Interrail putovanje Evropom 2011

Moderator: ZlayoZg

Post Reply
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Interrail putovanje Evropom 2011
Oko 10000km prugama OBB - DB - SBB - SNCF - SNCB - OBB - ZSSK - CD ;-)



Naslov i opis teme dosta govore, ali otkrivaju samo mali deo onoga sto ce u ovom putopisu biti predstavljeno. Nekoliko meseci po povratku sa interrail putovanja 2010. godine, pocela je da raste zelja za novim, malo obimnijim putovanjem. Zelje naravno uvek ima, ali njena realizacija bila je moguca tek posto sam nekako ustedeo dovoljno novca da kupim interrail kartu i za dosta nocenja. Planiranje rute po Evropi nije nimalo lako, posebno kada je u pitanju i velika ljubav prema vozovima i zelja da se sto vise njih upozna i vidi. Naravno nije sve u zeleznici, na ovakva putovanja se ide ne samo radi vozova i voznje, vec prvenstveno radi upoznavanja novih gradova i drzava. Sreca je sto Evropa obiluje izuzetno lepim destinacijama, ali sve lepo ima i svoju visoku cenu. Nekoliko puta sam na listu destinacija za obilazak stavljao Pariz, pa kada se preracunam povremeno sam ga odbacivao. Velika zelja za voznjom TGV-om, koju do tada nisam imao prilike da ostvarim, kao i zelja za upoznavanjem "Grada Svetlosti", stalno su Francusku stavljali u plan. Planiranje je trajalo skoro 2 meseca. Rezervisanje hostela sam zapoceo mesec dana unapred, sto je uglavnom dosta vremena, ali da sam zakasnio samo nekoliko dana, Pariz bi mogao da ispadne iz igre. Velika navala za jeftine, a pri tome relativno dobre hostele je velika.

Sa obzirom da sam bio i u nekim gradovima koje sam posetio i tokom prethodnog putovanja, onda se ovaj putopis moze smatrati nastavkom na Interrail putovanje Evropom 2010, koje mozete pronaci na sledecem linku:

Link: --> Image <--



Jedan mali deo onoga sto vas ceka u ovom putopisu mozete pogledati na sledecoj slici :)

Image





Ne znam koliko volite iznenadjenja, ali u ovom putopisu ih nece biti. Prikazujem vam popunjenu interrail kartu sa celog putovanja, tako da mozete u jednoj fotografiji sagledati sve bitne destinacije na kojima sam bio i koje cu pominjati:

Image


Onima koji su zainteresovani za sve destinacije i pracenje celog putovanja, kao i onima koji su zainteresovani za pojedine destinacije i koji ce se ukljuciti u pracenje kada ih neka od njih bude interesovala, zelim maksimalno uzivanje!! :)
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Kao i u proslom putovanju, krenuo sam uvece iz Beograda, vozom za Villach. Sedeo sam u sz kolima, pred polazak u moj kupe usla je jedna jako fina gospodja iz Slovenije. Taman nisam bio sam. Granica jedna, granica druga, 4 puta vadjenje pasosa, budjenje, cimanje putnika, dok se ne udje u tu EU. Noc je protekla brze nego obicno, tako je to posto smo sve vreme imali razne teme za razgovor. Morao sam par sati i da pauziram, jer me je odmah ujutru cekao prvi jako buran dan. Ona sa jedne strane kupea, ja sa druge, na po 3 sedista, vrata kupea zavezali nekakvom gurtnom, slatko smo se naspavali. U Dobovi onaj prelepi osecaj, voz preuzima SZ taurus, konacno onako zapadnjacki :-) Ne znam da li je bilo lepse stajati na prozoru, na divnom jutarnjem i veoma hladnom vazduhu ili uzivati iz kupea, u polu lezecem polozaju, u voznji kraj Save. Kasnjenja nakupljena preko granica smo brzo nadoknadili. Jutro vedro, Sunce se pojavljuje negde oko Bledskog jezera, blizu stanice Lesce - Bled, pa nastaje i prva slicica, kadar je dobro poznat od prethodne godine :)

Image


Prelazimo avtocestu, prolazimo kroz jedan kratak tunel i eto nas u obroncima Alpa. Penjemo se prema Jesenicama, tako da se vec oseca blizina Austrije... Na ulazu u Jesenice, nikako bez fotoaparata u rukama:

Image

Image



Tu se smenjuju kondukteri, a sz taurus naravno ostaje do Villach-a.
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Prolazimo kroz Karawanken Tunel. U pitanju je izuzetno dugacak dvokolosecni zeleznicki tunel izmedju Slovenije i Austrije, sa duzinom od skoro 8km (7 976m), probijen je daleke 1906. Prolazi ispod Karawanken Alpa, kroz jedan od najduzih planinskih venaca Evrope:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... vanke1.jpg

Kroz ceo tunel brzina je oko 50km/h, ne znam zbog cega, pa se prolazi jako dugo. Pored njega probijen je i tunel za autoput, dugacak 7864m, ali mnogo kasnije, 1991. Odmah po izlasku iz istog, voz ubrzava po novom koloseku, oseca se pravi miris cetinara i planine. Evo pogleda iz pravca Rosenbach-a prema malom delu planinskog masiva kroz koji smo prosli:

Image



Prvo zaustavljanje u Austriji je u prelepom mestu Faak am See, u blizini jezera Faaker. Stanica/stajaliste u sred livade podseca na neku scenu iz science fiction:

Image



Jednokolosecnom prugom se krecemo prema Filahu:

Image

Image


Prolaskom pored ogromne ranzirne stanice, Villach Sud, spajamo se sa prugom iz Italije, iz Tarvisia i nastavljamo cetvorokolosecnom prugom do zapadne stanice. Pogled na Villach Sud teretnu stanicu, neka slicica sa neta:
http://v4.cache4.c.bigcache.googleapis. ... _counter=2

Villach Westbahnhof:

Image




Jedan LTE taurus (Logistik und Transport GmbH), privatnik koji u svom voznom parku ima i tauruse i helge, pokorio je pola Austrije :-) :-)

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Na pocetku putovanja planirao sam da u Filah stignem sa kasnjenjem, bar pola sata i da cu izgubiti prvu vezu za dalje, ali posto smo stigli sa samo 10min kasnjenja nade su jos postojale. Na razglasu najavljuju da EC 114 (voz iz Klagenfurta za Dortmund) polazi po ukrcavanju putnika, trkom stizem i ulecem u njega. Sa njim idem do mesta Schwarzach-St. Veit. Ne moram da napominjem da su vagoni necujni i da podsecaju na svemirski brod. Jedna stvar u vozu me je zbunila, iznad svakog sedista je pisalo da je rezervisano i teoretski nigde nije bilo slobodnog mesta. Jeste dugacka relacija voza i postoji mogucnost da bude solidno popunjen od Salzburga dalje, ali da bas sva mesta budu, pa jos rezervisana malo mi je verovatno, moguce da je bio neki kvar u pitanju. Ne znajuci odakle je dokle neko mesto rezervisano, sedam u skoro prazan vagon na prvo pogodno mesto. Na sledecoj stanici ulazi nekoliko ljudi, od desetak vagona i svih praznih, treba biti baksuz da su se bas na moje mesto uputili jedan deka sa babom. Baba je zagledala rezervaciju, nesto rekla, izmedju ostalog da je mesto rezervisano, shvatio sam sta hoce i odmah sam ustao i ustupio im rezervisano mesto. Pored toga je pocela jos nesto da mrmlja i delovalo je kao da je veoma ljuta. Situacija je bila veoma cudna, vagon je bio skroz prazan, a oni bas na to mesto. Nije to sve, povrh svega video sam da su izasli posle nekoliko stanica! Ali nema tu sale, Austrija je to, principi se strogo postuju.

Voz je push-pull, na kraju voza je DB 101-ica, prvi vagon je sa upravljacnicom (vagon tipa Bpmbdzf) i tamo sam se uputio. Pola vagona je za putnike, druga polovina prema upravljacnici je odeljak za prevoz bicikala. Jedna slika enterijera:


Image



Pruzila mi se prilika da vidim prugu Tauernbahn ( Spittal - Schwarzach-St. Veit ) maltene iz upravljacnice. U pitanju je pruga koja prolazi kosinom ogromnih planina sa jedne strane, dok se sa druge strane pruzaju divni pejzazi Alpskih dolina. Ima dosta mostova i dugackih tunela, uspone do 30 promila, delimicno je jednokolosecna, vecim delom je dva koloseka. Odlazim napred da izvidim situaciju :-)


Image


Zanimljivo je sto su duz pruge ispisani nazivi svih duzih mostova i tunela:

Image

Image



Krivudamo brzinama do 120km/h:

Image



Onda nastupa parce iz tunela u tunel, gde je kolosek tako utegnut da izgled kolosecne resetke podseca na hign speed:

Image
User avatar
stjepan
Posts: 1178
Joined: Mon Jun 01, 2009 6:24 pm
Location: Hrpelje Kozina

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by stjepan »

dulevoz wrote:Kroz ceo tunel brzina je oko 50km/h, ne znam zbog cega ...
Evo da se na kratko ubacim i objasnim zašto.Nakon niza velikih nesreća u evropskim tunelima,€U parlamet je izglasao direktivu kojom su propisana pravila za gradnju novih tunela kao i postupci i rokovi za sanaciju postojećih.Uglavnom brzina je u tunelu 50 km/h zbog sigurnosti jer u slučaju nesreče ne postoje pomoćni sapsilački tuneli itd.Trenutno Slovenija i Austrija se dogovaraju da li će graditi još jedan tunel za drugi kolosjek (Slovenija) ili će se raditi samo manji tunel za spašavanje (Austrija).Još jednom se ispričavam za upadanje... :ymblushing:

Pozdrav!!!
Boze daj mi strpljenja,jer ako mi das snagu pobicu ih sve!
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Nema potrebe da se ispricavas, zapravo veoma interesantne podatke si izneo i hvala ti :)

Pozdrav,
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Na delu izmedju Mallnitz-a i Böckstein-a prolazimo kroz jos jedan dugacak tunel. U pitanju je Tauern Tunel, duzine 8371m, po duzini prvi ispred prethodno pomenutog Karawanken tunela. Negde u tunelu pruga ima najvisu tacku od 1226m nadmorske visine. Zanimljivo je sto se u Austriji prilikom izgradnje novih tunela praktikuje da se izgrade kao dvokolosecni, bez obzira sto se odmah na izlazu iz istih prelazi na stariju jednokolosecnu prugu (verovatno ce se i ona jednog dana pretvoriti u dvokolosecnu). Tako se po izlasku iz ovog tunela na severnoj srani, od mesta Böckstein do Bad Gastein-a vozi jednokolosecnom prugom.

Voznja do Schwarzach-a je protekla veoma mirno, bilo je opustajuce voziti se ponovo kroz Alpe. Deo tog uzivanja pokusacu da podelim sa vama, kroz jedan kraci film od svega 6min, vecim delom nastao tokom putovanja 2010.







Pored njega mozete pogledati i kratak trailer sa celog putovanja, u kome su ukratko prikazani neki od najinteresantnijih videa koje cu postavljati sukcesivno, kako o nekoj temi budem pisao:

dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

U Schwarzach-u me ceka Milan, sa foruma railserbia.net. Jos se secam njegove poruke da me ceka kod informacija, ali je bio problem sto su za mene tamo informacije svuda po stanici :-) Nisam znao da li je dovoljno bilo sto smo se videli samo na fotografijama, da li cemo se prepoznati, ali nekako uspevamo da se pronadjemo. Plan je bio da odmah prvim vozom idemo prema njegovom mestu, prema Zell am See.
Prvi voz je OBB InterCity 542, koji saobraca na zanimljivoj relaciji, od Beca, preko Salzburga, Schwarzach-a i Worgla do Insbruka.

Evo karte jednog dela pruga u Austriji, da se brze snadjete o cemu pisem:

Image




Voz je sa klasicnim kolima, pa je postojala mogucnost da slikam iz poslednjeg vagona. Malo enterijer:

Image



Do Zell am See-a vozimo se svega pola sata, pored reke Salzach (Slane reke :-) ). Naziv joj je opravdan, jer dok se gleda zaista lici da je slana, bele je boje kamenje u koritu reke i deluje kao da tece bela voda. Par fotkica onako usput:

Image

Image

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Sa jezerom sa jedne strane i impozantnim planinskim zaledjem sa druge strane, Zell am See je jedno od najvaznijih turistickih mesta u Austriji. Leti nudi obilazak prelepih Alpa koji su sa svih strana na dohvat ruke. Zimi je tipicna turisticka destinacija za ljubitelje skijanja i sneznih sportova. Tokom cele godine moguca je poseta Kitzsteinhorn gleceru, iznad obliznjeg sela Karpun. U leto predstavlja odlicnu lokaciju za ljubitelje biciklizma i planinskog biciklizma. U okolini postoji ogroman broj biciklistickih staza, lepo je ici i pesaka, ali pitanje je dokle biste stigli :-) Ima oko 10 000 stanovnika, a zanimljivo je sto je skoro polovina sa nasih prostora (ima dosta Srba, Hrvata...). Sa obzirom da su oko nas planine, ocekivao sam da je vreme barem malo hladnije nego kod nas, ali prevario sam se. Bilo je vrucina sa preko 30 stepeni. Vreme se tamo brzo menja, onako tipicno planinski, ali pisacu o tome kasnije.

Nekoliko fotografija sa interneta nije na odmet:

http://www.salzkammergut.co.at/fm/6817/ ... der-73.jpg
http://treasures.austria.info/files/201 ... am_See.jpg

Na sledecoj fotografiji pogled na Zell am See preko puta jezera, u zimskoj noci, a u pozadini daleko se vidi i lokacija pomenutog sela Karpun:
http://www.denplanblog.co.uk/wp-content ... ight-2.jpg

Slican kadar, samo leti:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... .Wiki.jpeg



Iz voza izlazimo u Zell am See-u, a posto smo se uputili prvo kod Milana, morali smo ici malo nazad do njegovog mesta Schüttdorf Kitzsteinhorn. Ono se nadovezuje na Zell am See, a vidi se na prethodnim fotografijama. Udaljeno je malo vise od 1km od Zeleznicke Stanice u Zell am See-u i bez obzira sto lezi na glavnoj pruzi, ne postoji stajaliste na istoj.. Na ledjima sam nosio oko 30kg tereta u rancu, morali smo ici privatnim vozom (pruga Zell am See - Krimml, privatnom zeleznicom Pinzgauer Lokalbahn, o kojoj cu pisati opsirnije nesto kasnije).



Plan je bio da kod njega ostanem dve noci i posto smo imali samo dva dana na raspolaganju za obilazak, fotografisanje i setanje nije bilo vremena za gubljenje. Brzo smo se opredelili da idemo prema Schwarzachu, duz reke Salzcah i naravno da usput nadjemo i neke fine lokacije kraj pruge. Kako bi drugacije nego biciklama, imali smo srecu da je imao dve bicikle. Prvo nas je put vodio prema selu Karpun, dok nismo stigli do reke i onda smo skrenuli i isli drugom biciklistickom stazom, paralelno sa rekom. U jednom trenutku sam osetio cudan miris, sirio se livadama pored kojih smo isli. Objasnio mi je da je to nekakva vrsta djubriva, koju okolni mestani koriste, pakuju u nekakve velike okrugle bale i zamotavaju nekakvim najlonom. Prolazak kraj toga nije bio prijatan, nisam jos navikao na tako nesto, ali ubrzo je nas put poceo da se penje i vazduh je bio lepsi. Reka pored koje smo isli bila mi je jako neobicna, bele boje, valjda znog nekih minerala. Nikada do tada nisam imao prilike da vidim nesto slicno, pre je licilo na isuseno recno korito, nego na zubor ogromne kolicine vode. Stizemo blizu mesta Bruck Fusch, tu smo opet ugledali prugu od koje smo se odvojili jos u Schuttdorfu.

Mali predah u hladovini nije na odmet. Tu iza je pruga, malo zagradjena zvucnom izolacijom, ali bar se vidi ako nesto prodje:

Image



Nase prevozno sredstvo:

Image



Fino neko mestasce gde smo zastali, sve je uredjeno pod konac, kao i cela okolina:

Image



Prvo sto nailazi je ovaj dzinovski traktor, doduse ne na pruzi, ali opet je interesantan:

Image



Zatim se niotkuda pojavljuje jedan taurus sa teretnjakom, ode prema Zell am See-u i dalje prema Saalfelden-u, Kitzbühel-u i Wörgl-u:

Image
dulevoz
Posts: 452
Joined: Fri Jul 30, 2010 3:34 pm

Re: Interrail putovanje Evropom 2011

Post by dulevoz »

Dosta je bilo predaha, nastavljamo dalje u potrazi za nekom interesantnom lokacijom za fotkanje kraj pruge, ili jos bolje za fotkanje vozova sa visine. Na nekoliko mesta smo pokusali da se popnemo vislje, ali svaki pokusaj bi se zavrsio ulaskom u sumu, iz koje se ne pruza nikakav pogled. Pruga je i dalje sakrivena zvucnom izolacijom. Nailazi jos jedan taurus sa teretnim, ovaj put sa prelepim autovozom, a porazavajuce je to sto se pojavljuje bas onda kada se ne moze lepo slikati:

Image




Nas put se i dalje penje, sve krivuda kroz jako simpatican krajolik. Interesantan saobracajni znak: "Pazi, Milka na putu" :-)

Image




Dosta smo odmakli od Schuttdorfa, nekoliko kilometara voznje uzbrdo-nizbrdo i tako u nedogled, bili smo premoreni, a letnja zega dovela je do toga da smo polako ostajali i bez vode za pice. Primorani, spustamo se prema pruzi, u nadi da bar neku fotku napravimo. Naisli smo na napustenu kucu, pored same pruge, taman ono sto treba. Izvidjam situaciju, zaista nigde zive duse, stepenice vode prema tavanu, lokacija za sacekusu odlicna. Milan me obavestava da uskoro treba da naidje REX (RegionalExpress) za smer Schwarzach, ali to nije problem za fotkanje, garnitura je push-pull i ima masinu pozadi, bas kako valja.

Image

Image

Image




Za povratak smo planirali da idemo sa suprotne strane pruge. Preko puta se vidi nesto kao rupa, a to je samo varka, u pitanju je pothodnik za prolaz ispod magistrale. Otisli smo na onu stranu i ubrzo shvatili da nidokle ne bismo stigli, nije bilo adekvatnog puta kraj pruge, pa smo opet istim isli nazad. Zanimljivo kod ovih science fiction automatskih putno-pruznih prelaza u Austriji je to sto se prvo pali zuta lanterna, pa crvena (naravno uz standardne zvucne signale), rampe se zatvaraju i ne prodje vise od 20 do 30 sekundi i eto voza. Sve se odigra tako munjevito. Da je tako i na nasim prelazima, bio bi to opsti haos.

Image
Post Reply