je nova pasarela preko pruge:

Image




Pogled na prugu prema Schuttdorfu. Leva dva klasicna normalna koloseka idu prema Schwarzachu, desni je malopre pominjani upleteni kolosek. Iza ledja nam je Zell am See:

Image



I evo ga, tacan ne u minut, vec u sekund, OIC 518, na relaciji Graz - Innsbruck:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Zeleznicka stanica Zell am See je zajednicka za obe pruge. Jedan deo je pocetna/krajnja stanica privatne zeleznice za Krimml.
Nalazi se skoro na obali jezera. Mozete pogledati panoramski prikaz, gde se mi trenutno nalazimo, na sledecem sajtu:
http://zellamsee-kaprun.360tourist.net/ ... rg-austria

Usli smo na peron koji se vidi na slici, pa moramo proci kroz pothodnik:

Image




Na stanicu smo dosli prvenstveno sa namerom da kupimo kartu za sutrasnji odlazak do Krimml vodopada. Na pruzi Zell am See - Krimml, u privatnim vozovima Pinzgauer Lokalbahn ne vazi mi Interrail karta. Milan je pronasao neki vikend specijal, 19e za vise osoba, vazi preko celog vikenda. Bez ove ponude, u pitanju je jako skup prevoz. Secam se da su nam naplatili oko 2 i nesto evra za odlazak do Schuttdorfa. Za prevoz bicikala, samo sto smo ih uneli u vagon (pritom je bio prazan), za relaciju od mozda 2km, uzeli su nam 5e. Evo kako izgleda pomenuta vikend karta, sa dodacima za prevoz autobusom od stanice u Krimmlu do vodopada:

Image




Na jednom od sporednih koloseka odmara elektricna manevarka. Ne znam zbog cega, ali mi se dosta dopada ta masina:

Image

Image



Nismo dugo bili na stanici, kada nailazi isti onaj taurus Adria Transport, sto sam propustio priliku da ga slikam pre par sati sa teretnim vozom:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Uvece smo otisli u jos jednu kracu setnju, malo pored jezera i naravno do pruge, koja se nikako ne moze zaobici. Tada je nastalo nekoliko nocnih fotografija.
Sa dugackom ekspozicijom u pokusaju da zabelezim zvezdano nebo, uhvatio sam zvezdu padalicu (ne verujem da je bio avion, ipak bi on daleko odmakao tokom slikanja):

Image

Image




Opet smo pored upletenog normalnog i uzanog koloseka, sta da se radi kada nas od Milanove kuce do pruge deli minut hoda :-)

Image

Image



Za kraj zastajemo kod jednog pp prelaza, ocekujuci voz:

Image

Image



Evo kako se to sve na prelazu ekspresno odigra, ne znam zapravo sta se tokom slikanja izdesavalo, voz je svakako prosao, pa protumacite sami :-)

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Jos nesto da dodam, na nekim fotografijama vidi se upleteni kolosek sa 3 sine:

http://i1098.photobucket.com/albums/g36 ... G_9852.jpg

http://i1098.photobucket.com/albums/g36 ... G_9853.jpg

Koliko sam ja imao prilike da vidim na internetu i dok smo bili na toj uzanoj pruzi, trebalo bi da sluzi sledecem:

Do mesta sa tih fotografija se po potrebi dovlace vagoni normalne sirine koloseka. U blizini postoji nekakva vrsta postrojenja, u kome se ti vagoni podizu i ispod njih se uvlace vagoni uzanog koloseka. Zatim se ovi veliki spustaju na te specijalizovane vagone i tako se mogu "voziti" po uzanoj pruzi. Koliko sam imao prilike da vidim na nekim fotografijama sa interneta, o toj pruzi, to su uglavnom vagoni za prevoz celih stabala (drveca). Dakle natovare se negde duz te uzane pruge, pa se na pomenuti nacin dovezu do Schuttdorfa, gde se vagoni uzanog koloseka izvlace, a ovi spustaju na normalan kolosek. Zanimljivo i retko gde to ima da se vidi.
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Sledeceg jutra morali smo da poranimo na voz prema Krimmlu. Kada sam pogledao kroz prozor imao sam sta da vidim, poceo je sneg da provejava! Dan pre je bilo preko 30 stepeni, a to jutro odjednom sneg. Trajalo je kratko, ubrzo se pretvorio u dosadnu kisu. Dobro me je iznenadila nagla promena. Tek tada sam imao osecaj da se nalazim medju planinama :-)

Odlazimo pesaka par stotina metara do najblizeg zeleznickog stajalista. Usput pravim nekoliko fotografija prelepog mesta Schüttorf Kitzsteinhorn, prepunog hotela, slicno kao Zell am See:

Image

Image





Odmah je tu i stajaliste na uzanoj pruzi, Schüttdorf Kitzsteinhornstraße:

Image





Tamo smo se uputili, dolinom prema Mittersillu:

Image





Ubrzo stize voz. Ovo je neka starija verzija voza, a kasnije cemo se voziti i novijim. Vagon za bicikle je smesten izmedju dva vagona sa upravljacnicom za prevoz putnika, tako da kondukterka po potrebi mora da trckara iz vagona u vagon... Pogodnost ovih motornih garnitura je sto se pojedini prozori mogu otvoriti, sto se svakako usput mora iskoristiti :-)

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

U Mittersill-u pravimo kratku pauzu, Milan je cuo da u stanici u Mittersillu ima nekakvih modela i knjiga o zeleznici. Ne bi bilo lose baciti pogled na to, a u putopisu opet kratak pregled isecka karte pruga u Austriji. Plavim sam naznacio ovu uzanu prugu, a negde na sredini te pruge nalazi se ovo mesto. U pitanju je malo mesto, koje lezi u dolini reke Salzach, okruzeno sa juzne strane nacionalnim parkom planinskog venca Hohe Tauern, a sa severne Kitzbühel Alpima.

Image




Takodje nije na odmet i jedan kraci video, koji sam snimio onako sasvim slucajno usput, iz voza koliko je to zbog kise bilo moguce. U videu se uglavnom vidi juzna strana. Obratite paznju kako je sve uredjeno, cisto, kako ljudi bez obzira na kisu okolo uzivaju, zive zaista sjajnim zivotom. U Alpima je veoma zastupljeno stocarstvo, veliki deo livada i pasnjaka je privatno posedstvo, pa otuda i lepa pokosena i ocuvana trava...








Po izlasku iz voza kisa i dalje lije. To nas ne sprecava da sa kisobranom prosetamo po stanici. Osvrt na nas voz:

Image



I ode... Obratite paznju na znak sa desne strane. Jeste da ih ima svuda u uredjenim zemljama, ali vozoljubitelje, pa jos na ovakvoj nazovi turistickoj pruzi, to ne ometa mnogo da prosetaju i izvide situaciju malo dalje od perona.

Image



Iz pravca Krimmla dolazi noviji voz, push-pull, sa dizelkom sa jedne i vagonom sa upravljacnicom sa druge strane:

Image

Image

Image
Post Reply